Angle down Atgal

Proga kauniečiams grožėtis neeilinio talento tapytojo V. Pečiukonio akvarelėmis

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje trečiadienio vakarą atidaroma paroda „Vytautas Pečiukonis: akvarelė”. Tai – 8-osios Tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai. Fabula“ programos dalis.

Pristatydami eksponuojamus darbus, parodos kuratoriai:Gintaras Kušlys, Gražina Murelytė-Ajauskienė pabrėžia, kad Vytautas Pečiukonis (1926–2013), dar vadinamas Agnus Elegru, buvo puikus savitą ir originalų stilių sukūręs neeilinio talento tapytojas. Tapė tiek akvarele, tiek aliejumi. Taip pat jis buvo ir pedagogas, kone tris dešimtmečius (1960– 987 m.) dirbo Vilniaus vaikų dailės mokykloje (dabar Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokykla) ir dėstė piešimą, skulptūrą, tapybą ir kompoziciją.

Menininkas buvo tikras akvarelės liejimo meistras, kūręs peizažus ir fantastinius ciklus, iš kurių žymiausias, matyt, ir yra parodoje pristatomas dvidešimties paveikslų ciklas „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“. Kartu jis yra parašęs keturiolikos tomų veikalą „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“ bei dviejų tomų romaną „Lietuvos valstybės sostinė – miestas Kaunas“.

Anot parodos rengėjų, dailininko V. Pečiukonio darbų ekspozicija žiūrovui gali pasirodyti gana netikėta, gal net kiek šokiruojanti, mįslinga. V. Pečiukonis, krikščioniškos pasaulėjautos mistikas, atrado ir ištobulino savitą tapymo būdą: paveikslų personažus jis vaizdavo neapibrėžtoje, tarsi kosminėje erdvėje, – kovojančius, kenčiančius. Sukurtos būtybės pasižymi ramiomis pozomis, giliais žvilgsniais, galvas puošiančiais simboliniais paukščiais, karūnomis. Tuo, kas byloja apie paralelinį autoriaus dvasios pasaulį ir jo didžiulius vidinius išgyvenimus.

Muziejaus pranešime primenama, kad sovietmečiu savo darbų religine bei mistine tematika V. Pečiukonis negalėjo eksponuoti personalinėse parodose ir dalyvaudavo tik grupinėse parodose. Toks įspūdis, kad karjera ir šlovė jam tiesiog nerūpėjo – jis be perstojo dirbo ir kaupė paveikslus savo kukliame blokinio devynaukščio dviejų kambarių bute.

Pirmąsias autorines parodas V. Pečiukonis surengė, jau būdamas garbingo amžiaus, ir tik mokinių paskatintas. 2005-aisiais darbus eksponavo Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, 2007 metais – Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Umiastovskių rūmuose, 2012-aisiais – Vilniaus mokytojų namuose įsikūrusioje Vaikų ir jaunimo meno galerijoje.

V. Pečiukonio darbų paroda Kaune, A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje vyks iki gruodžio 5 dienos.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite