Angle down Atgal

Politikai „taršė“ „Kaišiadorių vandenis“

Įmonės, teikiančios paslaugas gyventojams ir už tai imančios mokesčius, visuomet yra po padidinamu stiklu. Natūralu: juk nuo jų veiklos efektyvumo tiesiogiai priklauso, kiek kas mėnesį plonėja mūsų visų piniginės. Tad savivaldybės tarybos posėdyje atėjus eilei svarstyti klausimą dėl garantijos suteikimo UAB „Kaišiadorių vandenys“, kad galėtų refinansuoti ilgalaikės paskolos likutį – 600 tūkst. €, politikai sukluso.

SKOLA DVIDEŠIMČIAI METŲ

Įgyvendindama projektą „Vandentiekio ir nuotekų tinklų rekonstrukcija ir plėtra Kaišiadorių rajono savivaldybėje“, UAB „Kaišiadorių vandenys“ prieš keletą metų iš „Luminor bank AS“ paėmė solidžią paskolą.

894 330 € sumai suteikta savivaldybės garantija. Šiuo metu išmokėti dar liko 600 tūkst. eurų, tai reikėtų padaryti per 8 metus. Būtent už tokią sumą įkeistas ir įmonės turtas. Tad per metus reikėtų grąžinti po 75 tūkst. eurų. Nemažos ir šios paskolos palūkanos – 36 200 €. Bendrovė nusprendė pasinaudoti Europos investicijų banko (EIB) suteikta galimybe dalį paskolos lėšų perskolinti (refinansuoti).

Šiuo atveju paskolos grąžinimo sąlygos patrauklesnės: grąžinimo terminas numatytas iki 25 metų (iki 2040 metų spalio 1-osios), taip pat yra galimybė atidėti paskolos grąžinimą iki 2022 m. spalio 1 d. Tarybos nariams pateiktame aiškinamajame rašte suskaičiuotos ir palūkanos. Kaip minėta, iki šiol, pagal sudarytą sutartį su „Luminor Bank ES“ jos siekia 36 200 € (banko procentas 1,59 plius 6 proc. marža).

EIB siūlomas variantas dvidešimčiai metų – 1,51 palūkanų procentas plius Finansų ministerijos marža, kuri siekia nuo 0,00, iki 0,35 proc. Tad be dviejų metų paskolos mokėjimo atidėjimo bendra palūkanų norma preliminariai būtų 91 997 €, su atidėjimu – 104 686 €. Pirmuoju atveju per metus tektų sumokėti po 30 tūkst. €, antruoju – 104 686 €. Taigi, pagalvoti yra apie ką.

Ne tik UAB „Kaišiadorių vandenys“, bet ir savivaldybės tarybai, suteikiančiai garantiją taip toli į priekį. Ar geriau mokėti po mažiau ir ilgiau, ar po daugiau ir trumpiau? Ir apskritai, ar yra iš ko mokėti trumpiau?

Tai, ko gero, skaudžiausias dalykas... Kontrolės ir audito tarnyba pateikė išvadą, jog garantiją šiai refinansuojamai paskolai savivaldybė suteikti gali, tai nepažeidžia galiojančių teisės aktų.
KAIP TAI PAVEIKS VANDENS KAINAS?

Nors aiškinamajame projekto rašte konkrečiai nurodytos palūkanų sumos, kai kurie tarybos nariai vis tiek pašė paaiškinti, kiek pabrangtų paskola. Iš tiesų, tai sužinoti nėra sunku: tiesiog iš 91 997 tūkstančių arba 104 686 reikia atimti 36 200... Tarybos narei Aušrai Gerulaitienei rūpėjo, ar yra pateiktas konkretus dokumentas, kaip paskolos refinansavimas atsilieptų gyventojams, ar jiems už šaltą vandenį nereikės mokėti daugiau.

Taip pat ji domėjosi, ar bus ieškoma kaltų, kas sudarė galimai nenaudingą pirmąją paskolos sutartį, ir ar bus bandoma iš jų išieškoti nuostolius. Į tai projektą pristačiusi Finansų skyriaus vedėja Audonė Litvinskaitė atsakė, jog UAB „Kaišiadorių vandenys“ informavo, kad naujos šalto vandens kainos bus nustatomos tik 2020 metais, jas derins Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba.

Į klausimą, kiek paskolos refinansavimas atsilieps vandens kainoms, pasak A. Litvinskaitės, konkrečiai atsakyta nebuvo. Tarybos narys Marijonas Vaicekauskas, remdamasis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos rekomendacijomis, jog „Kaišiadorių vandenyse“ yra per daug darbuotojų palyginus su bendrovės apyvarta, klausė, kada bus sumažintas jų skaičius.

To paties, pasak M. Vaicekausko, jis bendrovės direktoriaus jau yra klausęs prieš pusmetį. UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktorius A. Buzys patikslino, kad pagal Komisjos rekomendacijas, pertektiniai yra 8,5 etato. –Yra atliktas auditas, jis pristatytas savivaldybės administracijai, dabar svarstoma, kokį sprendimą priimti, - sakė jis. Pasak direktoriaus, etatų mažinimas vyks dviem etapais, kad įmonei nebūtų sunku finansiškai, atleidžiamiems darbuotojams išmokant priklausančias išmokas. Į M. Vaicekausko klausimą, kada konkrečiai planuoja mažinti etatus, A. Buzys sakė, jog viskas bus daroma terminais, kuriuos nurodo Darbo kodeksas, galutiniai „taškai sudėlioti su savivaldybės administracija, taip ir bus“.

Kokie „taškai“ ir kaip konkrečiai bus, direktorius neatskleidė. Algimantui Janavičiui pasiteiravus, ar bus atleidžiami darbininkai, ar ir administracijos darbuotojai, A. Buzys paaiškino, jog „rekomendacijose pateiktas mišrus etatų skaičius“. Savivaldybės taryba 14-os balsų dauguma (E. Cikanavičius, M. Mitkus, A. Janavičius, K. Jakelis, V. Tomkus, D. Nasevičienė, K. Petkevičius, M. Vaicekauskas, J. Armonavičienė, V. Babeckienė, R. Dekas, D. Matkevičius, D. Vilimas ir V. Žukauskas) pritarė paskolos refinansavimui. Prieš buvo K. Moroza, B. Geicenas ir A. Gerulaitienė, susilaikė Š. Čėsna, R. Grendaitė ir G. Janonis. Aisižvelgdama į tarybos narės A. Gerulaitienės pasiūlymą, savivaldybės taryba bendru sutarimu priėmė rezoliuciją kreiptis į Kontrolės ir audito tarnybą, kad ši patikrintų, ar sudarant ankstesnės paskolos sutartį nebuvo pažeidimų.
Romualda Suslavičienė

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite