Angle down Atgal

Policijos tyrimas: iš Ginklų fondo dingę ginklai buvo pardavinėjami juodojoje rinkoje

Lietuvos kriminalinė policija antradienį paskelbė, kad atlieka didelės apimties tyrimą dėl prekybos juodojoje rinkoje Lietuvos ginklų fondo šaunamaisiais ginklais.

„Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl neteisėto disponavimo šaudmenimis, sprogmenimis ir ginklais. Taip pat – dėl jų realizavimo“, – Policijos departamente surengtoje konferencijoje antradienį pranešė generalinis komisaras Linas Pernavas.

Sulaikymų ir kratų metu paimti 224 įvairūs šaunamieji ginklai.

„Tyrimo metu nustatyta, kad šie ginklai į neteisėtą apyvartą pateko iš Lietuvos ginklų fondo“, – kalbėjo L. Pernavas.

Įtariamasis dirbo Ginklų fonde

Komisaro teigimu, atliekant tyrimo veiksmus nustatyta, kad vienas iš sulaikytų įtariamųjų 1996–2006 metais dirbo Ginklų fonde, kur jis buvo atsakingas už šaunamųjų ginklų priėmimą, saugojimą ir naikinimą.

„Turimais duomenimis, minėtas įtariamasis šiuos šaunamuosius ginklus pavogė Ginklų fonde ir tokiu būdų juos neteisėtai užvaldęs su bendrininkais organizavo ir vykdė jų realizaciją“, – tvirtino L. Pernavas.

Jis teigė, kad šie ginklai turėjo būti sunaikinti.

Kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis teigė, kad tyrimas buvo pradėtas prieš daugiau nei dvejus metus.

„Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas pasitvirtinus minėtai kriminalinės žvalgybos informacijai, atlikus aibę veiksmų, panaudojus visą spektrą žvalgybos būdų“, – sakė pareigūnas.

Jis teigė, kad per operaciją buvo sulaikyti septyni asmenys.

„Pas juos buvo rasta daugiau nei 200 automatinių ginklų. (...) Dauguma tų ginklų yra pilnai veikiantys koviniai ginklai“, – pridūrė pareigūnas.

Realizuoti per organizuoto nusikalstamumo grupes

„Mes manome, kad tai vyko ne per vieną laikotarpį, tai vyko sistemingai. (...) Buvo suklastoti sunaikinimo aktai ir ginklai buvo tam tikru būdų išvežti iš Ginklų fondo“, – tvirtino R. Kiškis.

Anot jo, ginklai buvo realizuojami kartu su aukšto arba labai aukšto rango Lietuvoje veikiančiomis organizuoto nusikalstamumo grupuotėmis.

Jis sakė, kad dalis šaunamųjų ginklų rasti atliekant sulaikymus.

„Taip pat buvo rastos puikiai, kūrybiškai užmaskuotos slėptuvės, kur rastas didelis kiekis šaunamųjų ginklų ir šaudmenų“, – kalbėjo R. Kiškis.

Du iš sulaikytųjų asmenų buvo puikiai žinomi policijai ir yra susiję su organizuotu nusikalstamumu.

„Atkreipiame dėmesį, kad sulaikyti pavojingi automatai AGRAM, kuriuos organizuotas nusikalstamumas naudoja būtent santykių aiškinimuisi. (...) Bauginti ar sužaloti kitus asmenis“, – akcentavo R. Kiškis.

L. Pernavas sakė, kad pistoletai kainavo nuo 1 iki 1,5 tūkst. eurų, o automatiniai ginklai – nuo 2 iki 3 tūkst. eurų. Dalis ginklų turėjo duslintuvus.

Gresia aštuoneri metai nelaisvės

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša per konferenciją sakė, kad keturi įtariamieji buvo sulaikyti praėjusių metų vasarą, o dar trys – šių metų rugsėjį ir spalį.

„Šiuo metu vienam įtariamajam taikomas suėmimas, kitiems – švelnesnės kardomosios priemonės“, – teigė prokuroras.

Anot jo, Ginklų fonde antradienį buvo atlikti dokumentų poėmiai.

Tyrimo metu bus aiškinamasi, ar visi rasti ginklai į apyvartą pateko iš fondo.

Įtariamiesiems dėl disponavimo šaunamaisiais ginklais stambiu mastu gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

Fondas įkurtas 1991 metais

1991 metais fondas buvo atkurtas tam, kad kauptų gyventojų ir kitų organizacijų padovanotus, perduotus arba kitaip perleistus ginklus ir šaudmenis, taip pat ir visuomenės lėšas, paaukotas krašto gynybai.

1996 metais priimtame Ginklų fondo įstatyme numatyta fondo paskirtis – aprūpinti ginkluote valstybės institucijas ir juridinius asmenis, taip pat fondui suteikta išimtinė teisė pardavinėti fiziniams asmenims savigynai skirtus pistoletus ir revolverius.

Pernai vidaus reikalų viceministras Česlovas Mulma BNS teigė, kad bus siūloma Ginklų fondą likviduoti ir jo funkcijas perskirstyti kitoms institucijoms ar įstaigoms. Tuo metu viceministras sakė, kad procesą galima būtų užbaigti iki šių metų pradžios.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite