Angle down Atgal

Perspėjimas apie žvaigždės sprogimą: bus taip ryšku, kad matysis iš Žemės

Viena ryškiausių naktinio dangaus žvaigždžių gali artėti link sprogimo, perspėjo astronomai. Šis sprogimas gali būti matomas ir iš Žemės.

Žvaigždė, žinoma kaip Betelgeizė, paskutinį mėnesį temo, kas rodytų, kad ji greitai taps supernova. Taip nutinka į pabaigą artėjant žvaigždžių gyvenimui, po milijonų metų besibaigiant jų kurui.

Tam nutikus jos sprogsta į savo vidų ir tuomet įvyksta milžiniškas išorinis sprogimas.

Per paskutines savaites Betelgeizė iš top 10 ryšiausių, plika akimi matomų žvaigždžių tapo 21-ąja sąraše iš maždaug 5000 matomų žvaigždžių.

Edward Guinan, Villanova universiteto Astronomijos ir astrofizikos departamento profesorius, drauge su komanda „Astronomers Telegram“ rašė: „Atrodo, kad tai blankiausia žvaigždės stadija nuo jos stebėjimų pradžios.“

Betelgeizė yra raudonoji milžinė, apie 12 kartų didesnė už Saulę. Patalpinus ją į Saulės sistemą ji apimtų viską iki pat Jupiterio.

Visgi, ši žvaigždė nuo Žemės yra nutolusi per 643 šviesmečius, kas reiškia, kad mūsų planeta bus saugi nuo bet kokio sprogimo, įvyksiančio žvaigždei tapus supernova.

Jai sprogus Betelgeizė vis tiek būtų matoma iš Žemės.

Paskutinė supernova, kuri buvo matoma plika akimi, vyko 1604 metais, kuomet mirė Kepler žvaigždė, suformavusi pakankamai ryškią šviesą, kuri net dienos metu buvo matoma tris savaites.

Vis dėlto, klausimas kada galų gale ji mirs yra visiškai kita tema.

Betelgeizė yra tokia didelė, kad ji turi palyginus trumpą gyvenimo trukmę, kuomet savo kurą išdegina per maždaug 10 milijonų metų.

Palyginimui, mažesnės žvaigždės kaip Saulė, gyvena maždaug 10 milijardų metų.

Nepaisant to, mokslininkai negali tiksliai nusakyti, kada įvyks vidinis Betelgeizės sprogimas.

Astronomė Yvette Cendes iš Harvardo-Smithsonian Astrofizikos centro „Reddit“ sakė: „Mes nemanome, kad Betelgeizė taps supernova per mūsų gyvenimus, nes, tikėtina, jai dar liko dešimtys tūkstančių, o gal ir visi 100000 metų gyvavimo.“

Kiti ekspertai tiki, kad žvaigždės temimui gali egzistuoti ir visai kitas paaiškinimas.

Rutgers Universiteto fizikas Matthew Buckley teigė, kad ją supti gali ateiviška megastruktūra arba Daisono sfera.

Daisono sfera yra struktūra, gaubianti žvaigždę ir surenkanti visą jos skleidžiamą energiją, taip civilizacijai tiekdama neribotą energiją.

„Twitter“ žinute Buckley rašė: „Keista, kaip visi svarsto ar Betelgeizės temimas reiškia, kad ji pereina į supernovos stadiją (deja, mažai tikėtina), tačiau niekas nepaklausia tikrojo klausimo: ar jos blankimas yra ženklas, kad kažkas aplink ją užbaiginėja Daisono sferą?“

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite