Angle down Atgal

Penktadienis Lietuvoje: svarbiausi šiandienos įvykiai

BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Viruso plitimas. Per parą nustatyti 26 nauji koronaviruso atvejai – tai didžiausias dienos rodiklis per daugiau kaip du mėnesius. Pusė šių atvejų susiję su koronaviruso protrūkiu transporto bendrovėje Kaune, devyni – su asmeninėmis šventėmis. Kauno savivaldybė pranešė, jog vienas koronaviruso atvejis nustatytas „Kauno autobusų“ darbuotojui, jis sąlyčio su keleiviais neturėjo. Sveikatos specialistai pabrėžia, jog daugumos naujų atvejų užsikrėtimo aplinkybės yra aiškios, įtariamus atvejus pavyksta laiku izoliuoti. Ligoninėse gydoma 13 užsikrėtusių žmonių, du – reanimacijoje. Epidemiologinius atvejų tyrimus lėtina vis dar neveikianti e.sveikatos sistema, dėl sutrikimų apie neigiamus rezultatus nėra informuojami mobiliuosiuose punktuose besityrę asmenys.

Virusas kaimynystėje. Latvijoje patvirtinti du nauji COVID-19 atvejai, Lenkijoje – 458 atvejai ir keturios mirtys, Baltarusijoje 158 atvejai ir penkios mirtys, Ukrainoje – 972 atvejai ir 20 mirčių. Rusijoje patvirtintų užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičius viršijo 800 tūkstančių, čia per praėjusią parą patvirtinta 5 811 naujų atvejų, mirė 154 sirgusieji.

Reikalavimų griežtinimas. Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad nuo pirmadienio COVID-19 paveiktomis šalimis bus laikomos tos, kuriose sergamumo rodiklis per paskutiniąsias 14 dienų bus didesnis negu 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Iki šiol tokiomis šalimis buvo laikomos šalys su daugiau nei 25 atvejų sergamumu. Ministerijos atstovai taip pat užsimena, jog kitą savaitę gali būti siūloma grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą prekybos centruose ir viešajame transporte. 

Atšaukta šventė. Druskininkų savivaldybė dėl koronaviruso grėsmės atšaukė savaitgalį vykti turėjusią Jotvingių šventę Leipalingyje, nes paaiškėjo, kad iš Kauno ligoninės pabėgęs koronavirusu sergantis vyras keliavo autobusu, kuriame buvo ir šiame miestelyje išlipusių žmonių.

Kovos su palydovais ginklas. JAV Kosmoso štabas (SPACECOM) paskelbė turįs įrodymų, kad Maskva liepos 15-ąją įvykdė kosmose esančio priešpalydovinio ginklo bandymą. JAV pareigūnai teigia, kad šis pavyzdys rodo didėjančią grėsmę amerikiečių sistemoms, ir yra nepriimtinas. Rusija šiuos kaltinimus atmeta.

Nerimas pasaulyje. Pandemijai toliau plečiantis, pakartotinės viruso bangos smogė vietoms, laikytoms pavyzdžiais, kaip reikia reaguoti į šį virusą, pavyzdžiui, Honkongui ir Tokijui. Didžiausi naujų užsikrėtimo atvejų šaltiniai išlieka Jungtinės Valstijos, Brazilija ir Indija. JAV prezidentas Donaldas Trumpas dėl koronaviruso protrūkio atšaukė kitą mėnesį Džeksonvilio mieste Floridoje planuotą respublikonų nacionalinį suvažiavimą, kuriame turėjo būti oficialiai iškeltas partijos kandidatas į valstybės vadovus. Anglijoje nuo penktadienio įsigaliojo įpareigojimas žmonėms dėvėti apsaugines kaukes lankantis parduotuvėse, bankuose ir prekybos centruose.

Įtampa tarp JAV ir Kinijos. Kinija paskelbė atšaukianti leidimą veikti JAV konsulatui pietvakariniame Čengdu mieste. Tai – atsakymas į analogišką Jungtinių Valstijų sprendimą dėl Kinijos konsulato Hjustone. JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo teigia, kad Vašingtonas liepė Kinijai uždaryti savo konsulatą, nes jis tapo šnipinėjimo ir operacijų, skirtų neteisėtai išgauti JAV kompanijų komercines paslaptis, centru. Jis ragino priešintis Kinijos autoritarizmui. „Jei laisvasis pasaulis nepakeis komunistinės Kinijos, komunistinė Kinija pakeis mus“, – teigė M. Pompeo.

Stambulo soboras. Stambulo Švč. Išminties sobore (šv. Sofijos sobore) surengtos pirmosios musulmonų pamaldos nuo tada, kai pastatas buvo vėl paverstas mečete. Jose dalyvavo keli tūkstančiai žmonių, tarp jų – ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite