Angle down Atgal

Pažintis su Suvalkijos tekstilės paveldu: paroda ir katalogas „Interjero tekstilė“

Spalio 7 d. Bulotų namuose Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus atidarė parodą ir pristatė katalogą „Interjero tekstilė“. Parodoje pristatoma muziejuje saugoma gausi interjero tekstilės kolekcija – audiniai, naudoti lovoms kloti, užtiesti ir puošti, tai:  lovatiesės, pagalvių ir antklodžių užvalkalai, senieji užvalkalai „cvilikai“, sieniniai kilimėliai, kuriuos išaudė Marijampolėje ir aplinkiniuose kaimuose gyvenusios audėjos, juos papuošė ir išsiuvinėjo. Į šiuos darbus jos sudėdavo visą savo meistriškumą ir kūrybiškumą, o skirtingi audinių pavyzdžiai atskleidžia, kaip kito XX a. mados ir papročiai.

Atidarydamas parodą muziejaus direktorius  Antanas Pileckas pasidžiaugė, kad  ši paroda ir išleistas katalogas sudaro galimybes pristatyti iš Marijampolės krašto audėjų surinktą interjero tekstilės paveldą, saugomą muziejaus fonduose.  Parodoje galima pamatyti  daug lovatiesių, kurios atspindi  spalvų įvairovę ir savitas raštų kompozicijas.  Žavės ir eksponuojamos  subtiliai apmegztos ar siuvinėtais kraštais paklodės, puošnūs pagalvių užvalkalai, kilimai ir kilimėliai, skirti kabinti  prie lovos ar virtuvėje, pagalvėlės, trikampės servetėlės lentynėlėms papuošti.

Renginio metu taip pat buvo pristatytas išleistas muziejaus rinkinių katalogas „Interjero tekstilė“, kurį sudarė Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus vyr. fondų saugotoja Danutė Katkuvienė ir tautinio meno ekspertė Asta Vandytė.  Jame sudėta ne tik daug nuotraukų,  kuriose matomas mūsų krašto interjero tekstilės grožis ir įvairovė, bet ir pateiktas sąrašas ir nuotraukos audėjų,  mezgėjų ir siuvinėtojų, kurios sukūrė darbus, saugomus turtinguose, krašto tekstilės paveldą atspindinčiuose muziejaus fonduose. Katalogą išleido leidykla „Piko valanda“.

Pristatydamos parodą ir katalogą „Interjero tekstilė“, jo sudarytojos akcentavo, kad  mūsų krašte  buvo mėgstami baltos, raudonos, žalios, juodos spalvų deriniai. XX a. viduryje išpopuliarėjo rinktinės lovatiesės, kai visame lovatiesės plote išdėstomi stilizuotų lelijų, roželių žiedai. XX a. 2 pusėje tapo madingos šviesios nebalinto lino spalvos lovatiesės.

Gausiai susirinkusius parodos atidarymo lankytojus pasveikino Tarybos narė Irena Lunskienė, kuri pasidžiaugė įdomia paroda ir katalogu, teigdama, kad eksponuojamų darbų pavyzdžiai puikiai atspindi mūsų krašto kultūros paveldą, o panašių namų puošybos ir buityje naudojamų tekstilės darbų dar ir dabar galima pamatyti vyresnio amžiaus kaimo žmonių namuose.

Renginyje buvo daug sveikinimų ir  grožėjimosi paroda bei nauju  katalogu, atskleidžiančiu mūsų krašto kultūros paveldo lobynus. Katalogas „Interjero tekstilė“ – jau šeštasis Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus leidinys, pristatantis fonduose sukauptus  Sūduvos krašto kultūros palikimo rinkinius, kurie bėgant laikui įgauna vis didesnę vertę.  Gerą renginio nuotaiką kūrė Marijampolės kultūros centro folklorinio ansamblio „Žibinyčia“ instrumentinė grupė, vadovaujama Žydrūno Rutkausko.

Paroda Bulotų namuose (Vaičaičio g. 16)  veiks iki gruodžio 7 d. Kviečiame pasigrožėti įspūdinga Suvalkiečių interjero tekstile.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite