Angle down Atgal

Panevėžietės darbai džiugina japonų širdis

Pedagogė, menininkė, organizatorė, kūrėja Ona–Oneta Juospaitienė – Tokijo (Japonija) – vieno iš Japonijos prefektūrų ir Japonijos sostinėje organizuojamo meninių darbų konkurso parodos „Paralym Art World cup“ nugalėtojų. Iš komisijos vertinimui atsiųstų 26 pasaulio šalių 873 meninių darbų į parodą atrinkta 113, įvertinta ir apdovanota 13 darbų. Į tuos laimingus favoritus patekę du panevėžietės darbai.

Heraklitas, senovės graikų filosofas, yra teigęs, kad į tą pačią upę neįbrisi. Šis teiginys panevėžietei Onai-Onetai Juospaitienei – nė motais. Menininkė yra kilusi iš Biržų rajone esančio Papilio miestelio. Anot jos, ne tik Papilys, bet ir apylinkės skambėjo nuo jos dainų.

Nuo scenos nenulipdavusi, šoko, dainavo, vaidino. Sceninių įgūdžių pradžią gavusi iš pirmosios teatrinės veiklos įkvėpėjos – šviesaus atminimo Elenos Mikelėnaitės, garsių režisierių B. Žukauskienės ir V. Dagio. Ir draugių turėjusi daug, skrajojusi po Papilio sceną ir visose dainų šventėse. Jos buvo pilna visur: grojo, vedė renginius, organizavo popietes, bendravo su vaikais, mokiniais, jaunimu, kūrė eiles.

„Keliaudama po pasaulį, lankydamasi muziejuose ar parodose, savo akis vis kreipiu į floristikos darbus. Grįžusi iš kelionių, pasisėmusi naujų idėjų, įjungusi fantaziją ir kūrybinę mintį, vis tobulinu savo vaizduotę. Deja, šiuo metu dėl sveikatos sutrikimų, mano gyvenimas tapo daug ramesnis“, – teigė Ona-Oneta.

Pasak menininkės, per penkiasdešimt kūrybinės veiklos metų, tiek sukomponuota atvirukų ir paveikslų, kad jais būtų galima apjuosti visą Lietuvą. Išvažinėtas visas pasaulis. Darbai „svečiuojasi“ JAV, Vokietijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Australijoje, Prancūzijoje, Izraelyje, Danijoje, Švedijoje. O kiek dar jų išdalinta, padovanota kolegoms, draugams, ugdymo įstaigoms.

Kūrybinis nuotykis, prasidėjęs 2018 metais, tęsiasi iki šiol. 2018–aisiais moteris internete rado skelbimą, kad organizuojama pasaulinė meninių darbų paroda, o ambasada Japonijoje kviečia į darbų atranką parodai „Paralym Art World cup“ 2018 m. tema „Gyvenimo skrydis“.

Optimizmu trykštanti menininkė nutarė pabandyti. Nebijančią išeiti už komforto zonos moterį domino ir tai, kad visas susirašinėjimas vyko anglų kalba.

Reikėjo pristatyti darbą pagal griežtus reikalavimus. Konkurse galėjo dalyvauti tiek profesionalai, tiek mėgėjai, bet turintys negalią. Parodai buvo sukurtas floristinis paveikslas – kompozicija romantišku pavadinimu „Polėkis“, savo gyvybingumu jungiantis žemę ir dangų. Autorė, kaip to buvo reikalaujama, darbui sukūrė aprašą, kuris skambėjo taip: „Žemės augmenija, kaip ir žmogus – yra gamtos dalis. Nesibaigianti ir nenutrūkstanti gyvos gamtos linija, kuri teikia savo žavesį žmogui ir visam pasauliui. Gyvybė žemėje – nesibaigiantis procesas. Augmenija, kaip ir žmogus – yra gamtos dalis“.

Taip nuo 2018 metų O. O. Juospaitienės darbai keliauja į parodas Tokijo mieste, kur vyksta meninių darbų konkursai: vienas – 2018 m., du – 2019 m., o šiuo metu 2020–aisiais – ketvirtas darbas pakelyje į Japoniją.

Kaip teigė menininkė, jai yra didelė garbė dalyvauti pasaulinio masto meninių darbų atrankoje, patekti į parodą ir būti apdovanotai bei įvertintai aukštu lygiu.

Pirmasis nusiųstas darbas komisijos buvo atrinktas ir įtrauktas į geriausių kūrinių katalogą ir šiuo metu eksponuojamas garbingoje vietoje. Autorė gavo svarų įvertinimą: dovanų, jai ypač brangų sertifikatą ir pakvietimą dalyvauti 2019–aisiais vėl tokio aukšto lygio parodoje tema „Dance performance (Šokio perteikimas).

Buvo pateiktas ir antrasis darbas pavadinimu „Iliuzija“ – pusiau pieštas, pusiau floristinis. Jo aprašas, pasak menininkės, nė kiek neprastesnis už pirmąjį.

„Paralym Art World cup“ komisija panevėžietės paprašė atsiųsti dar vieną meninį darbą. Taip Japonijoje atsidūrė ir trečiasis darbas pavadinimu „Fantazija“, taip pat pusiau pieštas, pusiau floristinis. Abu darbai per atranką pateko į parodą.

Aprašas skambėjo įspūdingai: „Tai gėlės šokis tarp gėlių. Gėlės šokiu išreiškiau savo krašto nuostabų gėlių žydėjimą. Gėlė savo šokiu išreiškia gebėjimą žydėti, žavėti, kvepėti, traukti savo spalvomis ir kvapais ne tik žmones, bet ir drugelius, bites, paukštelius. Gėlė, kaip ir žmogus, yra gamtos dalis, kuri auga, žydi ir miršta kartu su gamta“. Ir šis darbas neliko be atsako – buvo įvertintas dovanomis ir sertifikatu.

Darbas „Fantazija“ pristatytas į saloną pardavimui. Už gautus pinigus kažkas bus suteikta nemokamai. Menininkė labai mėgsta keliauti ir viliasi, o gal kelionė? Nors šiuo metu visos kelionės apribotos dėl karantino ir dėl sveikatos problemų, bet ji nepraranda optimizmo ir tikisi dar pasiekti ne tik Japoniją, bet ir kitas šalis.

Iš „Paralym Art World cup“ 2020 m. vėl gavusi kvietimą dalyvauti jau trečiąjį kartą atrankoje į parodą tema „Taika“. Taip jau ketvirtasis darbas, pusiau pieštas, pusiau aplikuotas, pavadinimu „Taikos simfonija“ buvo išsiųstas į Japoniją.

Šįkart aprašas – labai rimtas: Kai ištikimos dviejų paukščių – gervių širdys, glaudžiasi viena prie kitos – tai ir yra taika. Taika yra ten , kur dvi pusės, priima viena kitą ir moka iš širdies atleisti. Taikoje skleidžiasi gerumas, šiluma ir visas spektras jausmų. Kad visada būtų taika, kiekvieną dieną, kiekvieną valandą, būdamos viena šalia kitos. Ten, kur gyvena paukščiai – gervės taikoje, nebūna piktųjų dvasių. Visada ten skamba „Taikos simfonija“.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite