Angle down Atgal

Pandemija tuština savivaldybių biudžetus: vilionės vakcinuotis ne visada veiksmingos

Pasaulį toliau atakuojantis koronavirusas verčia imtis visų įmanomų apsaugos priemonių. Domėjomės, kiek Vakarų Lietuvos savivaldybės šiais metais išleido įvairioms apsaugos priemonėms dėl pandemijos, taip pat teiravomės, kaip yra skatinama vakcinacija skirtingose Savivaldybėse.

Ir loterija, ir laisvadieniai

Šiemet Klaipėdos rajono savivaldybėje 8926,34 Eur išleista reikalingoms priemonėms Mobilaus punkto veiklai, pavyzdžiui, apsauginiams kostiumams, vienkartiniams antbačiams, dezinfekavimo priemonėms įsigyti, palapinės nuomai ir pan. 38451,62 Eur išleista patalpų dezinfekcijai, 27485,18 Eur – prekėms: apsauginiams skydams, vienkartinėms pirštinėms ir kitoms priemonėms, reikalingoms įstaigoms.

Liepos mėnesį vyko loterija „Pasiskiepyk ir laimėk!“, kurios metu per 8 dienas paskiepyta beveik 1000 Klaipėdos rajono gyventojų. Loterijos metu pasiskiepijusieji galėjo laimėti įvairių prizų: elektrinių paspirtukų, dviračių, skrydžių oro balionu, knygyno čekių, kvietimų pasivažinėti kartingais, į Gargždų krašto muziejų bei kino teatrą „Minija“.

Vietinis verslas – kepykla „Pyraginė“ liepą daugiau kaip 600-ams pirmąja vakcinos doze pasiskiepijusių Klaipėdos rajono gyventojų dovanojo dėžutes sausainių-grybukų.

Taip pat, siekiant sudaryti gyventojams patogias sąlygas skiepytis, organizuoti skiepijimai be išankstinės registracijos, po gyvenvietes ir renginius važinėjo mobilus skiepijimo autobusiukas.

„O siekiant paskatinti Klaipėdos rajono savivaldybės darbuotojus skiepytis, tai padariusiems yra suteikiamos 3 papildomos atostogų dienos. Tai daryti raginame ir kitas biudžetines įstaigas bei verslus“, – teigė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyr. specialistė Rita Rapalienė.

Kviečia į gyvą eilę

Skuodo rajono savivaldybės administracija 2021 m. COVID-19 ligai suvaldyti  išleido 14 444,81 Eur. Skuodo rajono savivaldybės administracija vykdo akciją – kiekvieną ketvirtadienį gyventojai skiepijami gyvos eilės principu: Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centre – nuo 8 val. iki 15 val., „Uosto poliklinikos“ Skuodo padalinyje – nuo 11 val. iki 18 val., Mosėdžio pirminės sveikatos priežiūros centre – nuo 12 val. iki 16 val. Galima pasiskiepyti „Pfizer“ ir „Janssen“ vakcinomis. Kiekvieną šeštadienį nuo 8.30 iki 12 val.  gyventojai skiepijami Skuodo turgaus aikštėje.

Skiepų autobusas vyko ir į atskirus kaimus, miestelius. Anot Skuodo rajono savivaldybės vyriausiosios specialistės Editos Jautakienės, skiepų tema nuolat vyksta sklandus bendradarbiavimas su seniūnijų seniūnais. Pastarieji pateikė sąrašus ir informaciją apie tuos gyventojus, kurie pageidavo skiepytis, padedant kariškiams.

Šiais metais Mažeikių rajono savivaldybės administracija patyrė 9 909 Eur išlaidų, susijusių su valstybės lygio ekstremalios situacijos dėl koronaviruso ligos likvidavimu ir jos padarinių šalinimu.

Mažeikių rajono savivaldybė teikia daug dėmesio visuomenės informavimui, taip pat organizuotas skiepijimas prie prekybos centrų, prisidėta prie Nacionalinio kraujo centro akcijų.

Išlaidų spektras platus

Plungės rajono savivaldybės administracija per 2021 m. asmeninėms apsaugos priemonėms išleido 2 tūkst. Eur: veido kaukėms – 600 Eur, dezinfekcinėms priemonėms – 1,4 tūkst. Eur. Taip pat patirta išlaidų kitoms reikmėms: 3,5 tūkst. Eur – patalpų pritaikymui izoliacijai, 119,6 tūkst. Eur – apsaugos ir medicininėms priemonėms, 28,3 tūkst. Eur – mobiliajam punktui, 6,1 tūkst. Eur – transporto priemonių dezinfekcijai. Iš viso – 157,5 tūkst. Eur, kuriuos kompensavo Finansų ministerija.

„Mūsų Savivaldybė kaip vieną iš pagrindinių paskatų laikė patogias sąlygas skiepijimuisi. Rajone veikia 4 vakcinacijos centrai, iš pradžių važiuota į mažesnius miestelius, sudarytos sąlygos skiepytis ambulatorijose. Tai buvo veiksminga, tačiau vėliau išsikvėpė. Plungės ligoninė organizavo dar ir mobilią skiepijimo komandą. Deja, tenka konstatuoti, kad ši iniciatyva nepasiteisino – Vasaros sporto šventės metu paskiepyti tik 8 asmenys, o rugsėjo 4-ąją prie Plungės turgaus – 16. Skaičiai kuklūs, o kaštai – dideli. Kitų skatinamųjų priemonių netaikėme. Apie tai ne kartą diskutuota, tačiau atsižvelgdami į kitų savivaldybių ir mūsų rajone veikiančių įmonių patirtį (50 Eur priedas ir laisvadienis) matome, kad tokios priemonės aktyvumą didina labai nežymiai. Pastarosiomis dienomis, kaip ir prognozavome, stebime vakcinacijos suaktyvėjimą. Tai siejame su atėjusiu rudens sezonu“, – sakė Plungės rajono ekstremalių situacijų operacijų vadovas, Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas.

Rietavo savivaldybė įvairioms apsaugos priemonėms dėl pandemijos išleido 9,9 tūkst. Eur. Kaip sakė Rietavo savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė, Rietavo savivaldybė pasitiki žmonių sąmoningumu siekiant apsaugoti save ir savo artimuosius. Ne kartą buvo išplatinti kreipimaisi į bendruomenes, savivaldybėje veikiančias įstaigas, įmones ir organizacijas.

Užtikrina patogias sąlygas

Telšių rajono savivaldybė iš Savivaldybės biudžeto Administracijos direktoriaus rezervo lėšų iki rugpjūčio mėnesio įvairioms apsaugos prekėms 2021 m. išleido – 5 228,85 Eur, tačiau pažymima, jog tai tik apsaugos priemonės (skydeliai, dezinfekcija ir t. t.). Administracijos direktoriaus rezervo lėšos panaudotos ir kitoms priemonėms pandemijai suvaldyti, kurių tiesiogiai kaip apsaugos įvardinti negalėtų (t. y. mobilaus punkto veikla, asmenų transportuojančių tepinėlius, darbo užmokestis, kuro išlaidos, plakatai, afišos, asmenų pavėžėjimas ir kt.).

Telšių rajono savivaldybės biudžetinėms įstaigoms (apsaugos priemonėms įsigyti) 2021 m. skirta – 97 500 Eur. Vakcinaciją bandoma skatinti įvairiomis informacinėmis priemonėmis ir švietėjiška veikla, tai pat sudarant galimybę vakcinavimo procesą padaryti kuo patogesnį gyventojams. Telšių rajono savivaldybės administracijos Tarpinstitucinio bendradarbiavimo vyriausioji specialistė Roma Mikalčienė laikinai einanti Savivaldybės gydytojos pareigas informavo, kad loterijų Telšių rajono savivaldybėje nebuvo vykdoma, tačiau liepos mėnesį skirtingose rajono seniūnijose gyventojai buvo kviečiami vakcinuotis be išankstinės registracijos. Vakcinavimas vyko patogiose seniūnijų gyventojams vietose. Aktyviausiai besiskiepijančių seniūnijų bendruomenėms buvo įteikti  AB „Žemaitijos pieno“ įsteigti 3 prizai. Taip pat Telšių rajono savivaldybė prisideda prie visų Lietuvos savivaldybėse vykdomų vakcinacijos akcijų: skiepijimo atvykstant Kraujo centrui, skiepijimo prie prekybos centrų mobiliuose ant ratų skiepobusuose, taip pat 6 dienas per savaitę veikia stacionarus Vakcinavimo centras. Svarbu paminėti, kad Vakcinavimo centro komanda vykdavo į didesnes įmones, seniūnijas, į neįgaliųjų žmonių į namus, siekiant sudaryti kuo lengvesnes sąlygas žmonėms vakcinuotis.

Liko pernykščių priemonių

Kretingos rajono savivaldybės Informacinių technologijų skyriaus vyriausioji specialistė Inga Tirevičiutė informavo, kad šiais metais yra naudojamos apsaugos priemonės, kurios liko iš praėjusių metų.

2020 m. buvo nupirkta apsaugos priemonių kone už 143 tūkst. Eur. Šiuo metu dar turima: rankų dezinfekanto (0,5 l) 268 vnt., apsauginių veido kaukių – 36 tūkst. 504 vnt., respiratorių – 1 tūkst. 891 vnt.,  apsauginių veido skydelių – 35 vnt., vienkartinių kombinezonų – 1 tūkst. 551 vnt., vienkartinių antbačių – 8 tūkst. 100 vnt., vienkartinių pirštinių – 209, 4 tūkst. vnt.

Kretingos rajono savivaldybės gydytojos Zitos Abelkienės teigimu, gyventojai kažkokiomis vilionėmis nėra skatinami skiepytis, dukart buvo surengtos vakcinacijos akcijos prie didžiųjų prekybos centrų.

Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos, esančios pačiose miesto širdyje, patalpose yra atidarytas Vakcinacijos centras, kur kasdien gali kreiptis ir neužsiregistravę asmenys. „Tačiau jame tokio bumo, koks vyravo liepos–rugpjūčio mėnesiais, nebėra – pastaruoju metu perdien paskiepijama per 100 asmenų“, – teigė Z. Abelkienė. Ji teigė, kad vakcinacijai skatinti organizavo išvykas į kaimus ir didesnes rajono įmones.

Savivaldybė Nauji atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų Iš viso paskiepyta, proc.
Klaipėdos rajono 632,1 51,8
Skuodo rajono 772,4 52
Mažeikių rajono 425,3 55,9
Plungės rajono 949,9 52,2
Telšių rajono 1 101,7 55
Kretingos rajono 627 52,4
Rietavo 1 602,1 55,8
Lietuvos vidurkis 447,5 61,4

Parengta pagal Oficialiosios statistikos portalo rugsėjo 17 d. duomenis.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite