Angle down Atgal

NMA leidinyje už mokesčių mokėtojų pinigus – paslėpta A. Palionio politinė reklama?

Ne už kalnų – Seimo rinkimai; politikai jau sukruto, ieškodami progų, kaip rinkėjams priminti apie save ir pasirodyti iš teigiamos pusės. Nebus naujiena, jei dalis valdančiųjų pasinaudos turimais resursais, kad gautų nemokamos, bet jiems nepriklausančios reklamos.

Rodos, šiemet rinkimų kampanija prasidėjo anksti – praėjusią savaitę Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) išleido informacinį leidinį, kuriame pateikiami patarimai žemdirbiams, kaip neprarasti išmokų. Šis laikraštis atkreipė ir pačių NMA darbuotojų dėmesį. Leidinys būtų kaip leidinys, jei ne tituliniame puslapyje, pačiame viršuje, esantis žemės ūkio ministro Andriaus Palionio įžanginis žodis ir nuotrauka.

„Už NMA viešinimo lėšas penktadienį 130 tūkst. tiražu išleistas laikraštis žemdirbiams, kurio pirmame lape A. Palionio straipsnis įdėtas. Šis laikraštis per savivaldybių žemės ūkio skyrius pasieks kiekvieną pasėlius deklaruojantį žmogų, tas į namus parsineš ir skaitys kiti.

Niekada laikraštyje nedėdavome ministro veido, nes tokiu atveju jam už biudžeto lėšas būtų suteikta nemokama reklama. Toks Muzikevičiaus (NMA vadovas Aleksandras Muzikevičius – Alfa.lt) gestas Palioniui už NMA pinigus reklamuoti ministrą vertintinas kaip rinkėjų papirkinėjimas“, – rašė Alfa.lt šaltiniu tapęs NMA darbuotojas.

Pastarąja istorija susidomėjo ir Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), informavusi Alfa.lt, kad svarstys, ar pradėti tyrimą.

Už leidinį su ministru – 14,3 tūkst. eurų

Perskaičius A. Palionio kreipimąsi į skaitytojus, išties gali kilti minčių apie politinę reklamą – žemės ūkio ministras, užuot pasidalijęs patarimais, kaip neprarasti išmokų, teigia kartu su ministerija darantis viską, kad žemdirbiai galėtų sėkmingai dirbti, intensyviai dirbantis su Vyriausybe, Europos Komisija ir kitomis institucijomis, kad tik ūkininkams būtų geriau. „Kaip žemės ūkio ministras siekiu, kad visos priemonės būtų visapusiškai įvertintos ir pritaikytos tam, kad būtų galima suvaldyti šią precedento neturinčią situaciją“, – tekste teigia A. Palionis.

Pasiteiravus NMA, Komunikacijos skyriaus vedėja Reda Kerdokienė patvirtino, kad leidinys tikrai išleistas 130 tūkst. numerių tiražu, o vieno vieneto kaina – 0,11 euro. 130 tūkst. numerių turėjo kainuoti 14,3 tūkst. eurų.

Tačiau ar anksčiau žemės ūkio ministras puikuodavosi ant tokio leidinio, visiškai išsiaiškinti nepavyko – R. Kerdokienė teigė, kad kol kas išleisti tik du NMA informaciniai leidiniai, pirmajame ministro įžanginio žodžio nebuvo, tačiau neminėjo, ar būta daugiau panašaus pobūdžio leidinių.

„NMA informacinis leidinys skirtas ūkininkams – informuoti apie žemės ūkio politikos ir paramos aktualijas. Tai yra antras tokio leidinio leidimas. Pirmajame 2019 m. buvo NMA direktoriaus žodis, šiųmečiame leidinyje mūsų inicijuotas žemės ūkio ministro palaikomasis žodis skirtas ūkininkams dėl karantino bei priimtų sprendimų žemės ūkio politikos srityje ir NMA direktoriaus įžanginis žodis“, – rašė NMA Komunikacijos skyriaus vedėja.

Su pačiu A. Palioniu susisiekti taip ir nepavyko – nors žemės ūkio ministras turi specialiai jam išduotą tarnybinį numerį, skambinant juo A. Palionis jau kurį laiką neatsako.

Neabejoja – jei tai politinė reklama, pasinaudota savo padėtimi

Kas laikoma politine reklama ir kokie ribojimai jai taikomi, Lietuvoje sprendžia VRK. Pastarosios puslapyje rašoma, kad „politinė reklama – valstybės politiko, politinės partijos, politinės partijos nario, politinės kampanijos dalyvio, jų vardu ir (ar) interesais bet kokia forma ir priemonėmis už užmokestį ar neatlygintinai politinės kampanijos laikotarpiu ar tarp politinių kampanijų skleidžiama informacija, kuria siekiama paveikti rinkėjų motyvaciją balsuojant rinkimuose ar referendume arba kurios skleidimu propaguojamas valstybės politikas, politinė partija, politinės partijos narys ar politinės kampanijos dalyvis, taip pat jų idėjos, tikslai ar programa“.

Kartu ir nurodoma, kad politinė reklama turi būti aiškiai atskirta nuo kitos informacijos ir turi būti nurodytas jos lėšų šaltinis, be to, draudžiama skleisti politinę reklamą pirmame periodinio spaudos leidinio puslapyje.

VRK išaiškinimas, kas yra politinė reklama© Alfa.lt
VRK išaiškinimas, kas yra politinė reklama© Alfa.lt

Ar NMA informaciniame leidinyje yra žemės ūkio ministro politinė reklama, Alfa.lt pasiteiravo VRK. Tačiau ši institucija kol kas sureagavo lakoniškai. „Jūsų paklausimas buvo registruotas. Numatoma, kad artimiausiame VRK posėdyje (kuris preliminariai planuojamas ateinantį ketvirtadienį), ketinama svarstyti klausimą dėl tyrimo pradėjimo pagal Jūsų pateiktą informaciją“, – rašė VRK Mokymų ir komunikacijos skyriaus vedėja Kristina Ivanauskaitė-Pettinari.

Buvęs VRK narys Vilius Semeška, palikęs šią komisiją prieš keletą mėnesių, buvo kategoriškas – anot politiko, politinės reklamos požymiai yra akivaizdūs, jei paaiškėtų, jog A. Palionio įžanga išties yra neleistina politinė reklama, kiltų klausimas ir dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų.

„Akivaizdu, kad yra politinės reklamos, paslėptos politinės reklamos požymių, kadangi propaguojamas ministras. Dedant jo didelę nuotrauką, tai nėra informacijos sklaida, tačiau asmens, politiko propagavimas.

Požymių, be jokios abejonės, yra. Aš manau, kad VRK turės spręsti, ar pradėti tyrimą, net spėju, kad tyrimas bus pradėtas.

Jei, nustačius pažeidimus, čia ne tiktai paslėpta politinė reklama, tačiau ji finansuota biudžeto lėšomis, vadinasi, neteisėtomis trečiųjų asmenų lėšomis. Ir dar daugiau – pagal Seimo rinkimų įstatymo 44 straipsnį tai būtų naudojimasis tarnybine padėtimi. Tad čia visas buketas galimų pažeidimų“, – sakė V. Semeška.

Ranka ranką plauna?

A. Palioniui nauda iš savo atvaizdo ant leidinio, išleisto 130 tūkst. tiražu, akivaizdi, netgi jei tai nėra politinė reklama. Tačiau kokia iš to nauda NMA? Nors agentūra pavaldi Žemės ūkio ministerijai, A. Palionis – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos į ministrus deleguotas politikas, o NMA vadovas Aleksandras Muzikevičius – buvęs Sauliaus Skvernelio patarėjas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) buvęs kandidatas į Vilniaus savivaldybę.

Tačiau NMA vadovu praėjusį spalį tapęs A. Muzikevičius šiuo metu – ne pačioje geriausioje situacijoje; aukšti NMA darbuotojai kritikuoja naujojo vadovo pradėtą agentūros reformą, su S. Skverneliu ir LVŽS susijusių asmenų įdarbinimą NMA keistomis aplinkybėmis. Dėl mobingo NMA direktoriaus vyriausiasis patarėjas Rapolas Klimčiauskas šią savaitę netgi kreipėsi į teismą, prašydamas teisėjų sustabdyti A. Muzikevičiaus prieš jį nukreiptus veiksmus.

Dėl galimo interesų konflikto ir pažeidimų įdarbinant asmenis Seimo narys Jurgis Razma pavasario pradžioje buvo kreipęsis į ŽŪM, tačiau A. Palionis užstojo NMA vadovą – kovo 24 d. Seimo narys sulaukė žemės ūkio ministro pasirašyto rašto, kad A. Muzikevičiaus elgesys jam abejonių nekelia.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite