Leidykla Alma Littera
Angle down Atgal

Neuropsichologijos mokslų dr. R.Dirvanskienė: Smegenys – pagrindinis XXI a. darbo instrumentas, supratę, kaip jis veikia, pasieksim geresnių rezultatų

Ar kada nors susimąstėte, kaip veikia smegenys? Kodėl susergama depresija? Kaip priimami svarbūs sprendimai? Kodėl žmonės klaidžioja per miegus? Kodėl metams bėgant prastėja atmintis? Ar įmanoma pagerinti smegenų veiklą ir atkurti prarastas funkcijas? Į šiuos ir daugelį kitų aktualių klausimų atsakymus galime rasti šiais metais leidyklos „Alma littera“ išleistoje knygoje „Kaip veikia smegenys“.

Ar kada nors susimąstėte, kaip veikia smegenys? Kodėl susergama depresija? Kaip priimami svarbūs sprendimai? Kodėl žmonės klaidžioja per miegus? Kodėl metams bėgant prastėja atmintis? Ar įmanoma pagerinti smegenų veiklą ir atkurti prarastas funkcijas? Į šiuos ir daugelį kitų aktualių klausimų atsakymus galime rasti šiais metais leidyklos „Alma littera“ išleistoje knygoje Kaip veikia smegenys. Knygos autorė, neuropsichologijos mokslų daktarė, Vyriausybės strateginės analizės centro vyriausioji politikos analitikė Ramunė Dirvanskienė teigia, kad „Smegenims reikia ne tik lavinimo pratimų, bet ir gryno oro bei fizinio aktyvumo“. Mokslininkė sako, kad sugebėjimas žaisti, kai suaugame, niekur nedingsta. Šis įprotis transformuojasi į kūrybiškumą, o kryžiažodžiai, žaidimai, galvosūkiai gali padėti vystytis toms smegenų savybėms, kurios mūsų įprastoje kasdienybėje snūduriuoja ir mes nustojame jas vystyti.

Kaip ilgai žmoguje išlieka poreikis žaisti? O gal mes patys šį poreikį savyje tramdome?

Mokslininkai, tyrinėjantys žaidimų sritį, teigia, kad žmogui augant gebėjimas žaisti niekur nedingsta. Kai suaugame, mes tai pradedame vadinti kūrybingumu. Tiek žaidžiant, tiek mąstant kūrybiškai, tyrinėjama, eksperimentuojama, mokomasi naujų dalykų, sprendžiamos skirtingos problemos ir lavinama vaizduotė. Šie gebėjimai yra būtini ir vertinami daugybėje šiuolaikinių profesijų.

Ar stalo žaidimai ir galvosūkiai mūsų smegenis veikia kitaip, nei vaizdo žaidimai?

Poveikis smegenims priklauso nuo to, ar veikla atliekama individualiai, ar su kitais žmonėmis, o taip pat – kokios funkcijos treniruojamos.

Yra pastebėta, kad žaidžiant žaidimus kartu su kitais, yra lavinami ne tik pažintiniai, tačiau ir bendravimo, empatijos gebėjimai. Be to, kompanijoje žaisti yra daug smagiau, žmogus labiau įsitraukia, išsiskiria daugiau vadinamųjų laimės hormonų. Tad, ar tai yra protmūšis, stalo ar kompiuterinis žaidimas, didesnė nauda gaunama, jeigu veiklą atliekame kartu su kitais ir užmegame draugystes.

Moksliniai tyrimai, lyginę tradiciniais laikomų smegenų lavinimo pratimų, tokių kaip kryžiažodžiai arba sudoku, poveikį su vaizdo žaidimais, esminių skirtumų tarp jų nerado. Ir vienų, ir kitų poveikis apsiribojo tik funkcijose, kurios buvo įtraukiamos juos atliekant. Tad, koks bus poveikis smegenims, labiau priklauso nuo to, kokius gebėjimus reikia naudoti užduotį atliekant, o ne nuo to, kokia yra žaidimo forma.

Kas darosi mūsų galvose, kai pradedame spręsti galvosūkius? Kodėl juos svarbu spręsti vaikams, mokyklinukams ir vyresnio amžiaus žmonėms, ypač – senjorams?

Spręsti galvosūkius yra protinė veikla, įtraukiamos ir treniruojamos skirtingos smegenų funkcijos. Kai sprendžiame kryžiažodžius, laviname žodinę atmintį ir žodyną, logines sekas – planavimo gebėjimus. Reakcijos žaidimuose – informacijos apdorojimo greitį ir taip toliau.

Jei nusprendėte įsitraukti į šias veiklas, verta pasidomėti, kas ir kokiu tikslu galvosūkius kūrė. Tikrai egzistuoja proto lavinimo žaidimų, sukurtų šią sritį tyrinėjančių mokslininkų. Tokių žaidimų nauda senėjimo atitolinimui, reabilitacijai po insulto ar smegenų traumos ar vaikams, turintiems raidos sutrikimų, yra įrodyta moksliniais tyrimais. Tačiau esama ir daugybė žaidimų, kurie realios naudos jūsų smegenims neturės.

Kokie galvosūkiai yra labiausiai vertingi? Ko mus moko? Kokias savybes ugdo?

Naudingiausi yra galvosūkiai, kuriuos sprendžiant įgytos žinios ar įgūdžiai vėliau gali būti perkeliami į realų gyvenimą. Žmogui, jo darbe turinčiam įsiminti daug skaičių, pravers pratimai, kurių metu lavinamas gebėjimas įsiminti ilgas skaičių sekas. Tačiau tie patys pratimai nesuteiks naudos kitam, kurio darbe reikia įsiminti daug žodžių, – čia treniruojamos kitos smegenų funkcijos. Todėl rekomenduočiau pirmiausia susipažinti su skirtingomis proto funkcijomis bei įvardinti sau aktualiausias. Ir tada jau rinktis galvosūkius. Daugiausiai pastebimos naudos suteikia užduotys, kurias atlikdami treniruojame silpniausiai išvystytas funkcijas, o rezultatus pritaikome kasdieniniame gyvenime. Taigi, jei esate filologas, kurio puikiai išlavinti kalbiniai gebėjimai, bet prasti konstrukciniai, apčiuopiamos naudos jums gali suteikti vizuoerdvinių ir planavimo gebėjimų lavinimas. Ypač jei vėliau šias žinias pritaikysite realiame gyvenime, konstruodami, pavyzdžiui, medžio namelį.

Kokius galvosūkius žmonės sprendžia sunkiausiai?

Sunkiausiai žmonės sprendžia galvosūkius, su kuriais yra mažiausiai susidūrę ir kuriems atlikti reikalingi gebėjimai yra išlavinti silpniausiai. Tokie galvosūkiai mums atrodo sunkūs ir jų vengiame. Kai atliekame lengvus, įprastus, surenkame daug taškų, pasijaučiame protingi ir tai suteikia malonumo. Todėl norintiems treniruoti savo smegenis, rekomenduočiau išbandyti naujas, neįprastas užduotis. Net jei tai iš pradžių atrodys sunku ar nemalonu.

Ar svarbu galvosūkius sprendžiant, juos išspręsti? Ar veiksmas yra labiau naudingas nei rezultatas?

Svarbiausia yra procesas. Jei rinksimės tik lengvas užduotis ir kaskart surinksime daug taškų, netobulėsime. Daugiau naudos gausime iš užduočių, kurias atlikdami pasidomėsime papildomai ir išmoksime kažko naujo. Taigi, jei esate sporto žinovas, nesirinkite kryžiažodžių apie sportą. Geriau rinkitės kryžiažodžius apie botaniką ir gėlių rūšis, kad, perskaitę naują klausimą, turėtumėte ieškoti atsakymo.

Straipsnis paruoštas pagal leidyklos Alma Littera ir internetinio knygyno www.knyguklubas.lt medžiagą.

Norėdami įsigyti knygą "Kaip veikia smegenys", spauskite čia:www.knyguklubas.lt/kaip-veikia-smegenys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite