Angle down Atgal

Ne­va­lo­mo­se laip­tinė­se – kir­mėlės ir ligų ži­di­niai

Dau­gia­bu­čių namų gy­ven­to­jai, ku­rių laip­tinės nėra pe­rio­diš­kai va­lo­mos šla­piuo­ju būdu, turėtų su­ne­rim­ti. At­likę mik­ro­bio­lo­gi­nius ir pa­ra­zi­to­lo­gi­nius ty­ri­mus, spe­cia­lis­tai ne­šva­rio­se laip­tinė­se ap­ti­ko žmo­gaus svei­ka­tai itin pa­vo­jingų užk­ratų – pa­ra­zitų ir bak­te­rijų.

Prieš keletą metų Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai nevalomose daugiabučių namų laiptinėse atliko mikrobiologinius ir parazitologinius tyrimus. Jų metu kai kuriose nešvariose bendrojo naudojimo patalpose mikrobiologai aptiko didelį kiekį sveikatai kenksmingų sufleredukuojančių klostridijų, enterobakterijų, pelėsinių grybų, parazitinių kirmėlių (spalinių) bei auksinio stafilokoko bakterijų. Pastarosios dvi yra itin pavojingos žmonių sveikatai, o ypač vaikams ir žmonėms, kurių silpna imuninė sistema.

NVSLP specialistai tyrimo objektu pasirinko daugiabučių laiptines, kurios ilgą laiką nebuvo valomos nei sausuoju, nei šlapiuoju būdu. Mikrobiologiniai ir parazitologiniai mėginiai buvo imami nuo lauko ir butų durų, rankenų, radiatorių, turėklų, palangių, laiptų.

Daugiau nei 300 laiptinių Šiaulių daugiabučiuose valančios bendrovės „Būsto aplinka“ generalinis direktorius Karolis Gintaras Pūkas sako, kad tokie tyrimo rezultatai jo nenustebino. Mat, norint, kad laiptinėse būtų išlaikytos higienos normos ir nesiveistų pavojingų bakterijų bei parazitų, jas būtina nuolat valyti. Tačiau vien tik šluotos ir sauso skuduro nepakanka. Šiuo atveju būtina naudoti visą specialių sertifikuotų priemonių arsenalą.

„Labiausiai turėtų sunerimti tų namų gyventojai, kurių laiptinės nėra valomos arba valomos mėgėjiškai – sausuoju būdu ar paprastu šlapiu skuduru. Nors po tokio valymo jos gali atrodyti švarios, tačiau toks metodas negarantuoja parazitų išnaikinimo. Kokybiškai išvalyti bendrąsias patalpas ir užtikrinti, kad jose nesiveistų parazitų, galima tik naudojant specialias ir sertifikuotas priemones“, – pabrėžia K. Pūkas.

Daugiabučius namus prižiūrinti įmonė „Mano BŪSTAS“, reaguodama į susiklosčiusią situaciją dėl išaugusios koronaviruso grėsmės, nuo kovo pradžios visas laiptines pradėjo nemokamai dezinfekuoti specialiomis priemonėmis. Ši paslauga gyventojams bus teikiama iki tol, kol Lietuvoje nebus atšaukta ekstremali padėtis.

Įmonės direktorius Mindaugas Genys pabrėžia, kad nemokama paslauga teikiama tik tiems namams, kurie užsisakę periodinio valymo paslaugą. Tokių laiptinių Šiaulių mieste įmonės prižiūrimuose namuose yra apie 550.

„Tų laiptinių, kurios yra nuolat valomos specialistų, gyventojai gali būti ramūs. Sunerimti turėtų tie, kurių bendrosios patalpos nėra nei valomos, nei dezinfekuojamos. Juolab kad nešvariose laiptinėse aptinkamos pavojingos bakterijos ir sveikatai kenksmingi parazitai. Mūsų prižiūrimuose namuose vis dar yra apie 700 laiptinių, kurios nėra valomos, nes gyventojai tokios paslaugos dar neužsisakė“, – teigia M. Genys.

„Būsto aplinkos“ vadovas K. Pūkas sako, kad šiandien laiptinių valymo paslauga yra ne prabanga ir vienam butui kainuoja nuo kelių eurų per mėnesį.

„Valymo įkainis priklauso nuo namo, buto ploto, taip pat ir nuo pasirinkto valymo paslaugų paketo. Skaičiuojant vidutiniškai, tai 40 kv. metrų butas už laiptinės valymą per mėnesį moka apie 4,68 Eur, 60 kv. metrų butas – 7,20 Eur. Esu girdėjęs, kad šiandien net vadinamųjų bobučių valytojų paslaugos kainuoja brangiau“, – kalbėjo K. Pūkas.

Reklama

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite