Angle down Atgal

Nauja antstolių darbo tvarka – ilgai laukti pokyčiai ar laiko gaišimas?

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigalioję įstatymų pakeitimai atnešė reikšmingų pokyčių skolų išieškojimo ir antstolių darbo srityje. Tačiau naujas principas „vienas skolininkas – vienas antstolis“ patinka ne visiems šioje srityje dirbantiems profesionalams.

Su naujienų portalu kalbėję skolų išieškotojai sako, kad naujoji tvarka atnešė didelių finansinių nuostolių, o Registrų centro sukurta sistema išbaigta ne iki galo. Jų teigimu, šiuo atveju kyla ir pagrįstų abejonių dėl sveikos konkurencijos rinkoje.

„Konkurencija „šlubuoja“, mus verčia dirbti su partneriais, kuriems turime sumokėti už paslaugas. Argi tai demokratiška?“ – stebisi vienos skolų išieškojimu užsiimančios įmonės atstovas.

Sistema apgalvota ne iki galo?

Nuo sausio 1 dienos skolų išieškojimas Lietuvoje tapo labiau apribotu: išieškotojai nebegali laisvai pasirinkti antstolio rinkoje. Dabar nauja sistema jį kiekvienam atvejui priskiria automatiškai, remiantis tam tikrais kriterijais, kuriuos nustatė Teisingumo ministerija.

Nors ministerija skelbia, kad naujieji pakeitimai buvo būtini siekiant optimizuoti skolų išieškojimo procesus, juos pagreitinti, skolų išieškotojai teigia dabar patiriantys kur kas didesnes išlaidas dėl administravimo, o skolas išieškoti per trumpesnį laiką ir kuo ekonomiškiau tapo sudėtinga, kaštams viršijant išlaidas.

Nauja tvarka skolų išieškotojams sukelia didelių nepatogumų ir dėl to, kad ne visų antstolių darbo kokybė yra vienoda. Yra nemažai antstolių, kurie investavo dideles pinigų sumas į savo darbo našumą, su tokiais antstoliais ir norima toliau dirbti.

„Kodėl mus verčia dirbti su nekonkurencingais partneriais?“ – sistema stebisi skolų išieškotojai, pridurdami, kad tokie ministerijos sprendimai daro jiems reikšmingą žalą.

Šiuo metu Lietuvoje veiklą vykdo kiek daugiau nei 100 antstolių. Naujai sistemai parenkant, su kuriais turi bendradarbiauti skolų išieškotojai, neatsižvelgiama į teritorinį prieinamumą. Skolų išieškojimu užsiimančių įmonių atstovai teigia, kad dabar jiems darbo padaugėjo kelis kartus – reikia susisiekti su visa eile skirtingų antstolių dėl ataskaitų, jiems sunku prisiskambinti. „Kur ekonomiškumas – neaišku“, – sako skolų išieškotojai.

Be to, dabar ir dokumentų pateikimo tvarka nepatogi – kiekvienam vykdomajam dokumentui pateikti Antstolių informacinėje sistemoje reikia suformuoti po atskirą prašymą. Pateikiant vykdomąjį dokumentą, būtina po kelių dienų vėl prisijungti prie sistemos ir surašyti visus antstolius, kuriems priskirtos bylos. Tai taip pat užima nemažai laiko.

„Visada norime, kad kuo mažiau reikėtų atlikti veiksmų, nes dažnai informacija pasikartoja. Šitoje sistemoje visada reikia pažymėti el. paštą, banko sąskaitą ir mūsų adresą. Sistema nuolat „streikuoja“ ir dėl fizinių asmenų paieškos. Susiduriame su problemomis ir gaištame savo laiką“, – situaciją komentuoja skolų išieškojimo specialistai.

Skolų išieškotojų teigimu, tokios sistemos mokesčių mokėtojams kainuoja milijonus eurų, o darbo ne tik kad nesupaprastina, bet ir dar labiau jį apsunkina.

Remiamas turinys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite