Angle down Atgal

Mirė rašytoja N. Dangvydė Macatė

Šeštadienį, kovo 21-ąją, Pasaulinę poezijos dieną, po ilgos ir sunkios ligos, eidama 45-uosius metus mirė rašytoja, literatūros kritikė Neringa Dangvydė Macatė, pranešė Lietuvos rašytojų sąjunga.

Neringa Dangvydė Macatė (buv. Mikalauskienė) gimė 1975 m. balandžio 6 d. Vilniuje, bet vaikystę ir paauglystę praleido Alytuje, kur baigusi 9-tą vidurinę (dabar – Jotvingių gimnazija) bei Dailės mokyklą įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti filosofijos. Tačiau po dviejų kursų, supratusi, kad jos tikrasis pašaukimas – literatūra, pradėjo lituanistines studijas.

Neringa parašė ir pati iliustravo dvi knygas vaikams: „Gintarinė širdis: pasakos“ (2013) ir „Vaikas su žvaigžde kaktoje: apysaka“ (2016). Pastarosios knygos rankraštis Nacionaliniame konkurse „Švieskime vaikus“ laimėjo 3-iąją vietą. 2018-aisiais už šią knygą autorė buvo apdovanota 2-ąja Vytauto Tamulaičio premija, kuri, pasak steigėjų, skiriama už „reikšmingą lituanistinę veiklą, lietuvių kalbos puoselėjimą, grožinę kūrybą vaikams, jos originalumą, minties raiškos ir stiliaus sklandumą, dvasinių vertybių atskleidimą“.

Neringa Dangvydė Macatė buvo ir puiki vertėja. Iš prancūzų kalbos išvertė romanus: Nora Roberts „Makgregorai: Sibilė“ (2015), Gaël Faye „Maža šalis“ (2017), Eric-Emmanuel Schmitt „Ugnies naktis“ (2018), Hélène Cixous „Auksas: mano tėvo laiškai“ (2018) bei Hélios Azoulay, Pierre-Emmanuel Dauzat knygą „Ir pragaras turi savo orkestrą: muzika koncentracijos stovyklose“ (2016).

Per visą savo gyvenimą Neringa Dangvydė Macatė puikiai mokėjo suderinti rašytojos kūrybingumą ir visuomeninį aktyvumą, ji gebėjo skaityti pranešimus kuo įvairiausiai auditorijai – ir specialistams, ir jaunuomenei. Mokėjo bendrauti ir su pačia jauniausia vaikų auditorija, nuoširdžiai dalindamasi savo įspūdžiais apie vaikystėje ar aktualiai skaitytas vaikiškas knygas. Metų metus ji vykdė ilgametę nuoseklią, nuoširdžią, dažnai savanorišką veiklą, padedančią kuo įvairiausiais būdais skleisti vaikų literatūrą, buvo nuolatinė žurnalų ,,Bitutė“, ,,Laimiukas“, ,,Rubinaitis“, ,,Literatūra ir menas“ autorė, radijo laidų dalyvė. Nuo 2012 metų ji vedė Atviro jaunimo centro ,,Mes“ kūrybinio rašymo studiją, ugdė kūrybiškumą, skatino skaitymą, ieškojo ir atrasdavo jaunų talentų. Buvo aktyvi ir įdomių svetainės www.menobangos.lt projektų įkvėpėja ir vykdytoja (ciklai ,,Pokalbiai su regionų rašytojais“, ,,Debiutai“).

Buvo Lietuvos rašytojų sąjungos ir IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) Lietuvos skyriaus narė.

****

Artimieji su Neringa Dangvyde Macate atsisveikins Vilniaus laidojimo rūmų (Olandų g. 22) 3 salėje trečiadienį, kovo 25 d., nuo 10 iki 13 val. Urna išnešama 13 val. Ji bus palaidota Karveliškių kapinėse.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite