Angle down Atgal

Mažiausia Kaune Lampėdžių biblioteka švenčia 60-ąjį gimtadienį

Tarpukariu prie Nemuno pastatytoje Žebrausko viloje įkurdinta Lampėdžių biblioteka – Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos filialas – penktadienio vakarą 60-mečio proga rengia didelę šventę.

Prieš renginį naujienų agentūra ELTA trumpam atitraukė nuo šventinio pyrago kepimo ir pakalbino šiai bibliotekai daugybę metų vadovaujančią Mildą Vitulskienę.

„Ruošdamiesi bibliotekos jubiliejui, drauge su aktyviausiais mūsų skaitytojais surinkome nemažai istorinės medžiagos. Pasirodo, kad jau 1946-aisiais Lampėdžiuose (tuomečiame kaime prie Kauno miesto, vėliau tapusiame jo dalimi) veikė skaitykla, o 1959-ųjų liepos 1-ąją buvo atidaryta biblioteka. Tai išsiaiškinti padėjo pirmosios bibliotekai vadovavusios specialistės Jadvygos Kličienės ranka rašytas dokumentas.

Naujas Lampėdžių bibliotekos gyvavimo etapas sutapo su kompiuterizavimo pradžia. Kaip tik Šiaurės Europos valstybių rūpesčiu bei jų lėšomis buvo renovuotos bibliotekos patalpos, kurios nėra didelės – apie 50 kvadratinių metrų. Po Žebrausko vilos (kur yra dar keletas butų) rekonstrukcijos biblioteka duris atvėrė 1999 metų balandžio 8-ąją“, – prisiminė M. Vitulskienė.

Kažkada Sargėnuose veikė viešoji biblioteka, ji buvo mažiausia tuo metu Kaune, primena ELTA. Šią biblioteką uždarius, mažiausios „titulas“ atiteko Lampėdžių bibliotekai. Kad ji lampėdiškiams labai reikalinga, įsitikinta prieš keletą metų miesto valdžiai užsimojus ir šį kultūros židinį likviduoti „kaip nerentabilų“.

„O tuomet jau pasipriešino visa mūsų bendruomenė. Biblioteka neveikia kiekvieną dieną, bet ji Lampėdžiams reikalinga. Čia tikrai jauki, nuoširdi aplinka, čia – traukos, kultūros centras, nes kito ir neturime. Kai dėl jos uždarymo bibliotekoje buvo surengtas susitikimas su valdžios atstovais, vienas iš mūsų lampėdiškių tiesiai šviesiai paklausė pranešti gyventojams nemalonią žinią atvykusį tuometį Kauno vicemerą: „O kokioj Kauno bibliotekoj pats esate registravęsis kaip skaitytojas?“ Paaiškėjo, kad – jokioj. Po to kurį laiką kalbos apie mūsų bibliotekos likvidavimą dar buvo girdimos, bet galop jos nutilo. Savo biblioteką išsaugojome“, – Eltai pasakojo viena iš kurortinės Kauno miesto vietovės, šiuo metu turinčios apie 800 gyventojų, bet vasarą sulaukiančios tūkstančių poilsiaujančių kauniečių, bendruomenės aktyvisčių, kultūros renginių organizatorė, verslininkė Danutė Černiuvienė.

Bibliotekos vadovės M. Vitulskienės teigimu, būtent vasaromis gyvenimas mažiausioje miesto bibliotekoje pagyvėja. Tuomet vaikams organizuojama stovykla, vyksta kitokių renginių. Jų, žinoma, netrūksta ir kitais metų laikais. Tačiau tarp pastovių lankytojų daugiausia tuomet būna vyresnio amžiaus lampėdiškių. Bibliotekoje jie mokosi pinti Advento vainikus ar prieš Velykas dažyti margučius, dalyvauja susitikimuose su knygų autoriais, aktoriais, skaitovais, sveikatos specialistais. Patys skaito ir dar savo vaikams ar anūkams į namus knygų parneša.

„Mokyklos Lampėdžiuose nėra – vaikai mokosi kituose miesto rajonuose. O kai dar ir popamokinėje veikloje būna labai užimti, tai nieko nuostabaus, kad tėvai jiems bibliotekoje parenka, ką reikėtų namie perskaityti. Bet būna, ateina jaunimas ir pas mus, vakarais sukrinta ant sėdmaišių ir ilgai skaito, kokią knygą atsivertę. Arba užsuka į biblioteką tiesiog norėdami pažaisti, pabendrauti, kartu pasibūti“, – teigė M. Vitulskienė.

Lampėdžių bibliotekos 60-mečio šventinį vakarą joje svečiuosis aktorius, režisierius ir skaitovas Petras Venslovas, o dainomis visus džiugins vietinis, lampėdiškių moterų, ansamblis „Laumės pėda“, vadovaujamas muzikos pedagogės Laimutės Dzvonkienės. Prisiminimais dalinsis esami ir buvusieji bibliotekos skaitytojai bei darbuotojai.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite