Angle down Atgal

Lietuvos savivaldybių indeksas: kaip įvertintas Švenčionių rajonas?

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas. Kaip šiemet įvertintas Švenčionių rajonas?

Švenčionių rajono savivaldybė šiemet užėmė 31-33 vietas mažųjų savivaldybių indekse (53 balai iš 100), kuriomis dalijasi su Šalčininkų r. ir Rokiškio r. savivaldybėmis. Maksimalų įvertinimą gavo „Transporto“ sritis. Daugiau nei vidutiniškai įvertintas „Švietimas“.

Kaip ir praeitais metais, Švenčionių r. savivaldybė įvertinta maksimaliu balu „Transporto“ srityje, nes 2018 m. viešojo transporto paslaugų teikimui buvo sudarytos konkurencinės sąlygos – visiems maršrutams skelbti viešieji konkursai, visus juos aptarnavo privatus sektorius.

„Biudžeto” sritis gavo prastesnį įvertinimą, nes savivaldybės skola (32,9 proc. pajamų) buvo didesnė už vidutinę (25,8 proc.). Skola mažėjo tik 5,6 proc. p. – lėčiau nei vidutiniškai (-6,2 proc. p.). Savivaldybės išlaikymui teko skirti 8,6 proc. išlaidų (vidurkis – 8 proc.). Prie to galėjo prisidėti sąlyginai didelė savivaldybės administracija. Tūkstančiui gyventojų teko 9,5 darbuotojo, kai vidutiniškai – 7,6.

Savivaldybės taryba galėtų peržiūrėti mokestinę politiką, nes nekilnojamo turto mokesčio tarifas siekė 0,9 proc. (vidurkis – 0,7 proc.). Nenaudojamo nekilnojamo turto bei apleisto žemės tarifai taip pat buvo maksimalūs – siekė 3 ir 4 proc. Vidutinė verslo liudijimo kaina siekė 128 eurus ir buvo aukštesnė už vidutinę (96 eurai).

Mažesni mokesčiai galbūt skatintų gyventojus ir verslą kurti darbo vietas. Tai Švenčionių savivaldybei aktualu, nes nedarbo lygis siekė 9,8 proc. (vidurkis – 9,7 proc.), o išduotų ir pratęstų verslo liudijimų ir veikiančių ūkio subjektų skaičiai, tenkantys tūkstančiui gyventojų, sudarė atitinkamai 22,6 ir 15,9 ir buvo vieni mažiausių tarp mažųjų savivaldybių (atitinkamai 41/1000 gyv. ir 23,7/1000 gyv.).

Daugiau informacijos apie savo savivaldybę rasite čia.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite