Angle down Atgal

Laisvės gynėjų dienos 30-metis Marijampolėje: prisiminkime ir pagerbkime

Šiemet minime mūsų tautai itin reikšmingą Lietuvos nepriklausomybės gynimo trisdešimtmetį. Šios sukakties užmiršti negalime, tačiau šiemet dėl COVID-19 pandemijos kviečiame sausio 13 d. prisiminti susitelkimo, bendrystės ir vienybės akimirkas bei kartu minėti Laisvės gynėjų dienos 30-metį dalyvaujant akcijose ir  virtualiuose renginiuose.

Sausio 13-osios įvykius mums primena Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus padalinio, Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus, parengta paroda „Į laisvę“, kuri eksponuojama J. Basanavičiaus aikštėje esančiuose stenduose. Parodoje eksponuojama istorinė medžiaga iš Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus ir jo filialų rinkinių, Lietuvos valstybės naujojo archyvo, Kauno regioninio valstybės archyvo Marijampolės filialo, Vandos Juknevičienės asmeninio archyvo, įvykių liudininkų bei fotografų Algimanto Barzdžiaus, Jono Ivaškevičiaus, Aleksandro Juozapaičio, Valentino Juraičio, Romo Linionio, Zenono Nekrošiaus, Arvydo Rėklaičio, Tado Žebrausko, Vytauto Žukausko bei Virgilijaus Usinavičiaus nuotraukose užfiksuotos 1991 m. sausio mėnesio įvykių akimirkos.

„ Sausio 13-osios minėjimas kasmet įgauna naują, ypatingą prasmę. Per 30 metų gimusios kartos apie sausio įvykius žino tik iš istorijos vadovėlių ir negausių dokumentinių kadrų. Todėl labai svarbu perduoti žinią jaunajai kartai apie 1991 metų sausio įvykių svarbą mūsų valstybei. Sausio 13-oji Lietuvos istorijoje ypatinga diena, paženklinta gedulo spalva, kadangi buvo žuvusiųjų už idealus, už laisvę, valstybę, nepriklausomybę, šeimos narius ir draugus. Šių įvykių prisiminimas – puiki proga įvertinti Laisvę, kurią suteikė tų žmonių pasiaukojimas. Keturiolika žuvusiųjų 1991m. žiemos naktį, tarp kurių buvo ir marijampolietis Rimantas Juknevičius, buvo paprasti žmonės, kurie nepretendavo į tautos didvyrius, negalvojo apie garbingus apdovanojimus. Jiems rūpėjo Lietuva. Jie tai padarė dėl mūsų – dėl laisvės, dėl Tėvynės. Šiais metais negalime dalyvauti renginiuose, juos stebėsime virtualiai arba televizijos ekranuose namuose kartu savo vaikais,  kurie yra augantys Lietuvos piliečiai. Todėl šią dieną galime padėti vaikams suprasti, ką reiškia ši Lietuvos istorijai svarbi data, ir ugdyti savo vaikų pilietiškumą. Dėl šalyje paskelbto karantino  žmones  buriančius renginius, skirtus Laisvės gynėjų dienos 30-mečiui,  planuojama perkelti į rugpjūčio mėnesį. Ši reikšminga sukaktis visoje šalyje bus paminėta virtualiomis priemonėmis, todėl ir Marijampolėje tradiciniai renginiai nevyks. Negalėsime susirinkti ir senosiose kapinėse tylos minute pagerbti R. Juknevičiaus ir kitų 1991 m. sausio 13-ąją tragiškai žuvusiųjų Lietuvos laisvės gynėjų atminimą. Prisiminkime  ir aplankykime Rimantą mintimis ar individualiai, laikydamiesi karantino reikalavimų. Šiemet Rimantui Juknevičiui, kuriam suteiktas Marijampolės garbės piliečio vardas,  būtų sukakę 55 metai. Kai stojo ginti šalies Nepriklausomybės, jis baigęs Sūduvos gimnaziją ir buvo ketvirto kurso studentas Kauno politechnikos institute. Būkime sausio 13-ąją dieną mintimis kartu: prisiminkime tuos istorinius įvykius ir pagerbkime Laisvės gynėjus uždegdami languose atminimo žvakeles“, – kviečia Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda.

Prisimindami sausio 13-osios įvykius, prisidėkime prie nacionalinės iniciatyvos „Neužmirštuolė“ ir atlapą į įsisekime vienybės simbolį – Neužmirštuolės žiedą. Minėdami Laisvės gynėjų dienos 30-metį, parodykime, kad vertiname laisvės kovotojų auką, esame dėkingi ir laimingi, kad šiandien galime džiaugtis gyvendami nepriklausomoje Lietuvoje.

Sausio 13 d. 8.00 val. kviečiame marijampoliečius, įstaigų, įmonių ir organizacijų bendruomenes  prisidėti prie jau tradicija tapusios pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Dešimčiai minučių languose uždekime vienybės ir atminimo žvakutes, simbolizuojančias gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę, prisimenant žuvusius Laisvės gynėjus ir kartu parodant solidarumą su medikais ir visais tais, kurie šiuo metu gelbsti mūsų gyvybes.

Marijampolės kultūros centras Laisvės gynėjų dienos 30-mečio minėjimo proga J. Basanavičiaus a. (prie pašto) ir prie R. Juknevičiaus kapo rengia akciją „Neužmirštuolė“, dalinsis svarbiausių šalies vadovų ir užsienio atstovų vaizdo sveikinimais, autentiškais Sausio 13-osios dalyvių videopasakojimais bei parengta Zenono Nekrošiaus fotografijų paroda, kuri bus eksponuojama kultūros centro languose. Virtualius renginius galėsite stebėti Kultūros centro paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“  https://www.facebook.com/marijampoleskc

Marijampolės P. Kriaučiūno biblioteka pristatys virtualią parodą „Sausio 13-osios įvykiai Marijampolės spaudoje“ www.noriuzinoti.  ar socialinio tinklo „Facebook“ bibliotekos  tinklalapyje  https://www.facebook.com/mpkvb

Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus  pakvies į virtualią parodą „Kas kitas, jei ne aš?“, skirtą Sausio 13-osios – Lietuvos nepriklausomybės gynimo 30-mečiui, interneto svetainėje marijampolesmuziejus.lt ir muziejaus puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“    https://www.facebook.com/marijampolesmuziejus.lt

 Artėjantis Laisvės gynėjų dienos minėjimas yra puiki proga parodyti, kad ir šiandien esame vieningi,  gerbiantys atminimą ir branginantys nepriklausomybę.

Daugiau informacijos rasite socialinio tinklo „Facebook“ savivaldybės paskyroje  https://www.facebook.com/marijampolessavivaldybe/

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite