Angle down Atgal

Krašto apsaugos viceministras: „Jungtinės ekpedicinės pajėgos padės efektyviai reaguoti į bet kokias krizes ateityje“

Rugsėjo 25 d. krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius dalyvauja Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) pratybų „Joint Protector 2021" svečių dienos renginiuose Švedijoje. Anot viceministro, šios pratybos yra itin reikšmingas JEF vystymo etapas – vystymosi dėka šis karinis pajėgumas svariai prisideda prie Europos saugumo, o Lietuvai jis yra viena pirmųjų atsako priemonių į bet kokią krizę.

„Pratybų „Joint Protector" metu yra praktiškai išbandoma, kaip gali vykti šalių narių bendradarbiavimas bet kokios krizės atveju. Ypatingai – hibridinės krizės atveju. Tai yra ilgai planuotos  pratybos, kurios užtvirtina JEF partnerių įsipareigojimą didinti tarpusavio sąveiką per reguliarius mokymus ir pratybas. Šių pratybų scenarijus gali pritaikomas ginantis nuo bet kokio agresoriaus", – sako viceministras M. Abukevičius.

Svečių dienoje  Švedijoje  taip pat dalyvauja LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Lietuvos kariuomenės  Gynybos štabo viršininkas brigados generolas Mindaugas Steponavičius,  Lietuvos Respublikos Prezidentūros, Krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministerijų, Lietuvos kariuomenės atstovai.    

Jungtinės ekspedicinės pajėgos yra aukštos parengties maždaug 10 tūkst. karių dydžio daugiašalis junginys. Jam vadovauja Jungtinė Karalystė, o pajėgas sudaro dešimties Šiaurės Europos šalių  partnerių skiriami jūrų, oro, sausumos pajėgumai.   

Lietuva yra viena iš dešimties JEF šalių  partnerių, šiuo metu JEF skyrusi apie 140 karių iš Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas" Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono, su priskirtais medicinos ir inžinierių pajėgumais. Lietuva yra deklaravusi JEF ir štabo karininką – jis nuo 2016 m. pradžios tarnauja Nuolatinės parengties jungtinėje vadavietėje Nortvude, Jungtinėje Karalystėje.

Viena iš pagrindinių JEF veiklos formų – dalyvavimas bendrose JEF pratybose ir operacijose. Pajėgų dėmesys   nukreiptas į Baltijos jūros regioną, Tolimąją Šiaurę ir Šiaurės Atlanto regioną. Jungtinės ekspedicinės pajėgos gali būti panaudotos, pavyzdžiui, NATO ar JT vadovaujamoms operacijoms remti. Priklausomai nuo užduoties ir situacijos, JEF gali suformuoti specialios paskirties pajėgas, o dėl dalyvavimo jose kiekviena JEF šalis partnerė galės savarankiškai spręsti pagal savo šalies teisinę bazę.

Rugsėjo 16–26 d. Jungtinėje Karalystėje ir Švedijoje vykstančiose JEF pratybose „Joint Protector 2021" Lietuvos kariai ir civiliai šiose pratybose treniruojasi kartu su JEF partneriais iš Danijos, Estijos, Islandijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Nyderlandų , Norvegijos, Suomijos ir Švedijos.

Pagrindinis pratybų tikslas – treniruoti Jungtinių ekspedicinių pajėgų pajėgumus planuoti procedūras ir vadovauti reagavimui į hibridinius veiksmus Šiaurės ir Baltijos jūrų regionuose. Tarptautinių vadaviečių pratybų scenarijuje koncentruojamasi ties migracijos, energetikos, Šiaurės šalių regiono ir kitais kylančiais iššūkiais.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite