Angle down Atgal

Kova su alkoholiu

Po Naujojo Seimo rinkimų, prasidėjo kova su alkoholiu. Tik kyla klausimas, kaip reikia kovoti ir su kuo kovoti? Tūkstančius metų vyksta kova, bet panašu, kad ji amžina.

Vienintelis kovos būdas, tai žmonių atpratinimas nuo besaikio šių šetono lašų vartojimo. Dar viena dalyką reikėtų nepamiršti, kad mūsų tautos žmonės, 50 metų buvo girdomi. Visas sovietmečio laikotarpis, tiesiog buvo mirkomas alkoholiu. 1956 metais man teko pabūti jūrininku Barenco jūroje. Mane tiesiog siaubas imdavo matant, nuolatinius gausius girtokliavimus. Prisimenu, kaip kartą reikėjo mūsų laivui išplaukti iš nuolatinės mažūjų žvejybinių laivų bazės Teryberkoje ir nuplaukti į vieną Gremichos intakų, kur stovėjo su sugedusiu varikliu, vienas mūsų bazės laivas, su nuleistu įnkaru.

Taigi mūsų "Maršal", taip vadinosi jis, nuplaukėmė nakties metu. Tikslas buvo tą laivą partemti į Teryberką. Bet to padarytinepavyko, nes smarkiai jūros vandenys "pasišiaušė". Prasidėjo 9-10 balų audra. Joks laivas negalėjo išplaukti į atvirą jūrą. Taigi nemažai laivų suplaukė į užūtėki. Mes taip pat priversti buvome likti. Gremicha nedidelis miestelis su keliomis parduotuvėmis. Kadangi išplaukti laivai negali, susikaupė nemažai jūreivių. Prasidėjo nesvietiškas girtokliavimas. Nelgai trukus iš parduotuvių visos alkoholio atsargos buvo pragertos. Nebelikus degtinės, prasidėjo odikalonų " troinoi" pirkimas ir gėrimas. Netrukus  ir tie buvo supilti į mėgėjų išgerti gerkles. Man irgi teko išgerti, bet tik degtinės ir su dideliu saiku. Kadangi aš labai save kontroliavau, tai kaip kurie jūrininkai pradėjo į mane skersai žiūrėti. Bet po kaip kurių paaiškinimų, tas toks mano adresu "skersavimas" aprimo.  Apie tolesnias pasėkmes tokio girtokliavimo aš nesileisiu.

Kada, po 10-ies metų grįžau į Lietuvą, tai pamačiau, kad mano tėviškėje taip pat yra paplitęs girtuokliavimas. Manau daug kas prisimena, kad visi traktoristai kurie kolūkije padėdavo apdirbti žmonių sklypelius, būdavo gausiai vaišinami, bet dažnai taip vadinama " krūmine". Mat daug kas krūmuose ar kokioje pirtyje, sunkdavo samagoną. Girtokliavimas buvo paplitęs visur ir su juo buvo kovojama, gana nesmarkiai.

Prisimenu vieną gana įduomų atvėjį. Kada Lietuvoje atsirado "Sajūdis" už nepriklausomybės atgavimą, atsirado ir " blaivybės " sąjūdis. Bet jo reikalavimų, buvo mažai lakomasi. Girtuokliavimas, taip giliai įleido savo šaknis, kad daug piliečių ir jauno amžiaus, neįsivaizduoja gyvenimo be alkoholio. Taigi dabartiniai bandymai uždrausti, būs nevaisingi. Pradės gaminti įvairius surogatus, kuriais dar labiau nuodysis. Manau reikia pradėti stiprią agitaciją prieš alkoholio vartojimą. Būtina nenuilstamai skelbti visas tragedijas, kurias sukelia girtukliavimas. Tik nuolatinis ideologinis karas prieš alkoholį gali duoti rezultatų. Draudimais, tuo labiau labai neapgalvotai, perdaug smarkus ribojimas, gerų rezultatų neduos.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite