Angle down Atgal

Koncertinis fortepijonas, modernizavimo darbai ir ... apribojimai dėl pandemijos

Daugelis koncertų mėgėjų seniai žinojo apie įsiskaudėjusią Marijampolės kultūros centro problemą – jame iki šiol nebuvo gero koncertinio fortepijono. Senasis instrumentas buvo toks pasenęs, nebetinkamas koncertams, kad netenkino nei atlikėjų, nei klausytojų. Vis dėlto šį sezoną Marijampolės kultūros centras jau pasitiko turėdamas koncertinį fortepijoną.

Atkeliavo iš Nacionalinės filharmonijos

Lėšos naujam instrumentui buvo renkamos iš Marijampolės kilusio operos solisto Edmundo Seiliaus Marijampolėje organizuojamų festivalių „Šv. Jurgio meno sezonas“ metu, be to, fortepijonui lėšas rinko ir Suvalkijos krašto dukros Lauros Latvaitytės-Zaman, Vokietijoje gyvenančios operos solistės, paramos ir labdaros fondas. Deja, surinktų lėšų brangiai kainuojančiam koncertiniam fortepijonui nepakako. „Šv. Jurgio meno sezono“ klausytojai reikiamos sumos nesuaukojo, o L. Latvaitytės-Zaman koncertus pristabdė pandemija, tad reikiamos sumos dar būtų tekę palūkėti....

Šių metų koncertinio sezono išvakarėse fortepijonas į Marijampolę atkeliavo iš Nacionalinės filharmonijos, įsigijusios naujų instrumentų. Tiesa, instrumentas nėra visiškai naujas.

Nacionalinė filharmonija su Marijampolės kultūros centru pasirašė panaudos sutartį, taigi, fortepijoną tarsi paskolino. Vis dėlto nors ir nenaujas, tai aukšto lygio profesionalų koncertams tinkamas instrumentas. „Manome, jau netektų rausti iš gėdos, jei pas mus atvyktų koncertuoti maestro Petras Geniušas, o būtent teko rausti, išgirdus jo pastabas apie fortepijono kokybę“, – sako Marijampolės kultūros centro direktorė Rima Striaušienė.

Iš tiesų, senojo instrumento kokybė netenkino ne tik tokio aukšto lygio atlikėjų kaip P. Geniušas. Fortepijonas buvo tikrai labai prastas.

Nauji koncertiniai fortepijonai kainuoja brangiai – nuo 150 tūkst. eurų. Išeities ieškota, tačiau greito sprendimo nerasta. Kaip minėta, reikiamos sumos geranoriškai pasišovusiems rinkti lėšas atlikėjams iki šio sezono nepavyko sukaupti. Marijampolės savivaldybės administracija neatsisakė padėti – bet tik ateityje.

Tuomet solistas E. Seilius pasiūlė tartis su Nacionaline filharmonija. Taip pagal panaudos sutartį ir buvo gautas koncertinis fortepijonas.

Planų dėl naujo instrumento neatsisakoma

Gautasis fortepijonas, pasak E. Seiliaus, pakankamai geras, tinkamas koncertams. Nors jau naudotas, tačiau fortepijonų kokybė labai daug priklauso nuo jų rūšies ir paskirties. Atkeliausiantis instrumentas šia prasme – tinkamas aukšto lygio profesionaliems koncertams rengti, juo gali groti ir pasaulinio lygio atlikėjai. Naudojimo sutartį galima bus pratęsti – jeigu Marijampolėje vyks rimtosios muzikos koncertai, Filharmonija bus tuo suinteresuota.

Ateityje vis dėlto turima vilties įsigyti naują instrumentą. Kaip sako L. Latvaitytės-Zaman paramos ir labdaros fondo vadovas Marius Latvaitis, fondas neatsisako toliau rinkti lėšas fortepijonui įsigyti. Tai vienas iš fondo projektų. Galbūt atsiras ir kitų galimybių.

Senąjį koncertams netinkamą instrumentą nuspręsta restauruoti. Pasak R. Striaušienės, į tai investuoti sutiko Marijampolės savivaldybė, o atnaujinimas kainuos apie 10 tūkst. eurų. Šis fortepijonas bus pastatytas Kultūros centre esančioje meno galerijoje, kurioje taip pat vyksta koncertai.

Kultūros centras tapo modernesnis

Šių metų vasarą Kultūros centre vyko nemažo masto rekonstrukcijos darbai. Jų vertė – pusė milijono eurų ir papildomos lėšos orkestro platformai (duobei) įrengti.

„Paskutinis taškas dar nepadėtas, tačiau dauguma darbų jau atlikta. Naująjį sezoną pradėjome laiku, panaudojome naują orkestro platformą – pirmieji ją išbandė Marijampolės pučiamųjų instrumentų orkestras“, – sakė R. Striaušienė.

Projektas, pagal kurį atlikti Kultūros centro rekonstrukcijos ir modernizavimo darbai, vadinosi „Marijampolės kultūros centro infrastruktūros plėtra“ ir buvo finansuojamas iš ES struktūrinių fondų, taip pat Marijampolės savivaldybės lėšomis.

Iš atskirai Savivaldybės administracijos skirtų lėšų koncertų salėje įrengta orkestro platforma, kuri naudojama ir kaip orkestro duobė. Ji talpina iki 40 orkestrantų. Tad dabar galima pasikviesti solidžius didesnius kolektyvus, kurie ant scenos anksčiau nesutilpdavo.

Platformą galima panaudoti ne tik muzikiniams renginiams – ji naudinga režisūriniams sprendimams. Pavyzdžiui, pasirodžius vienam kolektyvui ar pasibaigus spektaklio veiksmui, platforma jau gali iškart pasikelti su kitu kolektyvu ar kitu renginio, spektaklio vaizdu.

Kiti atlikti infrastruktūros pagerinimo darbai suteiks meno kolektyvams didesnes galimybes, o mus, žiūrovus, pradžiugins geresne garso ir apšvietimo kokybe. Iš projekto lėšų lauke jau įrengtas skaitmeninis reklamos stendas. Jame skelbiama informacija apie renginius, yra galimybė pateikti garsines filmuotas ištraukas, anonsus. Įrenginėjama ir garso įrašų studija su modernia įranga.

Pagerinta garso kokybė abiejose – didžiojoje ir mažojoje – salėse. Didžiojoje salėje įdiegta šiuolaikinė moderni garso sistema, taip pat modernus apšvietimas.

Mažoji salė dėl blogos akustikos iki šiol buvo netinkama renginiams, reikalaujantiems kokybiško garso. Dabar šioje salėje įdiegta akustinė sistema ir jau galės vykti visai kitos kokybės renginiai, konferencijos. Taip pat patobulintas apšvietimas, atliktas kosmetinis remontas.

Rekonstrukcijos metu buvo įsigyti du neįgaliųjų keltuvai, padėsiantys neįgaliesiems patekti į Kultūros centro rūbinę, salę ir į antro aukšto parodų galerijas.

Sezonas prasidėjo, tačiau nemažai renginių nukelta

Atsinaujinęs Kultūros centras sezoną pradėjo, tačiau dėl pandemijos yra apribojimų. Per renginius užimta gali būti tik kas antra kėdė, tad 715 vietų didžiojoje salėje šiuo metu per vieną renginį gali būti tik 354 žiūrovai.

Jau įvyko keletas koncertų, nemažai jų dar vyks. Kai kurie atlikėjai savo pasirodymus dėl pandemijos nukėlė – informaciją apie tai, kokie renginiai vyks, o kurie perkelti ir kada jų galima tikėtis, R. Striaušienė pataria sekti Marijampolės kultūros centro „Facebook“ paskyroje.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite