Angle down Atgal

Kodėl vyrai nusiplauna rankas nuo namų ruošos darbų?

Naujausias tyrimas parodė, kad namų ruošos darbai vis dar suvokiami kaip moterų „privilegija“, rašo „The Guardian“.

Daugelyje šeimų namų tvarkymas vis dar atitenka moterims. Net jeigu ta moteris grįžta po darbo dienos, kai jos vyras visą dieną sėdėjo namuose, tvarkyti namus skuba būtent ji.

Tai tikrai papiktins moteris, tačiau, anot tyrėjų, namų ruošos darbai moterims yra būdas „parodyti savo moteriškumą“. Tuo tarpu vyrų atsiribojimas nuo namų tvarkymo yra jų vyriškumo demonstravimas.

Jungtinis mokslininkų iš Utrechto ir Kalifornijos projektas išnagrinėjo 30 tūkst. žmonių iš 27 Europos valstybių bei Izraelio duomenis, bandydami suprasti, kaip vyrai ir moterys dalijasi namų ruošos darbus.

Paaiškėjo, kad moterys iš Jungtinės Karalystės namų ruošai skiria dvigubai daugiau laiko nei vyrai – tai net 15,7 val. per savaitę, lyginant su 6,3 val., kurias skiria vyrai. Jei moteris nedirbanti, jos valandų skaičius, skiriamas namų ruošai, tik dar labiau išauga. Tai nebūdinga vyrams, kurie neturi darbo ar dirba iš namų.

Šio tyrimo rezultatai publikuoti Britų sociologinės asociacijos žurnale „Darbas, užimtumas ir visuomenė“. Tyrimą atlikę mokslininkai mano, jog praradę darbą vyrai bando išlaikyti savo vyriškumą, vengdami namų ruošos darbų. Tuo tarpu bedarbės moterys kompensuoja tai, namuose dirbdamos daugiau.

Taigi, darbo praradimo atveju lyčių skirtumai namų ruošos darbų atžvilgiu tik dar labiau išryškėja.

Štai keletas įdomių faktų apie darbų pasidalijimą įvairiose šalyse:

- Ukrainoje namų ruošai žmonės skiria daugiau laiko, lyginant su kitomis šalimis: moterys per savaitę tam skiria 31,2 val., vyrai – 16,6 val.

- Mažiausiai laiko namų ruošai skiria Danijoje gyvenančios moterys (12,4 val.)

- Portugalijos vyrai namų ruošia skiria vos 4,7 val. per savaitę.

- Graikijoje moterys atlieka 82 proc. visų namų ruošos darbų, o Švedijoje – apie 61 proc.

Vis tik šios tendencijos stebimos ne visose Europos šalyse. Štai prancūzės savo laisvą laiką linkusios skirti vaikams, o Nyderlanduose gyvenančios moterys namų ruoša mėgaujasi ir namų tvarkymas joms nėra našta.

alfa.lt informacija

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite