Angle down Atgal

Kiek kalbų išnyks, besibaigiant XXI amžiui?

Yra paskaičiuota, kad tūkstančiams pasaulio kalbų gresia išnykimas. Tai gali įvykti per artimiausius 80 metų. Visame pasaulyje vartojamų kalbų priskaičiuojama apie 100, tačiau iš viso egzistuojančių yra apie 7 000. Ir bene pusė jų, UNESCO skaičiavimais, netrukus gali nugrimzti praeitin.

Egzistuoja 2 000 kalbų, kuriomis kaip savo gimtąja kalba vis dar bendrauja vos 1 000 žmonių visame pasaulyje. Daugiausia tai yra tolimųjų sričių kalbos: Amazonės miškų, Afrikos, Australijos ir Azijos.

Tačiau yra ir kur kas labiau apgyvendintų vietovių, kuriose vartojamoms kalboms taip pat gresia liūdna baigtis. Pavyzdžiui, čiabuvių indėnų kalbos.

Jei nieko nebus imtasi nykstančioms kalboms išsaugoti, pagal UNESCO, 3 000 kalbų išnyks iki amžiaus pabaigos. Jomis bendrauja tik po 10 000 žmonių pasauliniu mastu.

O kas lemia tokį skaudų jų likimą? Kai tik pasaulis įžengė į modernų informacijos amžių, neliko būtinybės bendrauti vien vietine kalba, o štai anglų kalba įsigalėjo ir užvaldė internetą. Dauguma jų yra paliekamos užribyje ir dėl ekonominės naudos, globalizacijos pasekmių. Norint bendradarbiauti su galingaisiais, be anglų kalbos išsiversti nepavyks. Tačiau dėl interneto įtakos kai kurios kalbos įgijo pranašumą: pasaulyje antra populiariausia tapo kinų kalba, išpopuliarėjo ispanų, japonų, prancūzų.

Parengta pagal Interestingengineering.com

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite