Angle down Atgal

Kelmės krašto muziejus pasipildė vertinga archyvine medžiaga

Kelmės krašto muziejus neseniai įsigijo buvusio Kelmės rajono pedagogo Vytauto Urbiko (1928–2006) archyvą, kurį padovanojo jo dukra Jurga Bardauskienė. Archyvas sudarytas iš trijų dalių: paties V. Urbiko archyvo, jo žmonos, Sąjūdžio Kelmėje organizatorės, Salomėjos Urbikienės, ir mokytojo Juozapo Stasiulaičio archyvo.

Nuo 1989 m. vasario mėnesio Vytautas Urbikas buvo išrinktas Lietuvos demokratų partijos Kelmėje pirmininku, buvo „Laisvės kovų archyvo“ bendradarbis, istorinės konferencijos „Lietuvos laisvės armija – lietuvių tautinė pasipriešinimo organizacija“ organizatorius. 2004 m. Vytauto Urbiko ir Albino Klimo iniciatyva Platelių miestelyje atidengtas pirmasis Lietuvoje paminklas Lietuvos laisvės armijai. V. Urbiko archyve (kurio yra 5 dėžės) – apie LDP, Kelmėje, Seime, susirašinėjimo, rinkimų medžiaga, dokumentai apie LLA steigimą, konferenciją, paminklo pastatymą, prisiminimai, ekskursijos, mokiniai ir kt. 

Salomėjos Jasaitytės Urbikienės, 56 m. gyvenusios Kelmėje, buvusios lietuvių kalbos mokytojos, aktyvios Kelmės Sąjūdžio grupės narės archyvas (2 dėžės) –  įvairūs LPS dokumentai, auklėtinių, susitikimų, kelionių ir kt. nuotraukos. 

Didžiausia archyvo dalis – buvusio kelmiškio, senosios kartos inteligento, istorijos mokytojo, Juozapo Stasiulaičio tarpukario laikotarpio knygos, periodiniai leidiniai ir dokumentai (15 dėžių), kurie po jo mirties buvo patekę pas V. Urbiką. J. Stasiulaitis  kartu su kitais kraštotyrininkais entuziastais J. Vadeikiu ir J. Klimašausku – Kelmės visuomeninio kraštotyros muziejaus įkūrėjas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite