Angle down Atgal

Kamala Harris: pirmoji Amerikos moteris viceprezidentė

Kamala Harris, tapusi pirmąja Amerikoje moterimi, juodaode ir pietų azijiete viceprezidente, reprezentuoja naują politikos veidą istoriniuose JAV prezidento rinkimuose. Kalifornijos senatorės pergalė taip pat suteikė galios milijonams moterų balsų – kurie neretai yra neišgirstami, nepakankamai reprezentuojami ir sistemiškai ignoruojami.

Nuo San Fransisko apygardos prokurorės iki Kalifornijos generalinės prokurorės ir vos antros istorijoje juodaodės moters JAV senatorės – toks buvo Harris kelias į karjeros aukštumas.

Sakydama pirmąją savo kalbą kaip išrinktoji viceprezidentė, Harris atkreipė dėmesį į istorinę šios pergalės svarbą. „Aš galiu būti pirmoji moteris šiose pareigose, tačiau nebūsiu paskutinė, – sakė ji. – Kiekviena mergaitė, šiandien tai matydama, žinos, kad čia yra galimybių šalis.“

Pati Harris baigė Howardo universitetą, istorinę juodaodžių aukštąją mokyklą Vašingtone. Būtent studijų metai turėjo reikšmingos įtakos jos politinei vizijai. Pakeliui į Baltuosius rūmus, Harris nevengdavo garsiai kalbėti apie ankstesnius bandymus įstatyti ją į rėmus ar abejones jos gebėjimais prasiskinti kelią politikoje.

„Aš jų neklausiau. Ir žmonės jų neklausė. Todėl mes laimėjome“, – sakydavo ji.

Kelias į aukštumas

Kaip juodaodė ir pietų Azijos šaknų turinti moteris daugiausiai baltaodžių valdomoje politikos arenoje, Harris tam tikra prasme buvo išskirtinė. Ir rinkėjai tai pastebėjo.

Ji gimė Oaklande, Kalifornijoje, 1964-aisiais, pilietinių teisių aktyvistų šeimoje. Jos motina Shyamala Gopalan Harris, imigrantė iš Indijos, ir krūties vėžio tyrėja, mirė 2009 metais. Tėvas Donaldas Harrisas yra juodaodis jamaikiečių kilmės ekonomikos profesorius. Išsiskyrus tėvams, Kamala su seserimi ir motina persikėlė į Monrealį.

Viceprezidento kampanijos metu Harris dažnai kalbėdavo apie glaudžius savo santykius su mama.

„Ji užaugino mane ir mano seserį, ir buvo labai tvirto charakterio, – sakė Harris. – Mūsų mama buvo vos 150 cm ūgio, bet kai ją sutikdavai, atrodydavo, kad ji dvigubai didesnė.“

1986-aisiais baigusi bakalauro studijas, o po trejų metų – Kalifornijos universiteto Hastingso teisės koledžą, Harris dar po metų išlaikė advokatūros egzaminą ir prisijungė prie Alamedos apygardos prokuratūros. Čia ji ir pradėjo savo politinę karjerą.

2003-aisiais ji laimėjo pirmuosius savo rinkimus į San Fransisko apygardos prokurorės postą, tapdama pirma tai padariusia juodaode moterimi Kalifornijoje. 2010 metais ji tapo pirmąja juodaode moterimi, išrinkta Kalifornijos generaline prokurore, o 2016-aisiais – vos antra juodaode moterimi, išrinkta į JAV senatoriaus postą.

Daugiau negu lytis ar rasė

Kamalos Harris negalima apibrėžti vien jos lytimi ar rase. Tai, kad ji yra pirmoji moteris, primoji juodaodė ir pirmoji pietų azijietė viceprezidentė, nebūtų įmanoma be jos politinių įgūdžių. Tai yra atsvara rasizmui ir seksizmui, kurie baudžia aukštų postų siekiančias moteris.

Iš tiesų, teisingiau būtų vadinti šiuos pirmus kartus vieninteliais – Harris tapo vienintele moterimi, vienintele juodaode ir vienintele pietų azijiete viceprezidente. O tai Amerikos politiką nušviečia nebe tokia gražia šviesa. Tačiau jos pergalė pat atveria kelią galimybėms: daugybė mergaičių ir moterų su viltimi tiki, jog Harris plačiau atvers duris į valdžią tiems, kurie nėra pakankamai reprezentuojami.

Jos motina apie tai kalbėjo geriausiai. Ji yra pasakiusi: „Kamala, tu gali būti pirma, padariusia daugybę dalykų, bet padaryk viską, kad nebūtum paskutinė.“

Parengta pagal CN

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite