Angle down Atgal

Kamajų miesteliui – paveldosaugininkų dėmesys

Kultūros paveldo departamento (KPD) Panevėžio – Utenos teritorinio skyriaus specialistai gegužės 13 d. konsultavo, kaip laikytis paveldosauginių reikalavimų Kamajų  miestelio istorinės dalies teritorijoje. KPD specialistai gyventojus supažindino su nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių saugojimu ir tvarkyba, išaiškino, kuo skiriasi kultūros paveldo objektų tvarkybos ir statybos darbai, kokios yra finansavimo ir kompensavimo galimybės, buvo aptartos rūpimos problemos.

Specialistai apsilankė naujai įkurtame Kamajų miestelio istorijos, poeto ir kunigo Antano Strazdo muziejuje, kuris įsikūręs Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčios statinių komplekso šarvojimo koplyčioje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 30584).  Tai vienas iš Rokiškio rajono vietos veiklos grupės (VVG) projektų. Jis buvo įgyvendintas gavus  lėšų iš priemonės „Kultūros ir gamtos paveldas“ veiklos srities „Parama investicijoms į kultūros paveldo objektus ir saugomas teritorijas bei jų įveiklinimą“. Tam buvo numatyta beveik 93 tūkst. eurų. Tai Europos sąjungos, valstybės biudžeto ir savivaldybės lėšos. Istorinės medžiagos pateikimą įgyvendino kūrybinė komanda – VšĮ „Kūrybinių industrijų dokas“.

Akmeninis koplyčios pastato vidus transformuojamas į Kamajų istoriją perteikiančią kompoziciją, kurios centrinė ašis  – Antanas Strazdas. Pirmojo aukšto sienos bei rūsio zona tapo plokštumomis, ant kurių pasakojama Kamajų miestelio istorija, pristatomas kultūros paveldas, tradicijos, žinomiausios asmenybės. Informacija perteikiama videografine medžiaga, t. y. specialiai sukurta animacija. Ekskursijas veda Kamajų bendruomenės pirmininkė Jolanta Vygėlienė.

Sutvarkyta sena, ilgai nenaudota šalia bažnyčios stovinti šarvojimo koplytėlė tapo puikiu pavyzdžiu, kaip bendruomenė, pasinaudodama ES finansuojamų programų lėšomis, prisidėjo prie kultūros paveldo objekto sutvarkymo ir atgaivinimo.

Dabartinė Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčia jau trečioji, A. Strazdas kunigavo ne joje. Pirmoji medinė bažnyčia buvo pastatyta 1635 m. Jai sudegus toje pačioje vietoje 1773 m. pastatyta antroji. Joje ir vikaravo A. Strazdas. Dabartinės neogotikinės bažnyčios statyba baigta 1903 m.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite