Angle down Atgal

Kaip mes sens­ta­me?

„Keturiasdešimt metų – jaunystės senatvė, penkiasdešimt metų – senatvės jaunystė“, – yra sakęs Viktoras Hugo. Kokių pokyčių vyksta mūsų organizme, nesustabdomai bėgant metams?

Sulaukus dvidešimties

Nuo 20 m. raumenys ima prarasti jėgą. Jeigu nesportuojame, mažai fiziškai judame, kūno raumenys per dešimtmetį netenka 5–10 proc. masės. Širdis taip pat yra raumuo, kuris silpnėja ir nebe taip efektyviai varinėja kraują. Atskiri kūno organai irgi pradeda prarasti savo pajėgumą. Ypač greitai menkėja inkstai ir plaučiai. Pavyzdžiui, plaučių pajėgumas nuo 20 iki 80 metų sumažėja apie 40 proc.

Sulaukus dvidešimt penkerių

Geriausiai senėjimo procesą atspindi oda. Mūsų odos ląstelės nuolatos žūsta dėl saulės ultravioletinių spindulių, vėjo ir aplinkoje esančių cheminių medžiagų poveikio. Maždaug iki 25-erių naujų ląstelių pagaminama tiek, kad užtenka pakeisti žuvusias. Po to atsargų vis mažėja, oda ima raukšlėtis.

Sulaukus trisdešimties

Nuo 30 m. silpnėja jutimo organai. Pirmiausia mūsų ausis ima nebegirdėti aukštų garsų, vėliau – ir labai žemų, mat ausies būgnelio plėvelė darosi nebe tokia elastinga. Palengva blogėja ir regėjimas, nes pamažu storėja akies lęšiukas, o akies raumenys silpsta.

Sulaukus trisdešimt penkerių

Skeleto audiniuose, kaip ir odoje, žūvančios ląstelės yra pakeičiamos naujomis. Tačiau maždaug nuo 35 m. mirštančių ląstelių skaičius ima viršyti gimstančių, todėl kaulai pradeda plonėti, retėti, praranda masę.

Sulaukus keturiasdešimt penkerių

Nuo 45 m. menksta intelektas. Tokio amžiaus žmonių smegenyse mažeja tiek ląstelių, tiek nervinių jungčių tarp jų. Nervinių jungčių ypač mažėja toje smegenų dalyje, kuri yra atsakinga už atmintį ir naujos medžiagos įsisavinimą. Darosi sunkiau ką nors atsiminti, išmokti.

Sulaukus šešiasdešimties

Nuo 60 m. pakitimų vyksta ir sąnariuose. Sumažėja sąnarių skysčio, kremzlė tarp sąnarių tampa plonesnė. Kai jos lieka visai mažai, sąnariai ima brūžintis vienas į kitą, prasideda sąnarių uždegimai, skausmai.

„Etaplius“ informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite