Angle down Atgal

Jurbarko rajone siūloma 2021 metus paskelbti vado Antano Gelgaudo metais

Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilies meno direktorius Marius Daraškevičius pateikė Savivaldybės merui siūlymą 2021 metus Jurbarko rajone paskelbti 1830–1831 m. sukilimo Lietuvoje vado Antano Gelgaudo metais.

„2021 metais minimos 1831 m. sukilimo 190-osios metinės, o 2021 m. liepos 13 d. kartu ir šio sukilimo Lietuvoje vado Antano Gelgaudo 190-osios žūties metinės. Jurbarko rajone stovinti Panemunės pilis yra šių įvykių liudininkė, todėl tiek šio kultūros paveldo objekto valdytojai, tiek Jurbarko rajonas turėtų jausti ypatingą garbę bei pareigą prisiminti iškilius savo krašto žmones“, – teigiama Mariaus Daraškevičiaus kreipimesi Vilniaus dailės akademijos valdoma Panemunės pilies administracija liepos mėn. yra numačiusi surengti renginį,  skirtą paminėti Antano Gelgaudo žūties 190-ąsias metines. Taip pat 2021 m. birželio mėn. duris atvers restauruoti Antano Gelgaudo reprezentaciniai apartamentai, kuriuose išliko nepakitusi paradinių salių struktūra, skirta iškilmingiems priėmimams ir aukščiausio lygio reprezentacijai.

Savivaldybės pritarimas 2021 metus Jurbarko rajone paskelbti 1830–1831 m. sukilimo Lietuvoje vado Antano Gelgaudo metais suteiktų papildomų galimybių garsinti Panemunės pilį ir buvusius  šios pilies savininkus – Gelgaudų šeimą, pritrauktų į pilį daugiau lankytojų. Galutinį sprendimą dėl 2021 metų paskelbimo 1830–1831 m. sukilimo Lietuvoje vado Antano Gelgaudo metais priims Savivaldybės taryba.

„Džiaugiamės, kad Panemunės pilies darbuotojai  stengiasi atverti  visuomenei primirštus istorijos klodus. Pasiūlymas 2021 metus paskirti nepelnytai pamirštai Antano Gelgaudo asmenybei įprasminti sudomino. Vasario mėnesį Savivaldybės tarybai bus teikiamas sprendimo projektas.  Tačiau galbūt yra ir daugiau 2021 metais paminėjimo vertų datų ar žmonių, – iki vasario 10 d. laukiame pasiūlymų kartu su numatomų renginių planais“ׅ, – sako Savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.

Pasiūlymus dėl 2021 metų paskelbimo rajonui nusipelniusios ir svarbios asmenybės vardo metais (kartu su renginių idėjomis, planais) galima siųsti iki š. m. vasario 10 d. el. p. info@jurbarkas.lt

Antanas Gelgaudas – 1831 m. sukilimo Lietuvoje vadas, brigados generolas

Antanas Gelgaudas gimė 1792 m. balandžio 27 d. Panemunės dvarininkų Eleonoros Tiškevičiūtės ir Mykolo Gelgaudo šeimoje. Aktyviai dalyvavęs 1812 m. Napoleono žygiuose prieš Rusijos imperiją siekiant atkurti Lietuvos valstybingumą, generolu tapo jau 26-erių metų. 1830 m. prasidėjus sukilimui stojo į sukilėlių gretas, o 1831 m. buvo paskirtas vadovauti sukilimui Lietuvoje.

Sukilimo pradžia prasidėjo pergalėmis ir viltimi. 1831 m. gegužės 29 d. žygyje į Lietuvą prie Raigardo Antano Gelgaudo vadovaujama kariuomenė sumušė Rusijos kariuomenės dalinį. Buvo sudaryta Laikinoji centrinė vyriausybė Lietuvoje, o apskrityse įkurta sukilėlių valdžia. Deja, tolimesni įvykiai klostėsi nepalankiai. Antano Gelgaudo vadovaujami Lietuvos sukilėliai ir Lenkijos kariuomenė birželio 19 d. Panerių kautynėse dėl Vilniaus pralaimėjo Rusijos imperijos kariuomenės daliniams. Lemiamas smūgis buvos suduotas, kuomet Rusijos kariuomenė užkirto kelią į Lenkiją, į Prūsiją ir atsitraukiančius sukilėlius suskirstė į tris dalis. Liepos 13 d. sukilėliams kertant sieną kilo sąmyšis, kurio metu žuvo sukilimo vadas Antanas Gelgaudas.

Panemunės pilis Gelgaudų šeimai priklausė nuo 1759 m. Pasibaigus 1831 m. sukilimui, ji buvo nusiaubta, apgriauta ir išplėšta, o 1832 m. perimta caro valdžios nuosavybėn.

 

 

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite