Angle down Atgal

Jaunimo kūrybos šventė Pauliui Širviui atminti

Šis ruduo Zarasams ir juose kuriantiems jauniesiems kūrėjams yra išskirtinis – drauge su visa Lietuva minime mūsų poeto Pauliaus Širvio 100-ąsias metines.

Tokia iškilia proga Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija ir Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija sukūrė ir visuomenei pristatė bendrą projektą – dviejų jaunimui skirtų kūrybos konkursų apjungtį. Tradicinių respublikinių konkursų – moksleivių ir jaunimo dainuojamosios poezijos festivalio-konkurso „Kai dainai daina atsišauks“ ir mokinių jaunųjų poetų kūrybos konkurso „Raktažolė“ – dalyviai rugsėjo 5 dieną rinkosi į ežerų sostinę pasidalinti savo didžiausiu turtu – kūryba ir pagerbti poetą Paulių Širvį jo garbaus jubiliejaus proga. Kaip ir dera, pradžioje šeimininkai konkursų dalyvius pakvietė į savo mokyklas, kur vyko atrankos, edukacijos ir draugiški pasidalijimai bendryste, o po pietų zarasiškiai ir svečiai geriausios kūrybos pasiklausyti galėjo Zarasų kultūros centre vykusioje laureatų pagerbimo šventėje.

Renginys prasidėjo režisierės Gražinos Karlaitės spektaklio „Vis dar be pabaigos... Paulius Širvys“ ištrauka, kurią atliko Zarasų viešosios bibliotekos suaugusiųjų teatro „Juodai balta“ aktoriai. Konkursų dalyvius ir renginio žiūrovus šiltai pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos direktorė Aldona Navickienė, darniai pasidžiaugę mokyklų iniciatyva, jaunimo kūrybingumu ir noru savo talentu garsinti gimtąjį kraštą ir poeto kraštiečio Pauliaus Širvio kūrybą. Renginio vedėjai, konkursų iniciatoriai (šių eilučių autoriai) mokytojai Andželika Vitkūnienė ir Gražvydas Gasparavičius žiūrovams zarasiškiams ir svečiams iš visos Lietuvos trumpai papasakojo apie konkursų rengimo tikslus, galimybes, rezultatus.

Lietuvos mokinių jaunųjų poetų kūrybos konkursas „Raktažolė“, inicijuotas Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos dar 1999 metais, rengiamas jau devintąjį kartą. Įprasmindama poeto vardą, progimnazijos bendruomenė įsteigė Mažąją Pauliaus Širvio premiją, kurią vertinimo komisijos sprendimu skiria geriausiam eiles rašančiam jaunajam kūrėjui. Mažoji Pauliaus Širvio premija jau yra skirta aštuoniems jauniesiems kūrėjams iš Utenos, Kauno, Šeduvos, Šiaulių, Ignalinos, Molėtų. Šiais metais konkurse dalyvavo 35 dalyviai iš 23 mokyklų. Konkurso tikslai yra telkti ir puoselėti Lietuvos mokinių jaunųjų poetų kūrybines galias, ugdyti 5-12 klasių mokinių gebėjimą puoselėti ir vertinti meninio žodžio galią, viešinti ir skatinti jaunųjų poetų kūrybą bei skatinti mokinių ir visuomenės domėjimąsi Pauliaus Širvio, kitų poetų kūryba. Siųsti savo kūrybos eilėraščius konkursui gali visų Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų 5-12 klasių mokiniai. Darbai vertinami dviejose 5-8 ir 9-12 kl. amžiaus grupėse. Jaunųjų poetų kūrybą vertina komisija, sudaryta iš šalyje žinomų kūrėjų. Šiais metais vertinimo komisijoje dirbo rašytojas, vertėjas, publicistas Marius Burokas, rašytoja, edukatorė, mokytoja Ilona Ežerinytė ir kraštietė poetė Jurgita Jasponytė. Jau tapo tradicija ir jaunųjų kūrėjų yra labai laukiama kūrybiškumo pamoka, kurią veda vertinimo komisijos nariai. Į baigiamąjį renginį šiais metais buvo kviesti tik laureatai, kuriuos komisija išrinko šešis. Tai Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus 5 klasės mokinė Paulina Barauskaitė, Jonavos rajono Kulvos Abraomo Kulviečio mokyklos 6 klasės mokinė Emilija Mikliutė, Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos 5 klasės mokinė Gintautė Šriūbėnaitė, Kretingos Pranciškonų gimnazijos III klasės mokinys Linas Daugėla, Kauno rajono Garliavos Jonučių gimnazijos IV klasės mokinė Simona Katiliūtė ir Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos IV klasės mokinys Lukas Rakauskas. Renginį rėmė Zarasų rajono savivaldybė bei kraštietis Algimantas Šakalys, suvenyrus ir atminimo dovanas sukūrė ir pagamino progimnazijos dailės ir technologijų mokytojai Žydrūnas Dainys ir Staselė Daunaravičienė su mokiniais. Konkurso idėją palaiko ir rūpinasi konkurso sėkme jo globėja – progimnazijos direktorė Aldona Navickienė.

Respublikinis moksleivių ir jaunimo dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Kai dainai daina atsišauks“, vykęs jau ketvirtąjį kartą, siekia priartinti poeto Pauliaus Širvio poeziją prie klausytojo, skatinti mokinių ir jaunimo domėjimąsi lietuvių poezija, dainuojamosios poezijos žanru, suteikti galimybę jaunam kūrėjui išreikšti save ir būti išklausytam, išgirsti bendraamžių kūrybą, mokytis vieniems iš kitų, lavinti kūrybinius gebėjimus, užmegzti kūrybinius ryšius ir skatinti meninį bendradarbiavimą. Renginį organizavo Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, renginio ilgamečiai partneriai – Zarasų rajono savivaldybė ir Zarasų kultūros centras. Nuo pat pradžių festivalį-konkursą globoja Seimo narys Algimantas Dumbrava ir Zarasų krašto garbės pilietis, aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas. Įprasminti mūsų krašto poeto kūrybinį palikimą dalyviai susirinko iš Vilniaus, Molėtų, Kauno, Rokiškio, Utenos, Dusetų, Zarasų. Vertinimo komisijos pirmininkas aktorius, režisierius Algirdas Latėnas ir komisijos nariai: teatro, televizijos ir kino aktorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis, etninės kultūros puoselėtojas, atlikėjas Gintaras Andrijauskas, stebėjosi konkurso dalyvių kūrybiškumu, atlikimo įvairove, savitomis Pauliaus Širvio lyrikos interpretacijomis.

Nuščiuvę žiūrovai klausėsi jaunimo ir mokinių atliekamų savo kūrybos dainų, eilėraščių. Pasirodžiusių laureatų laukė gausios rėmėjų ir Zarasų rajono savivaldybės, gimnazijos bei progimnazijos įsteigtos dovanos. Pirmąją vietą už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją moksleivių kategorijoje jau antrus metus iš eilės pelnė Ievos Baronaitės ir Rugilės Staskevičiūtės duetas iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos. Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas laureatėms įteikė prizą – 100 eurų vertės muzikos prekių parduotuvės „Tamsta“ dovanų čekį. Tokia pat dovana džiaugėsi ir pirmosiosos vietos laimėtoja už Pauliaus Širvio poezijos muzikinę interpretaciją studentų ir jaunimo kategorijoje Gabrielė Pukelytė, studentė iš Kauno. Zarasų „Rotary“ klubo narys Rimantas Jurevičius klubo vardu įteikė 100 eurų vertės dovanų čekį geriausiu šių metų konkurso muzikantu pripažintam ir GRAND PRIX laimėjusiam studentui iš Vilniaus Augustui Lapinskui. Jauniausią konkurso laureatą – Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos aštuntokių Emilijos Vaitkutės ir Emilijos Venediktovaitės duetą – pasveikino ir 50 eurų vertės dovanų čekį įteikė progimnazijos direktorė Aldona Navickienė. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Zarasų skyriaus jau antrus metus įsteigtu patriotiškiausios konkurso dainos prizu – 50 eurų vertės dovanų čekiu, kurį įteikė partijos narys Rimantas Jurevičius, apdovanota Rusnė Dabužinskaitė iš Molėtų gimnazijos. Diplomais už meninę brandą, kūrybinius ieškojimus, originaliausią aranžuotę, dainuojamosios poezijos žanro puoselėjimą, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos prizais ir renginio rėmėjo fotomenininko Algimanto Navicko albumais apdovanoti jaunieji bardai iš Vilniaus, Utenos, Dusetų, Zarasų. Mažosios Pauliaus Širvio premijos laureatu 2020 metais paskelbtas Linas Daugėla – jaunasis poetas iš Kretingos. Kitiems poetams įteiktos rėmėjų ir konkurso šeimininkų dovanos.

Besibaigiant renginiui organizatoriai padėkojo mokinius ruošusiems mokytojams, taip pat vadovams, festivalio globėjams ir rėmėjams, partneriams: Zarasų rajono savivaldybei, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijai, Zarasų kultūros centrui, didžiausiems pagalbininkams – garso operatoriui Ernestui Šalčiui, apšvietėjui Tomui Žiliukui bei visiems žiūrovams, spėjusiems pamilti Pauliaus Širvio poeziją. Renginį baigė vertinimo komisijos narių pasirodymai: jautriai skambėjo aktoriaus bardo Gedimino Storpirščio kūryba, o Gintaro Andrijausko poeto Pauliaus Širvio žodžiais sukurtą dainą „Buvo vasara“, tapusią šios šventės himnu, sutartinai linksmai traukė visi renginio dalyviai.

Norime padėkoti Lietuvos Respublikos Seimo nariui Algimantui Dumbravai, Zarasų rajono savivaldybei ir merui Nikolajui Gusevui, Zarasų „Rotary“ klubui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Zarasų skyriui, fotomenininkui Algimantui Navickui ir visiems, kurių pastangomis mūsų kraštas garbingai paminėjo poeto Pauliaus Širvio 100-ąjį jubiliejų.

Paulius Širvys – mūsų Poetas. Nesisavinkim – Dusetų, Zarasų, Rokiškio ar Vilniaus. Kai skaitai ar klausai jo kūrybą, apima malonus svaigulys, ir atrodo, tarsi pats kalbėtumei jo žodžiais. Meilė, tėviškės grožis ir ilgesys, dvasios skausmas ir karas, randu įsirėžęs veide, – visa tai Širvys. Paulius Širvys – visų kartų poetas, nes jo kūrybos temos kaskart išsiskleidžia naujais žiedais. Laikas bėga, o Poetas išlieka skaitomas, niūniuojamas, dainuojamas, improvizuojamas. Ir tai yra didžiausias ir prasmingiausias paminklas Poetui, kokį mes bepastatytume.

Andželika Vitkūnienė, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė

Gražvydas Gasparavičius, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ir Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos muzikos mokytojas ekspertas

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite