Angle down Atgal

Internetinė lietuvių kalbos viktorina visiems – patiks ne tik lituanistams

Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, vyksta virtuali Lietuvių kalbos draugijos (LKD) viktorina. Jai sukurtoje nuorodoje skelbiami 25 nestandartiniai, iš įvairių kalbos sričių parinkti klausimai. Viktorina pasiekiama ištisą parą nuo gegužės 7 dienos 0.00 val. iki vidurnakčio. Šiemet viktorina rengiama trečiąjį kartą.

„Naršykite ir ieškokite atsakymų“

Į klausimus atsakoma pasirenkant vieną iš keturių siūlomų atsakymo variantų. „Atsakymo gali tekti paieškoti, niekas to nevaržo – naršykite internetiniuose lietuvių kalbos žodynuose, skaitmenintuose ištekliuose, enciklopedijose ar kur tik pasiekiate“, – sako virtualios viktorinos sumanytoja kalbininkė, humanitarinių mokslų daktarė, profesorė Genovaitė Kačiuškienė.

Viktorina pasiekiama Lietuvių kalbos draugijos, Pasaulio lietuvių bendruomenės, „Metų žodžio“, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, Valstybinės kalbos inspekcijos, Kalbos ir kultūros instituto „Lingua Lituanica“ paskyrose socialiniame tinkle „Facebook“.

Nugalėtojai bus skelbiami gegužės 14 dieną. Pirmosios vietos laimėtojams bus išsiųstos LKD dovanos.

Svarbiausias viktorinos tikslas – skatinti visuomenę pažinti bendrinės lietuvių kalbos sistemą bei žadinti norą domėtis kalbos istorija. Klausimynas būna susijęs su vienomis ar kitomis nūdienos istorijos ir kultūros aktualijomis, žymių žmonių sukaktimis. Dalyviams taip pat tenka pamąstyti pie žodžių kilmę, paaiškinti mokslo terminą ir įminti mįslę.

Viktorinos formą galite rasti čia.

Kaip viskas prasidėjo?

2017 metų rugsėjį Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje vyko LKD suvažiavimas. LKD valdybos pirmininke išrinkta prof. dr. G. Kačiuškienė pasiūlė idėją: surengti įvairių profesijų ir skirtingo amžiaus žmonėms įdomų kalbos renginį, kuris būtų įdomus ne vien tik gyvenantiems Lietuvoje.

Idėja išsirutuliojo iki įgyvendinimo ir 2018-aisiais G. Kačiuškienė, Indrė Skamtai ir Rita Urnėžiūtė iš kolegų ir kitų talkininkų gautas viktorinoms, konkursams, protų mūšiams prengtas užduotis pritaikė internetinei viktorinai.

Freepik.com nuotr.
Freepik.com nuotr.

Viktorinoje su gyvenančiais Lietuvoje rungiasi ir išeiviai

LKD rengiamoje viktorinoje dalyvauja ne vien gyvenantys Lietuvoje. Atsakymai LKD pasiekia iš Europos ir Azijos žemynų, taip pat ir iš už Atlanto vandenyno.

Į viktorinos klausimus atsakinėja ir žmonės iš Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Sakartvelo, Rusijos, Airijos, Austrijos, JAV, Belgijos, Italijos, Liuksemburgo, Nyderlandų Karalystės, Norvegijos, Kanados, Baltarusijos, Danijos, Islandijos, Ispanijos, Švedijos.

Per jau vykusias abi viktorinas iš Lietuvos miestų gyventojų aktyviausi buvo vilniečiai, šiauliečiai ir kauniečiai, iš rajonų – dalyviai iš Telšių ir Pakruojo. Aktyviausi dalyviai iš užsienio gyvena Vokietijoje, Rusijoje ir Austrijoje.

Dalyvė: viktorina – gražus būdas paminėti šventę

Prof. dr. G. Kačiuškienė pasakoja, kad tiek lituanistams, tiek nelituanistams sekasi panašiai. Kai kiekvienas dalyvis gali ieškoti atsakymų jam pasiekiamose duomenų bazėse, žodynuose ar knygose, jėgos tampa lygiomis.

„Beprotiškai įdomu, tikrai verta dalyvauti ir netgi ne dėl prizo“, – sako viena iš viktorinos dalyvių. Kineziterapeute dirbanti mergina priduria, kad sužinojusi ir įdomybių apie kalbą, kurias ketina įtraukti į kasdieninį vartojimą. „Viktorinoje teko paaiškinti ir ką reiškia kelios tarmybės. Labai juokingi žodžiai, jie turėtų atsirasti ir mano žodyne“.

Freepik.com nuotr.
Freepik.com nuotr.

Reklamos srityje dirbančiai viktorinos dalyvei klausimai pasirodė sunkoki, tačiau atsakymus pateikė visiems klausimamas. Kad reikėjo pamąstyti pritaria ir Lietuvos sporto universiteto studentė. Jai sunkiausi pasirodė su lietuvių kalbos istorija ir veikėjais susiję klausimai. Ne ką lengviau su klausimais susidorojo ir taikomosios fizikos pirmakursis. Jis pasakojo, kad kalbininkų pavardės girdėtos mokykloje, tačiau veikėjų gyvenimo vingių nepamena, tad teko pasinaudoti interneto pagalba.

Pirmą kartą viktorinoje dalyvavusią redaktore dirbančią lituanistę LKD viktorina maloniai nustebino – ji tikėjosi kiek kitokių klausimų. Visgi mergina džiaugėsi, kad klausimai nebuvo apie taisyklingą žodžio rašybą ar vartojimą. Klausimai iš įvairių sričių, tai lietuvių kalbą pristato kaip žavią ir griauna streotipą, kad kalba yra neįdomi. „Viktorina yra gražus būdas paminėti gegužės 7-osios šventę“, – prideda lituanistė.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite