Angle down Atgal

Insulto pakirstą senelį brutaliai nužudęs anūkas į teisėjų širdis neprisibeldė

Ilgus metus senelių gerumu piktnaudžiavęs, po jų stogu gyvenęs ir galiausiai savo maitintoją užmušęs Plungės gyventojas Mantas Danilevičius nesuminkštino apeliacinio teismo teisėjų širdžių, kai tikino, kad dėl turimų psichikos sutrikimų ir senelio provokacijų nesuprato, ką daro. Žudikas kalės 10 metų.

Lietuvos apeliacinis teismas nutarė atmesti M. Danilevičiaus skundą, kuriuo žudikas prašė sušvelninti jam paskirtą bausmę.

Sunki vaikystė

Po tėvų skyrybų M. Danilevičius 12 metų gyveno senelių namuose, tačiau šie metai seneliams nebuvo lengvi – M. Danilevičius nuolatos gerdavo, o išgėręs ir pritrūkęs pinigų vogdavo senelių daiktus ir tempdavo juos į lombardą, kad prasimanytų pinigų.

Rodos, kad anūką po savo stogu priglaudę seneliai atleisdavo vyrui ir policijos nekviesdavo, kad tik šis neturėtų bėdų. Tačiau nuolaidumas galiausiai baigėsi tragedija.

2018 m. lapkričio 9 d. M. Danilevičius pavogė iš senelio elektrinį grąžtą ir užstatė jį lombarde. Namų šeimininko kantrybė po šios vagystės baigėsi – 73 metų Alfonsas Danilevičius laukė anūko šio kambaryje, ruošdamasis išvaryti iš namų. Tačiau, kai apie 22 val. vaikaitis sugrįžo, tarp vyrų kilo konfliktas, kurio metu namus paliko ne anūkas, o senelis. Paliko visam laikui – M. Danilevičius jį išvaryti norėjusiam seneliui bent keturis kartus smogė kumščiu į galvą.

Nuo smūgių A. Danilevičiui į smegenis išsiliejo kraujas, jis mirė iškart.

Tikina, kad kaltas ir senelis

Šių metų balandį Klaipėdos apygardos teismas už senelio nužudymą nuteisė M. Danilevičių kalėti 10 metų. Tokia bausmė – artima minimaliai, mat už šeimos nario nužudymą Baudžiamajame kodekse numatytas laisvės atėmimas nuo 8 iki 20 metų.

Tačiau M. Danilevičiui ir 10 metų atrodo per daug. Žudikas kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą, prašydamas perkvalifikuoti jo padarytą nusikaltimą iš nužudymo į nužudymą labai susijaudinus, už kurį maksimali skiriama laisvės atėmimo bausmė tesiekia šešerius metus.

Anot M. Danilevičiaus, nužudymą išprovokavo pats senelis, kuris, taip pat apgirtęs nuo alkoholio, ne tik liepė jam išeiti iš namų, bet ir įžeidinėjo. Žudikas tikino, kad tokie įžeidimai išprovokavo agresiją, o jis pats buvo afekto būsenos, nenorėjo užmušti senelio.

M. Danilevičiaus versiją pagrindžia jam nustatytas organinis psichikos ir elgesio sutrikimas. Vyras taip pat teigė, kad 2014 m. krito iš didelio aukščio, nuo tada susirgo epilepsija, neteko darbingumo. Tiesa, M. Danilevičiaus psichinę būklę jau buvo vertinę ekspertai – ekspertizės metu nustatyta, kad vyras gali atsakyti už savo veiksmus.

Žudiko parodymai prajuokino dėdę

M. Danilevičius taip pat pakeitė savo pirminius parodymus – anksčiau vyras teigė, kad grįžus namo senelis laukė jo fotelyje, konflikto metu jis pirmas sudavęs smūgius, po kurių senelis liko sėdėti fotelyje. Anūkas tuomet parūkė ir nuėjo miegoti, o ryte jau rado senelį parkritusį.

Vėliau žudikas ėmė tikinti, kad išties mušė auką, bet iš pradžių senelis pirmasis jam sudavė į krūtinę.

Bylą nagrinėjantys teisėjai atkreipė dėmesį, kad M. Danilevičiaus dėdė, vėliau lombarde išpirkęs žudiko paliktą grąžtą, sakė, kad jam tokie žudiko aiškinimai pasirodė juokingi, nes senelis buvo po insulto, sunkiai valdė dešinę ranką.

Tačiau M. Danilevičius tikina, kad neįgalumas netrukdė seneliui, šis puikiai valdė dešinę ranką. „Buvo po insulto, bet būtų po insulto, mašinos būtų nevairavęs“, – bandė ginčyti dėdės žodžius sūnėnas.

Malonės nesulaukė

Skundą išnagrinėję teisėjai nutarė jo netenkinti dėl kelių priežasčių: anot M. Danilevičiaus dėdės, užmuštas senolis išties buvo neseniai patyręs insultą, dėl to sunkiai valdė dešinę ranką.

Kaip paaiškėjo, grasinimai išvaryti iš namų M. Danilevičiui taip pat neturėjo būti naujiena – anot apklaustų namiškių, senolis ne pirmą kartą pyko dėl anūko pavogtų daiktų ir grasino, kad M. Danilevičius jo namuose negyvens.

Žudikas dar bandė įtikinti teisėjus, kad laisvėje turi rūpintis sunkia onkologine liga sergančia motina, tačiau ir šie argumentai nepadėjo – kaip konstatavo teismas, prieš tai M. Danilevičius visai nesirūpino sergančia motina, nepanašu, kad ir paleistas į laisvę būtų parodęs dėmesį.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite