Angle down Atgal

Ignalinos legendos aplankė Palūšę

Per gražiausias krašto vietas skriejančio projekto „Skambančios Ignalinos legendos" antrasis renginys šiltą šeštadienio pavakarę nutūpė Palūšėje. 

Ir vėl skambėjo senieji pasakojimai — sakmės ir pasakos, Palūšėje išgirstos, užrašytos, iš tolimų laikų iki mūsų atkeliavę. Pasidžiaugta aktyvia Palūšės bendruomene ir jos gražiu leidiniu „Palūšė drobėje ir žody", primenančiu prieš trejus metus kaime vykusį dailininkų plenerą ir poezijos bei prozos kūrėjų konkursą. Visų susirinkusiųjų širdis pamalonino Vytauto V. Landsbergio dainos ir pats atlikėjas, be galo šiltas, paprastas ir paslaptingas. Jis taip tiko ir pritiko dieviškoje Palūšės gamtos ramybėje...

2017-iaisiais senasis Palūšės kaimas džiaugėsi garbingu Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardu. Ir ne tik džiaugėsi. Kaimo bendruomenė daug dirbo, nuoširdžiai stengėsi, kad Palūšės vardas plačiai skambėtų, kad visą Ignalinos kraštą garsintų. Tais metais vyko daugybė renginių. Vienas ryškiausių – vasaros festivalis „Palūšės vėjai“. Palūšės biblioteka kartu su bendruomene visus kuriančius, rašančius  ir Palūšę mylinčius pakvietė savo jausmus išreikšti prozos ir poezijos konkurse „Ir vėl grįžtu aš į Palūšę“. Gražūs jausmai Palūšei išsiliejo eilėmis ir prozos tekstais. Palūšę nudžiugino dailės plenero „Ant bangos“ dalyviai, dešimt žinomų Lietuvos tapytojų, kuriuos draugėn sukvietė, subūrė Ignalinos krašto dailininkė Nijolė Trinkūnienė. Nuostabus buvo jų laikas, tyrinėjant gamtą, įsižiūrint ir įsiklausant, pajuntant šios vietos ypatingą dvasią.  Kiekvienas kūrėjas  Palūšei paliko po du darbus. Bendruomenės vadovas Arvydas Gaidelis tuomet pasvajojo, kad būtų gražu išleisti knygelę su plenero dalyvių paveikslais ir geriausiais literatūros konkurso kūriniais.

Ir štai po trejų metų svajonė išsipildė. Pasitiktas Palūšei, „palūšiniams“ ir visiems svečiams skirtas albumas „Palūšė drobėje ir žody“.  Tai dar vienas Palūšę mylinčių žmonių darbas jos dabarčiai įprasminti ir istorinei atminčiai praturtinti. Į renginį susirinkusius pasveikinęs Arvydas Gaidelis sakė, kad jam visada norisi pinigėlius investuoti į kažkokį išliekamą dalyką, o knyga būtent ir turi tokią vertę. Apie knygelės kelionę pasakojo jos sudarytoja bibliotekininkė Rita Ramanauskienė, bendruomenę pasveikino leidyklos „Indra“ savininkas Antanas Kibickas. „Palūšėje nuostabi gamta ir nuostabūs žmonės...“, – sakė bendruomenei sėkmingos veiklos ir naujų idėjų linkėjęs savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas. 

Naujosios knygelės įteiktos renginyje dalyvavusiems dailininkams, literatūros kūrinių autoriams. Dailininkų vardu kalbėjo Nijolė Trinkūnienė, rašančiųjų – Liudgarda Savickaitė. Džiaugsmu švietė ir bendruomenės idėjų kūrėjos, įgyvendintojos Dalios Lapėnienės veidas. Ji visus šiltai sutiko, apkabino ir nuoširdžiai dėkojo...

Tą gražų vakarą, po senaisiais Palūšės medžiais, skambėjo ne tik dainos, bet ir tarmiškai skaitytos sakmės, pasakojimai. Šiose apylinkėse jų itin daug užrašyta. Gimtąją uteniškių tarmę prisiminė Rita Ramanauskienė, perskaičiusi istoriją apie vietinę žydžiotę. Rytų vilniškių patarme Algis Slapšys porino apie laumes, Lūšiuose giedančias ir naktinėjančius vyrus užkutenančias, apie velnią, kuris vis kaime rogučių prašydavęs, kipšiukus, vežimus paklaidinusius ir dar kitus žmonių menamus atsitikimus. Prie vakaro nuotaikos, sakmių ir pasakojimų puikiai tiko tautosakos išaugintos Vytauto V. Landsbergio dainos. O jis pats sakė esąs Palūše ir jos ramybe maloniai sužavėtas.  

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite