Angle down Atgal

Ieškantiems Būdakalnio kelią nurodys akmuo

Būdakalnis (arba Ažušilės kalnas, Ažušilis) – viena aukščiausių kalvų Lietuvoje (284,8 m), esanti Švenčionių aukštumoje, vos už 3 kilometrų į rytus nuo Ignalinos. Apie 10 kilometrų į pietryčius yra ir kiek aukštesnė kalva –Nevaišių kalnas. Šios dvi kalvos įeina į aukščiausių Lietuvos vietų dešimtuką.

Nors visuose žinynuose, enciklopedijose Būdakalnio vardas minimas su ū, vietiniai gyventojai labiau linkę rinktis trumpąją u. Kraštotyrininkas Kęstutis Čeponis, dar 1980-1995 m. daug kartų lankęsis Ažušilėje bei kituose aplinkiniuose kaimuose (esamuose ir jau prijungtuose prie Ignalinos) - Budriuose, Vilkakalnyje, Strigailiškyje, Gaveikėnuose, Girminiuose, Poviliškėje, Bėčiūnuose, Bėčionyse, Narsutiškėje, Vėlionyse, Kalviškėje - rinko įvairią kraštotyrinę medžiagą, domėjosi vietinių žmonių giminių kilme, taip pat ir vietiniais smulkiaisiais vietovardžiais.

Kalbino senus žmones (būtent tuos, kurių protėviai ten gyveno jau daug kartų) ir iš vietinių senučių užrašė Budakalnio pavadinimą (kirtis trumpinis ant u). Būtent toks vardas, greičiausiai būtų sietinas su susijęs su ten buvusiais budėtojais, atsiųstais iš Ažušilės piliakalnio stebėti ar nesiartina priešai.

Tai, kad pavadinimas būtent toks, ir kilęs nuo žodžio „budėti“, pasak Kęstučio Čeponio, įrodo ir kiti netoliese esančių vietovių pavadinimai: Budaraistis (nedidelis ežeriukas Girminiuose), Budnikai (buvęs vienkiemis Girminiuose) bei Budriai (buvęs kaimas).

Būdakalniu kalva, gal pirmąkart pavadinta Česlovo Kudabos knygutėje „Ignalinos apylinkės" (Ignalinos apylinkės. – Vilnius, 1967. – 71 p.), kai profesorius maždaug 1960 m. pravažiavęs šias vietas dviračiu... Savo knygutėje jis tada netgi paskelbė mintį, kad Būdakalnio vardas kilęs iš miško kirtėjų „būdų“, kuriose šie gyvendavo kirsdami mišką.

Tad ant akmens, kurį iniciatyvi Vidiškių seniūnijos, Ignalinos Budrių bendruomenės ir Ignalinos orientavimosi sporto klubo "Būdakalnis" komanda atrito į sankryžą,iškalė užrašą, neieškokite gramatinės klaidos. Parašyta taip, kaip seni žmonės šią kalvą vadino. Svarbiau tai, kad nuo šiol daugiau praeinančių, pravažiuojančių žinos, kur link sukti, norint į Bū(u)dakalnį užkopti.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite