Angle down Atgal

Į Lietuvą iš Airijos bus atvežtas ginklų prekyba ir terorizmu kaltinamas airis

Airijoje po beveik 12 metų trukusių teisinių procesų Aukščiausiasis Teismas nurodė pradėti Liamo Campbello ekstradicijos procesą į Lietuvą, kur jis yra ieškomas dėl tarptautinės ginklų kontrabandos. Šis asmuo taip pat yra teisiškai atsakingas už 1998 m. įvykdytą Omos teroristinį išpuolį, kurio metu sprogus užminuotam automobiliui žuvo 29 asmenys.

Portalo „Irish Legal News“ duomenimis, 58 metų L. Campbellas buvo suimtas 2016 m. gruodį po antrą kartą Lietuvos išduoto Europos arešto orderio. Tai buvo jau trečias Lietuvos bandymas susigrąžinti nusikaltėlį teismui.

Pagal minėtąjį orderį L. Campbellas yra kaltinamas 2006–2007 m. organizavęs ginklų kontrabandą, siekiant paremti teroristinę „Real IRA“ organizaciją.

Kaltinamojo advokatai priešinosi šiai ekstradicijai, motyvuodami arešto senumu, ir argumentavo, kad L. Campbellui Lietuvos kalėjimuose gresia „nežmogiškos ir žeminančios sąlygos“. Dar 2017 m. kaltinamojo airio teisininkų komanda susirūpino prastomis kalėjimų sąlygomis Lietuvoje, ypač šiuo metu jau uždaryto Lukiškių kalėjimo, kuriame L. Campbellas praleido kurį laiką, kol nesumokėjo užstato.

Tačiau savo sprendime Aukščiausiojo Teismo teisėja Justice Donnelly teigė, kad „iš esmės visas teisinis argumentas, pateiktas svarstymų metu 2020 m. birželio 9 d., buvo apie Lukiškių kalėjimą, sąlygas ten ir Lietuvos teisėsaugos planus kaltinamąjį įkalinti“.

„Dabartinė situacija yra ta, kad Lukiškių kalėjimas yra uždarytas. Aš esu patenkinta, kad kalėjimo sąlygų klausimas nebeturi jokios prasmės šiame bylos nagrinėjimo etape, – teigė teisėja. – Todėl nėra jokių kitų įrodymų, kad egzistuoja kokia reali grėsmė kaltinamajam patirti nežmogiškas ir žeminančias kalėjimo sąlygas.“

Pasak išduoto Europos arešto orderio, L. Campbellas yra ieškomas dėl 3 nusižengimų: nusikalstamos veiklos organizavimo, nelegalaus ginklų turėjimo ir terorizmo. Maksimali bausmė už terorizmą siekia 20 metų.

Orderyje rašoma, kad L. Campbellas „tarėsi, tuo pačiu veikdamas organizuotoje teroristinėje grupuotėje „Real Irish Republican Army“ (liet. „Tikroji airių respublikonų armija“), įsigyti didelį kiekį ginklų ir sprogmenų iš Lietuvos ir išvežti juos į Airiją“.

Nuo 2006 m. pabaigos iki 2007 m. kaltinamasis „tarėsi su Seamusu McGreevy‘iu, Michaelu Campbellu (jo broliu), Brendanu McGuiganu ir kitais neidentifikuotais asmenimis keliauti į Lietuvą pirkti ginklų ir sprogmenų, tarp kurių buvo automatiniai ir snaiperiniai ginklai, granatsvaidžiai, detonatoriai, laikmačiai ir trotilas“.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite