Angle down Atgal

Gyvoji gėlių kompozicija – Anykščių žydų kultūrai

Šiandien A. Baranausko aikštėje pabaigta kurti unikali tūrinė gėlių kompozicija. Tai subtilus mažosios architektūros akcentas, skirtas priminti ir prisiminti apie buvusią Anykščių miesto urbanistinę struktūrą ir įprasminti prieš antrąjį pasaulinį karą Anykščiuose gyvenusios ir kūrusios žydų bendruomenės reikšmę mūsų miestui.

Simbolinius žydų amatininkų namus menanti kompozicija žymi buvusios Turgaus, vėliau ir dabar A. Baranausko aikštės istorinę pietinę ribą.  1935 metų Anykščių miesto plane aikštės ribos buvo tiksliai paženklintos, todėl net dabartinėje, pasikeitusioje miesto centro struktūroje buvo galima nustatyti tikslias aikštės ribas.

Pasak šios idėjos sumanytojos, Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos Daivos Gasiūnienės, labai svarbu atstatyti istorinę tiesą, parodyti miesto centrinės dalies buvusią struktūrą bei priminti ir prisiminti apie čia gyvenusius ir miestą kūrusius žmones.

„Turgaus, vėliau A. Baranausko aikštė ribojosi su žydų amatininkų kvartalu, kuriame šurmuliavo prekyba, veikė žydų krautuvėlės, čia jie ir gyveno, vyko aktyvi miesto centro veikla. Po antrojo pasaulinio karo tapusi plyna, centrinė miesto aikštė nebeatspindi tarpukario Anykščių atmosferos, o ir miesto centrui priderančios nuotaikos. Todėl minint žydų kultūros metus, švenčiant Anykščių miesto gimtadienį, norime skirti dėmesį mūsų miesto istorijai ir tokiu būdu įprasminti Anykščiams istoriškai svarbios žydų bendruomenės atminimą”, – pažymi vyriausioji architektė.

Gyvosios kompozicijos idėją įgyvendino UAB „Josvainių gėlės“. Projektą parengė Donatas Litvinas ir architektė Dalia Vileitienė. Gyvosios kompozicijos sienos suformuotos iš daugiau kaip 20 rūšių augalų, kurie atsparūs sausrai ir drėgmei, žemai ir aukštai temperatūrai.  

Tūrinė gyvoji gėlių kompozicija bus matoma ir tamsiu paros metu. Įrengus specialų apšvietimą, gėlių namelių juosta bus matoma ir vakarinėje Anykščių panoramoje.

Anykščių r. savivaldybės informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite