Angle down Atgal

Gruodį elektros kaina Lietuvoje kilo 11 procentų

Gruodį vidutinės mėnesio elektros energijos kainos Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse kilo maždaug dešimtadaliu, rodo elektros tiekėjos „Elektrum Lietuva“ parengtas barometras.

Barometro duomenimis, Lietuvoje elektra brango 11 proc., iki 45,75 euro už megavatvalandę (MWh), Estijoje – irgi 11 proc., iki 45,49 euro už MWh, o Latvijos prekybos vietose vidutinė mėnesio kaina padidėjo 9 proc., iki 44,86 euro už MWh.

Nurodoma, kad praėjusį mėnesį smarkiai pakilo ir vidutinė „Nord Pool“ sistemos elektros energijos kaina – nuo 6,32 euro už MWh iki 20,09 euro už MWh. Pagrindiniai veiksniai, darantys įtaką kainoms, buvo vėsesnės oro sąlygos, – oro temperatūrai nukritus, visame regione išaugo elektros energijos paklausa. Kainų augimas buvo stebimas iki pat metų pabaigos, jis išliko ir sausį.

„Gruodžio mėnesį elektros energijos kainoms Baltijos šalyse įtaką darė „Nord Pool“ regione sumažėjęs atominių elektrinių prieinamumas, taip pat sumažėję vėjo jėgainių gamybiniai pajėgumai, – palyginti su lapkričiu, jie krito 19 proc., su praėjusių metų gruodžiu, – 8 proc. Didesnės paklausos sąlygomis išaugo hidroelektrinių gamybiniai pajėgumai, todėl gruodį vandens rezervuarų užpildymas Šiaurės šalyse sumažėjo beveik 10 proc.“, – sako „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga.

„Be to, dėl didesnės paklausos Vokietijoje padidėjo importas iš Norvegijos per naują „NordLink“ jungiamąją liniją tarp Vokietijos ir Norvegijos NO2 prekybos zonos. Baltijos šalyse elektros energijos kainų padidėjimui įtakos turėjo kainų augimas kaimyninėse šalyse ir mažesni pajėgumų srautai iš Suomijos, o kainų kilimą, lyginant su lapkričiu, ribojo didesni energijos srautai iš Rusijos“, – priduria jis.

Dėl šaltesnių oro sąlygų elektros energijos suvartojimas visose Baltijos šalyse gruodį padidėjo iki 2 555 gigavatvalandžių (GWh), arba 2 proc., palyginti su praėjusių metų gruodžiu. Tačiau vidutinis mėnesinis augimas nebuvo toks ryškus, nes paklausa sumažėjo kalėdiniu laikotarpiu. Elektros energijos paklausa Lietuvoje padidėjo 3 proc., iki 1113 GWh,  Estijoje vartojimas padidėjo 3 proc., iki 789 GWh, Latvijoje, palyginti su 2019 m. gruodžiu, – 1 proc., iki 653 GWh.

Gruodį Baltijos šalyse pagamintos elektros energijos kiekis, lyginant su praėjusiu mėnesiu, padidėjo 9 proc.,, iki 1415 GWh. Lietuvoje elektros energijos gamyba, lyginant su lapkričiu, padidėjo 3 proc. iki 430 GWh. Latvijoje elektros energijos gamyba padidėjo 11 proc., per mėnesį pagaminta 502 GWh. Estijoje gamybiniai pajėgumai padidėjo 13 proc., iki 483 GWh.

Praėjusį mėnesį generavimas Baltijos šalyse sudarė 55 proc. visos suvartojamos elektros energijos. Latvijoje gamybos ir suvartojimo santykis buvo 77 proc., Estijoje – 55 proc., o Lietuvoje – 43 proc.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite