Angle down Atgal

Gargždus spalvins gargždo spalvomis

Gargždų miesto spalvos keitėsi kartu su istoriniais laikotarpiais. Sovietiniais metais miestas vilktas pilku rūbu – juk Gargždai nuo seno garsėjo silikatinių plytų gamykla. Kažkada rajono centras buvo tituluotas ir žaliuoju miestu, tačiau šis įvaizdis nugrimzdo praeitin, atlikus Klaipėdos gatvės rekonstrukciją, kai buvo iškirsta daug senų medžių.

Kokia Gargždų spalvinė gama bus ateityje? Kaip miestą išdažys modernizuojami daugiabučių kvartalai? Atsakymų ieško rajono architektai, Savivaldybės vadovai.

Užkarda chaosui

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius atkreipė dėmesį, kad Gargžduose masinė modernizacija nevyksta, tačiau centrinės dalies daugiabučių kvartalai jau beveik modernizuoti arba yra paruošti projektai. Taikos gatvėje likęs tik vienas nemodernizuotas daugiabutis. Tačiau kitose miesto dalyse yra dar nemažai ir modernizacijos nepaliestų daugiabučių. „Kadangi kiekvienas daugiabutis modernizuojamas skirtingu laikotarpiu, darbus atlieka skirtingi projektuotojai, siūlomos ir vis kitokios medžiagos. Gerai, kad buvome pasirengę metodiką ir pavyko išvengti chaotiškumo, nes visų požiūris į estetiką, bendrą miesto vaizdą taip pat yra savitas“, – akcentavo G. Kasperavičius.

Siekdama formuoti vientisą miesto vaizdą Savivaldybės administracija pirko paslaugą – Gargždų miesto daugiabučių kvartalinių grupių pastatų fasadų sprendimo projekto parengimą. Tai kainavo 11 797,50 Eur. Projektą rengia MB „Altitudės“. Viliamasi, jog turint aiškią miesto viziją bus išvengiama nereikalingų diskusijų. Pavyzdžiui, kvartale, kurį sudaro keli pastatai, bus modernizuojamas vidurinysis daugiabutis. Jei būtų pasakyta be jokio patvirtinto dokumento, jog pastatas turėtų būti rudas, iškart atsirastų prieštaraujančiųjų. Tačiau pateikus architektų parengtą sprendimo projektą tektų susitaikyti.

Trys galimi variantai

MB „Altitudės“ architektė Gerda Antanaitytė neseniai Klaipėdos rajono savivaldybės vadovams, Administracijos darbuotojams, žiniasklaidai pristatė galimus Gargždų spalvinimo scenarijus. Visus juos vienija, kad modernizuojami daugiabučiai būtų spalvinami gargždo atspalviais, skirtųsi tik kolorito ryškumas, spalvų intensyvumas. Taip pat daugiabučiai, kaip ir buvo iki šiol, turėtų būti modernizuojami naudojant išorėje nustatyto dydžio plokštes.

Anot architektės G. Antanaitytės, pats paprasčiausias variantas būtų pastatus modernizuoti pavieniui, maksimaliai atsižvelgiant į dabar juos supančią aplinką: dizainą ir koloritą. Tokiu atveju būtų aiški ir paprasta pastatų modernizacija, pastatai derėtų tarpusavyje, tačiau gatvių perspektyvos – monotoniškos. Antrasis pristatytas variantas – kad kiekvienas miesto kvartalas turėtų savo unikalų spalvinį ir dizaino identitetą. Pavyzdžiui, P. Cvirkos gatvės daugiabučiai būtų vienos spalvinės gamos, Pušų g. – šiek tiek kitokios. Kiekvienas kvartalas turėtų savo unikalią ir akcentinę spalvą. Tad net iš spalvų gyventojai atspėtų, kokiame Gargždų kvartale atsidūrė. Trečiasis variantas – aliuzija į Amsterdamo pastatų margą fasadą. „Prie pagrindinių trasų – Klaipėdos, Dariaus ir Girėno, J. Janonio, Pušų gatvių būtų formuojami ryškūs fasadų sprendiniai. Kvartalų gilumos link spalvos blanktų. Ryškesnis pastatų dalijimas sekcijomis smulkintų mastelį. Kad ir kaip būtų gaila, jei būtų modernizuojama tik dalis daugiabučių, atsirastų chaoso grėsmė“, – atkreipė dėmesį architektė G. Antanaitytė.

Tamsios spalvos – tabu?

Tiek vicemerei Audronei Balnionienei, tiek Administracijos direktoriaus pavaduotojui Justui Ruškiui ir pačiam rajono vyr. architektui G. Kasperavičiui priimtiniausias yra antrasis variantas – miesto spalvinimas gargždo spalvomis kvartalais, kuris suteiktų miestui savitą identitetą. Vicemerė Violeta Riaukienė atkreipė dėmesį, kad žmonės nenori gyventi labai tamsiuose namuose, į tai reikėtų taip pat atsižvelgti. Juolab kad Muzikos mokyklos pastato, lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ tamsios fasadų spalvos sukėlė daug prieštaringų diskusijų visuomenėje.

Tiek meras Bronius Markauskas, tiek jo patarėja Toma Tuzovaitė-Markūnienė akcentavo, kad pasirenkant bet kurį daugiabučių spalvų paletės variantą turi būti įvertinti modernizacijos tempai. „Tai ne Architektūros ir urbanistikos skyriaus sritis, tačiau, kiek žinome, esame ne kokioje pozicijoje. Birštonas, Druskininkai jau net nebeturi, ką modernizuoti, dabar tvarko kiemus“, – replikavo Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistai.

Būsto energijos taupymo agentūra „Bangą“ informavo, kad nuo 2013 m. Klaipėdos rajone atnaujinti 22 daugiabučiai, dar du atnaujinami šiuo metu.

Modernizaciją stabdo baimė įsipareigoti

Daugiabučių modernizavimo procesą kuruojančio Turto valdymo skyriaus vedėjas Audrius Kampas „Bangai“ vėliau teigė, jog daugiabučių modernizacijos tempus nustato teisės aktai bei statybos įmonių, rangovų galimybės, technologiniai procesai. „Kvartalo, apriboto Klaipėdos–Žemaitės–Kvietinių–Janonio g., daugiabučių namų savininkai yra pritarę namų renovavimui (išskyrus Klaipėdos g. 30). UAB „Gargždų būstas“ jau yra nupirkęs projektavimą ir rangos darbus. Dalis darbų bus pradėta jau šiemet. Kito kvartalo, Klaipėdos–P. Cvirkos–Janonio g., gyventojai ne taip noriai pritarė renovacijai, bet dalis namų jau irgi rengia techninius projektus“, – informavo A. Kampas.

Anot jo, daugiabučių gyventojai bijo įsipareigojimo mokėti 20 metų už renovaciją ir kalba, esą ir dabar nebrangiai moka už šildymą. Tad, manau, pabrangus šildymui, renovacijos tempai pagreitėtų. Padaugėjus norinčiųjų renovacijos, įmonės gauna darbo, sukelia kainas, kurios vėl išgąsdina pirkėjus“, – užburtą ratą įžvelgė A. Kampas.

Gargždų daugiabučių kvartalinių grupių pastatų fasadų sprendimo projektas bus toliau detalizuojamas iki gruodžio mėnesio, vėliau bus teikiamas Klaipėdos rajono savivaldybės tarybai.

KOMENTARAS

  • Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) atstovė ryšiams su visuomene Eglė PLIUSKUVIENĖ: „Šių metų rugpjūčio mėn. paskelbtas jau septintasis Aplinkos ministerijos kvietimas teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti, pagal kurį gyventojai ir savivaldybės iki 2020 m. sausio 31 d. gali teikti paraiškas daugiabučių renovacijai.

    Prioritetas šiame kvietime bus teikiamas tiems projektams, kurie anksčiau parengs investicijų planą, suderins jį su BETA ir pradės techninio darbo projekto pirkimą ar net jį parengs. Taip pat bus atsižvelgiama į kitus kvietime numatytus atrankos kriterijus: ar projektas įtrauktas į Savivaldybės parengtą kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, aukštesnę energinio naudingumo klasę bei energinį efektyvumą, didesnį gyventojų palaikymą.

    Iš viso šio kvietimo metu numatoma daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programai skirti 150 mln. eurų, o energinį efektyvumą didinančioms priemonėms skiriama finansavimo dalis sudarys 50 mln. eurų.“

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite