Angle down Atgal

Gardžiuokimės su verslininku Egidijumi Aleksiūnu iš Peskojų kaimo

Vaidotos ir Egidijaus Aleksiūnų namuose dažnai pasklinda kepamos kvietinės ar ruginės duonos kvapas. Ne tik šeima ja gardžiuojasi – švenčių proga šia ypatinga dovana nustebina draugus, pažįstamus ir nepažįstamus. Savo kepta duona dalijasi ir su kaimynais.

Savo keptus ir padovanotus duonos kepalus E. Aleksiūnas skaičiuoja šimtais. Jie apkeliavo visą Lietuvą. Gavę šią dovaną, tikrumo, nuoširdumo išraišką, žmonės apsidžiaugia, tačiau netiki, jog kepė Egidijus, o ne žmona. „Joje daug vyriškos energijos“, – žaismingai ištarė Vaidota.

Pasiklausiusi močiutės pasakojimo apie gardžią „pikliavotą“ vaikystės duoną, ji pamėgino atkurti šios receptą ir pradėjo kepti. Pamačiusiam, koks sunkus darbas moteriai minkyti tešlą, pagailo vyrui jos rankų ir pats pabandė. Labai patiko. „Minkymas, kuris trunka apie 20 minučių, man – meditacija: tuo metu galvoju apie žmogų, kuriam dovanosiu šią duoną. Ji jautri, – apie savo pomėgį šypsodamasis kalbėjo Egidijus. – Kiekvienas kepaliukas vis kitoks – vienodų nebūna. Ar laimingas kepėjas, galima pajusti iš duonos skonio.“

Prieš 5 metus Peskojų kaime įsikūręs Egidijus sutiko parodyti „Bangos“ korespondentams visą gardžios duonelės kepimo procesą. Kol atvykome, spėjo iškepti kvietinės duonos kepalą – kvepiantis ilsėjosi ant stalo. Mums bebūnant jis pradėjo maišyti ir minkyti tešlą kitam kepalui. „Čia raugas, sumaišytas su miltais, trupučiu cukraus, druska ir kmynais. Užburiantis jausmas įkišus rankas į šią masę“, – sakė Egidijus. Jis aiškino, kad suminkytą tešlą reikia šiltoje vietoje rauginti apie 12 valandų, kol pakyla. Vaidota pastebėjo, jog negalima perrauginti, nes duona nebus skani. Kepa orkaitėje 2 val. Tačiau tikslaus „pikliavotos“ duonelės recepto neatskleidė.

Aleksiūnai kepa ir ruginę duoną. Pasak Vaidotos, ruginei nereikia cukraus, nes nuplikius miltus savaime išsiskiria saldumas. Tačiau ją minkyti žymiai sunkiau – vyras pluša, kol suprakaituoja.

„Kitos tautos neturi tokios duonos, – kalbėjo V. Aleksiūnienė. – Kartais Kuršių nerijoje, Palangoje su prancūzų turistais dirbu gide. Papasakojusi sakmę apie Jūratę ir Kastytį, pasidaliju savo kepta juoda duona. Nežinomas skonis prancūzams. Sakau, kad šiame duonos gabalėlyje ir yra Lietuva.“

RUGINĖ DUONA

  • Reikia 5 kg rupių ruginių miltų, saujos kmynų, druskos, vandens.

    Ąžuoliniame kubile 1 kg ruginių miltų nupliko 4 litrais verdančio vandens. Masė turi būti tiršta kaip košė. Atvėsinus plikinį iki kūno temperatūros, įdeda raugo („pagranduką“). Išmaišo ir palieka per naktį pakilti. Rytą supila 4 kg ruginių miltų ir minko tol, kol tešla tampa molio konsistencijos. Sulyginamas paviršius ir joje padaroma skylė. Pagal ją stebima, kaip tešla kyla (3–4 val.). Tada formuojami kepaliukai. Įkaitintoje iki 240 oC temperatūros orkaitėje kepama 20 min., po to 40 min. – 170 oC temperatūroje. Iškeptą suvilgo vandeniu ir uždengia lininiu rankšluosčiu.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite