Angle down Atgal

Emocijų valdymo įrankiai - į pagalbą pedagogams ir suaugusiųjų švietėjams

Dabartinė situacija Lietuvoje rodo, jog nesugebėjimas valdyti emocijų yra didžiulė problema, o pasekmės – liūdnos. Beveik kiekvieną dieną žiniasklaida praneša apie smurtą prieš vaikus, šeimos narius ir giminaičius. Statistika išties liūdina – kas trečia moteris Lietuvoje patiria smurtą. Situacija, deja, panaši ir skandinavų šalyse - 42% moterų Islandijoje yra nukentėjusios nuo įvairių formų smurto. Kita problema – vaikų patyčios. Pagal patyčių rodiklį Lietuva užima 2-ąją, o Danija - 5-ąją vietą Europoje.

VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras per paskutinius 5 m. įgyvendindamas įvairias veiklas, susijusias su emocijų valdymu, įtraukė daugiau nei 800 asmenų. Apie 95% asmenų, dalyvavusių organizacijos intervencijose, mokymuose (apie smurtinio elgesio mažinimą, pagalbos sau būdus įveikiant emocinį stresą) turi problemų, susijusių sus negalėjimu išreikšti emocijas, pyktį tinkamu būdu. Dėl to kyla ginčai, smurto protrūkiai, patyčios, depresija ar pan.

Tiesa ta, kad labai dažnai nuo pat vaikystės socializacijos procese esame mokomi užgniaužti savo emocijas. Tai turi didelės įtakos mūsų gyvenimo kokybei, santykiams, elgesiui. Dėl to tampa sudėtinga suprasti ir tinkamai išreikšti norus. Tai dažnai veda prie nusivylimo, kelia pyktį, vienatvės jausmą ir problemas visuomenėje apskritai.

Mokytojai, suaugusiųjų švietėjai, socialiniai darbuotojai, psichologai yra pirmieji, kurie pamato, susiduria su šiomis problemomis. Jiems reikia efektyvių priemonių, kad žinotų kaip elgtis, reaguoti sudėtingoje situacijoje, taip pat kaip pagelbėti žmonėms išreikšti, kontroliuoti ir nuraminti savo emocijas.

Norėdami prisidėti prie šių problemų sprendimo, specialistai iš Danijos (Vestegnen HF & VUC), Latvijos (Mācību centrs plus), Islandijos (Right Now Research, Innovation and Skills), Farerų salų (Dugni) ir Lietuvos (VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras), susibūrė į dviejų metų „NORDPLUS ADULT“ programos projektą.

Projekto tikslas buvo dalintis žiniomis ir parengti įrankių rinkinį apie emocijų valdymą pedagogams, suaugusiųjų švietėjams sėkmingai dirbti su mokiniais, jaunimu, kuris nesimoko, nedirba ir suaugusiaisiais. Įrankių rinkinyje įtrauktos šios temos:

  • Emocijos, jų slopinimas ir valdymas;
  • Pykčio valdymas ir raminimo būdai;
  • Neigiamos emocijos ir pagalbos sau būdai.

Tai praktinis įrankių rinkinys - nagrinėja konkrečias situacijas, su kuriomis pedagogai, suaugusiųjų švietėjai susiduria savo darbe. Situacijos surinktos pasitelkus klausimyną, kurį pildė respondentai penkiose Baltijos-Šiaurės šalyse. Psichologų komanda nagrinėjo šias situacijas ir pateikė rekomendacijas, pagalbos būdus, įrankius, kurie gali padėti nuraminti emocijas.

Rinkinį galima parsisiųsti nemokamai iš Suagusiųjų mokymosi elektroninės platformos (EPALE) arba VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro tinklapio.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite