Angle down Atgal

EK uždraudė Lietuvai ir Rumunijai naudoti bites naikinantį pesticidą

Portalo „Romania insider“ duomenimis, šį EK sprendimą priėmė praėjus dviem savaitėms po Rumunijos žemės ūkio ministerijos paskelbto skubaus leidimo vietos ūkininkams naudoti pesticidus, žinomus kaip neonikotinoidai, skirtus kukurūzų ir cukrinių runkelių pasėliams apsaugoti.

Neonikotinoidas, kuris yra laikomas bites naikinančiu pesticidu, yra uždraustas ES. Tačiau Žemės ūkio ministerija vėl leido jį naudoti to paprašius 3 didžiausioms šalies ūkininkų organizacijoms, argumentuojančioms, kad neonikotinoidai yra vienintelė veiksminga priemonė prieš porą labai agresyvių kenkėjų, puolančių kukurūzus ir cukrinius runkelius. Panašiai pasielgė ir Lietuva.

Tačiau EK yra įsitikinusi, kad šie Rumunijos ir Lietuvos valdžios veiksmai nėra tinkamai pateisinami.

„Nuo tada, kai buvo įrodyta, kad šių medžiagų naudojimas kenkia bitėms, jų naudojimas ES lygmeniu buvo apribotas. Rumunija ir Lietuva pakartotinai suteikė skubius leidimus naudoti šias medžiagas tam tikrų kenkėjų plitimui kontroliuoti tarp konkrečių pasėlių – to Europos maisto saugos tarnyba nelaiko pateisinančia priežastimi“, – rašoma EK pranešime spaudai.

„Tai yra pirmas kartas, kai Komisija priėmė tokius sprendimus. Suteikti skubų leidimą pesticidams naudoti įmanoma tik atitikus griežtas sąlygas. Žaliasis Europos paktas pabrėžia, kad maisto grandinės tvarumas yra ES prioritetas, ir mes negalime leisti, kad valstybės narės toliau naudotų pesticidus, kurie kenkia aplinkai ir bioįvairovei, ypač kai yra alternatyvų. Komisija nuo šiandien išleidžia ir duomenų bazę, kurioje bus matomi visi skubūs valstybių narių leidimai“, – paaiškino sveikatos ir maisto saugos komisarė Stella Kyriakides.

2018 m. balandį ES uždraudė tris bitėms pavojingus pesticidus. Nors Rumunija yra viena didžiausių Europos medaus gamintojų, jos valdžia tuo metu balsavo prieš EK siūlomus draudimus. Rumunija, Vengrija, Čekija ir Danija balsavo prieš. Nepaisant buvusios opozicijos, EK sulaukė 16 valstybių palaikymo ir uždraudė neonikotinoidus. Nuo to laiko šio pesticido naudojimas lauke buvo uždraustas, jį leidžiant šiltnamiuose.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite