Angle down Atgal

Diskusija apie skurdą Lietuvoje ir Šilalės rajone

Rugsėjo 9 dieną Šilalėje lankėsi ir apie skurdą bei socialinę atskirtį kalbėjo Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo (toliau – NSMOT) atstovės Aistė Adomavičienė ir Rimgailė Matulionytė. Į diskusiją, aptariant ne tik Lietuvos, bet ir rajono situaciją, įsijungė Savivaldybės meras Algirdas Meiženis, jo pavaduotojas Tadas Bartkus, Administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius, savivaldybės ir seniūnijų socialiniai darbuotojai, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Pradžioje NSMOT atstovės trumpai pristatė savo organizaciją, nurodydamos, kad ji vienija 50 nevyriausybinių organizacijų, tarp jų ir tokias nacionalines organizacijas kaip Maisto bankas, Caritas, Maltos Ordino pagalbos tarnyba. NSMOT nariai veikia 49 savivaldybėse, o jų veikla grindžiama darbu su šiomis socialinėmis grupėmis: socialinės rizikos šeimos, neįgalieji, asmenys, sergantys priklausomybės ligomis, nuteistieji ir asmenys, paleisti iš įkalinimo įstaigų, prekybos žmonėmis ir prostitucijos aukos, psichikos ligomis sergantys asmenys bei kitos grupės, kurios gali susidurti su skurdu ar socialine atskirtimi.

NSMOT domėjosi su kokiais iššūkiais susiduria ir mūsų rajono gyventojai, kokiais geraisiais pavyzdžiais gali pasidalinti susitikimo dalyviai. Kaip vienas vienas iš pavyzdžių, su kokiomis problemomis susiduria rajono gyventojai, išskirtas pavėžėjimo klausimas. Neretai pasitaiko atvejų, kad asmenys gyvena atokiau, jiems sudėtinga pasiekti maršrutinių autobusų stoteles, jie neturi automobilių, todėl sunku nuvykti į gydymo įstaigas, darbą, užtikrinti galimybę vaikams lankyti darželius ir kt. Tačiau yra ir kuo pasidžiaugti. Kaip teigė Šilalės visuomenės sveikatos biuro atstovė, rajone teikiama sąlyginė parama, vykdant tuberkuliozės programą. Socialinės rizikos ar mažas pajamas gaunantys asmenys, pasidarę plaučių nuotrauką, gauna higienos ir maisto produktų paketą. Asmenims, norintiems pasinaudoti šia paslauga, užtikrinamos pavėžėjimo paslaugos, o nustačius ligos atvejį, jie vežami tolimesniam gydymui , už kurį yra apmokama. Ši programa taikoma 6 metus ir ja pasinaudojo beveik 600 žmonių, iš kurių 65 asmenys nebuvo socialiai drausti. Taip pat rajone įgyvendinama alkoholio vartojimo mažinimo programa. Turintys šią problemą ir norintys ją įveikti asmenys vežami ir palydimi į gydymo įstaigą, jiems apmokamos transporto išlaidos.Vėliau pateikti Lietuvos statistiniai duomenys. Kaip teigė pranešėjos, Lietuvoje skurdo rizikos lygis siekia 22,9 proc., skurdo ir socialinės atskirties rizikos lygis – 28,3 proc. 2018 m. skurdo rizikos riba siekė 345 Eur. Pagal 2017 metų duomenis, Europos Sąjungoje žemesnis skurdo lygis nei Lietuvoje nustatytas Bulgarijoje ir Rumunijoje. Kaip labiausiai pažeidžiamos grupės išskirti bedarbiai, vieni gyvenantys asmenys, vieniši tėvai, auginantys vaikus, pensininkai ir kt. Neretai šios asmenų grupės susiduria su įsiskolinimo, švietimo, energetinio skurdo ir skurdo darbe iššūkiais.

Diskusijos metu taip pat aptarta paslaugų ir paramos plėtra socialiai pažeidžiamoms grupėms, kiti aktualūs klausimai.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite