Angle down Atgal

Darom! Gamta tau padėkos!

Šiuo šūkiu akcijos organizatoriai primena, kad atėjus pavasariui DAROM 2017 startuoja su jubiliejine nacionaline tvarkymosi akcija ir kviečia visus Lietuvos žmones balandžio 22 d. 10 val. jau dešimtą kartą prisidėti prie viešųjų erdvių sutvarkymo. Darom pagrindinis tikslas išlieka atkreipti dėmesį į aplinkosaugos problemas Lietuvoje, bei visame pasaulyje ir skatinti savanorystės, bendruomeniškumo ir pilietiškumo jausmą.

DAROM istorija

DAROM arba Let's do it World – tarptautinė aplinkosaugos organizacija, kuri vienija daugiau nei 100 pasaulio valstybių. Lietuva yra ta šalis, kurios organizacija Darom yra sukaupusi didžiausią patirtį suburiant šeimas ir bendruomenes bei organizuojanti kasmetines masines aplinkos tvarkymo talkas. Organizacija skaičiuoja, kad Lietuvoje per 10 metų buvo surinkta virš 40 tūkstančių tonų atliekų ir dalyvavo virš 1 milijono žmonių, o Klaipėdos mieste išviso surinkta apie 500 tonų atliekų ir labiausiai prišiukšlintos vietos sulaukė virš 25 tūkstančių tvarkytojų. Per visą Darom istoriją Klaipėdos mieste rasta įvairiausių daiktų nuo daugybės plastikinių, stiklinių pakuočių bei stambiagabaritinių, tokių kaip lovos, kėdės, sofos, atliekų iki drabužių, prekybos centro vežimėlių, informacinių stendų, dviračių, greičio matuoklių, telefonų. Dar 2015 metais vienas iš profesionalių narų Artūras Krisikaitis juokavo, kad galima rasti įvairių išmetamų daiktų į vandenį, netgi tokių kaip motoroleris, tačiau Danės upės dugne greičiausiai nepavyks surasti kažko netikėto, bet jau po metų tie patys narai aptiko bene įspūdingiausią radinį šios upės dugne – automobilį, kuris daug kam kėlė nuostabą kaip tiek metų jis išliko nepastebėtas dugne, nors narai kasmet tyrinėja upės dugną.

Darom akcijos pradžia buvo labai sunki netik Klaipėdos mieste, bet ir visoje Lietuvoje, kadangi akcijos iniciatoriai susidurdavo su begale iššūkių, kai nuolat tekdavo įrodyti, kodėl Darom reikia. „Pirmosios dvi akcijos Darom įvyko, tačiau susirinko nedidelis iniciatyvių klaipėdiečių ir sutvarkė vos keletą teritorijų. Kasmet Darom socialinis ženklas vis stiprėjo ir tapo žinomas jau kiekvienam. Žmonės patys ieškojo organizatorių, norėdami sutvarkyti viešąsias erdves, miškus, pakeles, vandens telkinių pakrantes, todėl tvarkytojų skaičius ženkliai pakilo. Keletą metų tvarkomų teritorijų nemažėjo, o surenkamas atliekų kiekis išlikdavo panašus apie 100 tonų (daugiausia buvo surinkta 2010 m – 327 t). Tačiau paskutiniais metais pastebėjome tendenciją ir Klaipėdos mieste ir visoje Lietuvoje, kad surenkami atliekų kiekiai ženkliai sumažėjo (Klaipėdos mieste apie 16-18 t), o žmonių dalyvauja panašiai visada tiek pat ir jei geras oras susirenka ir daugiau. Darom daugiau tapo ne atliekų rinkimo akcija, bet bendruomenių, organizacijų, įmonių ir miesto žmonių tradicinė talka virtusi priežastimi susitikimui, pabendravimui, tolimesnių darbų aptarimui, nes dauguma daro piknikus ar užsiima kitokiomis pramogomis.“ – Klaipėdos regiono Darom vadovė Agnė Zabrynaitė, organizuojanti akciją nuo pirmųjų metų.

Darom akciją Klaipėdos mieste ilgus metus organizavusi Vilma Grigišaitė-Tamolienė: „Džiaugiuosi, kad Darom graži iniciatyva sutvarkyti vieną ar kitą teritoriją per 10 metų virto masiniu reiškiniu. Per šiuos metus Klaipėdoje įvyko begalę ir kitų renginių, tokių kaip parodos atidarymas, atkreipiantis dėmesį į aplinkosaugines problemas, vaikų kurtos skulptūros panaudojant atliekas, pamokos apie švarią gamtą, bugnininkų koncertas pakeičiant tradicinius būgnus panaudotais kibirais. Darom ir mane įkvėpė, todėl į savo šeimą atsinešiau griežtas rūšiavimo taisykles, bei skatinu rūšiuoti ir visus aplinkinius, draugus ir kaimynus.“

„Prieš 10 metų DAROM prasidėjo nuo šiukšlių rinkimo, nors pagrindinė idėja buvo socialinis visuomenės auklėjimas, savanoriškumo skatinimas, bendruomeniškumo ugdymas. Tuo metu didžiausia problematika buvo mus supančios šiukšlės. Iki šiandienos dar daugelis DAROM supranta kaip šiukšlių tvarkymo akciją, bet savo tikslą dalinai esame pasiekę - šiušklių kiekiai aplinkoje sumazėjo ženkliai. Šiuo metu skatiname jungtis visuomenines grupes ir su kitomis idėjomis, skatinančiomis socialinį požiūrį. Galime pasidžiaugti, kad šiais metais tokių idėjų ratas prasiplėtęs. Taigi ateityje tikimės, kad DAROM išaugs į bendruomenišką judėjimą, kuris ne tik gražins aplinką, bet ir pagražins mūsų kasdienybę!“ – Klaipėdos miesto Darom vadovas Žilvinas Pranauskas.

Pamažu Darom savanoriais kasmetinėje talkoje tapo ne tik gyventojai, šeimos, bendruomenės, bet ir valstybinės institucijos, verslo įmonės, nevyriausybinės organizacijos, švietimo įstaigos, politikai, žiniasklaidos priemonės. Džiugu, kad prie Darom organizacijos jungiasi atskirų sričių Lietuvos ir užsienio ekspertai.

Darom organizatoriai džiaugiasi, kad galėjo prisidėti prie teigiamų pokyčių įvairiose aplinkosaugos srityse. Tai buvo ilgas ir nuoseklus darbas, tačiau rezultatą pastebi netik organizatoriai, bet ir žmonės, kurie kasmet eina rinkti šiukšlių. O sukaupta patirtimi jau nuolat yra prašoma pasidalinti su darželiais, mokyklomis, organizacijomis, todėl Darom komanda žengė sekantį žingsnį ir pradėjo vesti pamokas apie atliekų tvarkymą, tendencijas, rūšiavimą.

Akcija DAROM Klaipėdos mieste

Klaipėdos mieste akcijos „DAROM 2017“ organizatoriai kviečia visus prisijungti tvarkymuisi balandžio 22 d. 10 val.. Visi tvarkymosi taškai skelbiami www.mesdarom.lt puslapyje ir Klaipėdos miesto savivaldybės www.klaipeda.lt puslapyje, bei visas susijusias su akcija naujienas galite sekti facebook paskyroje Mes Darom_Klaipėda. Šiai dienai yra numatyta sutvarkyti virš 60 vietų, tačiau žmonės pastebi netvarkingas teritorijas, jas registruoja ir imasi iniciatyvos jas sutvarkyti, todėl taškų skaičius tikrai dar negalutinis. Akcijos DAROM organizatoriai kviečia kuo aktyviau registruotis jau paskelbtuose taškuose arba radus naujų prišiukšlintų vietų apie jas informuoti.

Organizatoriai primena, kad surinktos atliekos, kurios turi būti sudėtos į Darom raudonos spalvos maišus, bus išvežtos tik iš užregistruotų taškų. Norime pasidžiaugti sklandžiu bendradarbiavimu su Klaipėdos Miesto Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriumi, kuris kiekvienais metais DAROM akcijos metu organizuoja darbus tvarkomuose taškuose ir pristato trūkstamas priemones taip pat organizuoja bei prižiūri surinktų atliekų išvežimą, todėl ir šiais metais akcijos metu surinktos šiukšlės bus išvežtos pagal numatytą grafiką iš visų sutvarkytų taškų.

DAROM kviečia prisidėti prie akcijos visus: moksleivius, studentus, organizacijas, bendruomenes, įmones, politikus - visus, kurie yra neabejingi akcijai ir jos puoselėjamoms vertybėms. Registruokis marius.poimanskis@klaipeda.lt arba kreipkis į akcijos koordinatorių.

10-oji DAROM akcija gausi iniciatyvų

Trečius metus iš eilės bus valomas ir Danės upės dugnas, bei pakrantės nuo Senosios Gelbėjimo stotis iki Biržos tilto, pasitelkus profesionalių narų pagalbą. Džiaugiamės, kad kiekvienais metais noriai prie Darom komandos prisideda Vakarų (jūros) šaulių 3-oji rinktinė, Valerijaus Krisikaičio narų mokykla, Klaipėdos Universiteto Povandeninių tyrimų centro narai, Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos narai, Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ narai, Klaipėdos teritorinės muitinės narai.

Šiais metais Klaipėda sulauks tvarkytojų iš visos Lietuvos. Daugiau nei 1500 Lietuvos skautų atkeliauja į Lietuvos kultūros sostinę – Klaipėdą, paminėti savo tradicinio renginio – Pavasario šventė. Susirinkę skautai pasiryžo sutvarkyti Smiltynės mišką.

Neatsilikdami nuo skautų Klaipėdos jaunimo organizacijos ypač aktyviai šiais metais ėmėsi iniciatyvos suburti visus moksleivius ir studentus bei parodyti, kad jaunimas nelieka abejingas taršos problemai ir pasiryžo sutvarkyti pakrantę iš abiejų Danės upės pusių.

Dar viena graži iniciatyva, kurią palaiko Darom komanda – sakurų sodinimo šventė. Projekto iniciatorius Stepas Kaktys kviečia visus, neabejingus Klaipėdos miesto gerbūvio kūrimui, į nuotaikingą sakurų dovanojimo Klaipėdai ir pirmųjų sakurų sodinimo šventę. Šventinė ceremonija vyks balandžio 22 d., pradžia 12:00 val. Naujųjų apaštalų bažnyčioje (Taikos pr. 72), esančioje šalia Žvejų kultūros rūmų. Sakuras Klaipėdai dovanoja Aleksandro Stulginskio universiteto 53-ios laidos miškininkai, minintys universiteto baigimo 25-metį ir daugelio iš jų 50-mečius.

Akcijos naujovės

Darom šiais metais startuos ir su 1000 projektų, siekiant pagerbti 100 nepriklausomos Lietuvos metų.

Jau dabar visi norintys puslapyje mesdarom.lt gali registruoti savo projektą, kurį norėtų realizuoti, tačiau neturi tam reikiamos paramos, išteklių ar t. Projektų vadovai, kurie rūpinsis realizavimo eiga jau gali registruoti savo projektus www.mesdarom.lt

Kokius projektus galima siūlyti? Įvairiausius! Sritys gali apimti ne tik aplinkosaugą, bet ir kultūrą, sportą, socialinę veiklą, pilietiškumą. Keli projektų pavyzdžiai: pastatyti spektaklį, filmą ar skulptūrą, suorganizuoti linksmųjų estafečių varžybas šeimoms, įrengti paplūdimio tinklinio aikštelę, nudažyti suoliukus, sutvarkyti miestelio parką ir t.t. Svarbiausia, kad projektas būtų su gera intencija – palikti teigiamą pėdsaką Lietuvos ir jos gyventojų istorijoje! Tad kviečiame nedelsti ir nedvejojant užregistruoti savo projektą!

Taip pat jau galite ieškokite specialių DAROM maišų visuose didžiuosiuose prekybos centruose. Maišai yra pagaminti iš 100 proc. perdirbto plastiko žaliavos, dideli ir stipresni nei įprastai, todėl juos galėsite naudoti ir tvarkydami savo namus, sodus. Pirkdami šiuos maišus prisidėsite prie DAROM organizacijos iniciatyvų įgyvendinimo.

DAROM‘10 finalas

Klaipėda – kultūros sostinė sveikina nacionalinę akciją su gražiu jubiliejumi ir dovanoja koncertą ne tik Klaipėdai, bet ir visai Lietuvai. Renginio metu bus įteiktos padėkos prisidedantiems prie miesto gražinimo iniciatyviems žmonėms, organizacijoms ir įmonėms.

Renginio pradžia 16.00 val. Kultūros fabriko teritorijoje prie Raketos klubo.

Rėmėjai:

Renginio globėjas Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas

Klaipėdos miesto savivaldybė, klubas Raketa, UAB „Žemaitijos spauda“, Klaipėdos dramos teatras, UAB „Finaneta“, „Mili saldumynai“, Andželina Kontrimienė, Gargždų dyzelių servisas, IĮ, „VA Dizainas“, „Offonservice“, „Geri visada“, Klaipėdos BIG prekybos centro „Pegasas“.

Klaipėdos miesto savivaldybės informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite