Angle down Atgal

Kokia jūsų rizika susirgti diabetu? Tai parodys testas!

Lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto diena. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – tai Frederick Banting gimimo diena, kuris kartu su Charles Best 1922 m. padarė perversmą medicinoje ir diabetu sergančių žmonių gyvenimuose – atrado insuliną.

Insulinas – žmogaus kasoje gaminamas hormonas, kuris reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Būtent šio hormono pusiausvyros arba atsako į jį sutrikimas organizme lemia diabeto išsivystymą.

Skaičiuojama, kad diabetu serga 1 iš 11 žmonių. 1991 m. Tarptautinė diabeto federacija kartu su Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė lapkričio 14 d. Pasaulinę diabeto dieną, siekdami atkreipti dėmesį į vis didėjančią diabeto ir su juo susijusių padarinių problemą pasaulyje. Kiekvienais metais yra pasirenkama konkreti tema, su kuria siejama ateinantys diabeto prevencijos kampanija.

Visų pirma reikėtų paminėti tai, kad egzistuoja dviejų formų diabetas:

1 tipo diabetą sukelia imuninė sistema, kai organizmo apsauginės sistemos atpažįsta insuliną gaminančias ląsteles kaip svetimkūnį, dėl ko organizme iš vis neišskiriamas insulinas arba jo pagaminama labai mažai. Tikslios šio susirgimo priežastys nėra žinomos, bet manoma, kad tam įtakos turi genetiniai ir aplinkos veiksniai. Šio tipo diabetu serga maždaug 10 proc. visų sergančiųjų, o jo prevencija kol kas nėra išaiškinta.

2 tipo diabetas yra žymiai dažnesnis. Juo serga 90 proc. diabetu sergančių asmenų. Jis pasireiškia atsparumu insulinui, kai žmogaus organizmo ląstelės nepakankamai reaguoja į kraujyje cirkuliuojantį insuliną. Dėl šios priežasties kraujyje išlieka aukšta gliukozės koncentracija, o kasoje toliau gaminamas insulinas, siekiant šią koncentraciją sumažinti. Toks uždaras ciklas kai kuriems žmonėms gali išsekinti kasą, dėl ko ilgainiui sumažėja insulino gamyba, o gliukozės koncentracija išlieka aukšta (pasireiškia hiperglikemija). Šiuo metu 2 tipo diabetas yra diagnozuojamas daugiausiai vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau dėl sparčiai didėjančių nutukimo, fizinio pasyvumo ir sveikatai nepalankios mitybos rodiklių vis dažniau nustatomas ir vaikams, paaugliams bei jauno amžiaus suaugusiems.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras siekia atkreipti dėmesį, jog 2 tipo cukrinis diabetas yra išvengiama liga, kurios prevenciją sudaro minėtų rizikos veiksnių kontrolė, o anksti diagnozuota liga gali padėti išvengti rimtų komplikacijų. Jei norite įsivertinti, kokia jūsų rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, atlikite šį testą (lietuvių k.).

Gyventojai skatinami pasinaudoti galimybe dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programoje, kurios metu įvairių sričių sveikatos priežiūros specialistai siekia gyventoju supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, išmokyti keisti gyvenimą, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip stiprinti rizikos grupės asmenų sveikatą. Programoje gali dalyvauti asmenys, priklausantys širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupei, tačiau dar nesergantys šiomis ligomis.

Gyventojai, norintys dalyvauti šioje programoje, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba savivaldybės, kurioje gyvena, visuomenės sveikatos biurą. Dalyvavimas nemokamas.

Informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Diana Dalmotienė

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite