Angle down Atgal

Buvęs ULAC vadovas S. Čaplinskas: „Gyvensime nuo karantino iki karantino“

Buvęs Užkrečiamų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad sušvelninus karantino suvaržymus, užsikrėtimų skaičius vėl augs. Gydytojas, medicinos mokslų daktaras, profesorius savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo mintimis apie karantiną ir sergamumą koronavirusu su sekėjais.

„Jau tikrai daug žinome apie virusą ir apie karantiną, kad jis veikia. Būtent šis karantinas yra skirtas tam, kad pradėtume gyventi “NAUJOJE REALYBĖJE” su naujomis socialinėmis normomis.

Gyventojų mobilumo mažinimas neabejotinai duoda rezultatų, nes sumažėja žmonių kontaktų. Atleidus karantino suvaržymus, kontaktų skaičius didės. Kas toliau?

Epidemiologinis procesas yra toks: didėjant kontaktų skaičiui, vėl didės sergamumo, o paskui jį seks ir didėjantys mirtingumo rodikliai - norime mes to, ar ne. Ir vėl kils grėsmė sveikatos priežiūros įstaigoms, ar net visai sistemai.

Tada gaunasi, kad gyvensime nuo karantino iki karantino.

Visgi, šiame laikotarpyje reikia kalbėti apie gyvenimą naujoje realybėje ir infekcijos nustatymo bei plitimo mažinimo priemones, kurių yra dvi: vakcina ir testavimas – signalinė stebėsena, kada testuojama įvairiais testais, įvairios gyventojų grupės, kolektyvai ir tai vyksta nuolat, periodiškai, kas leistų įvertinti viruso plitimo dinamiką ir laiku išaiškinti užsikrėtusius.

Kol kas tokios strategijos Lietuvoje nėra ir nematau lyderių šioje srityje.

Išvada: išėjimui iš karantino svarbiausia yra testavimo strategija, kuri, deja, yra silpniausia šios pandemijos valdymo grandis“, – pamąstymais dalijosi buvęs ULAC vadovas.

Primename, kad trečiadienį vykusios spaudos konferencijos metu premjerė Ingrida Šimonytė sakė, jog dalis šiuo metu galiojančių apribojimų dėl COVID-19 pandemijos tikrai išliks ir po sausio 31-osios. Ji tvirtino, kad bendra tendencija valdant koronavirusą „yra pozityvi, tik klausimas, ar pakankamai sparti“.

„Pirmas iššūkis yra tas, kad mes turime nulipti nuo gana aukšto kalno. Antras iššūkis, kad tuo pačiu metu, aplinkui, kažkur netoli Lietuvos plinta mutacijos, kurios gali vėl labai greitai tą kalną užauginti“, – tuomet teigė I. Šimonytė.

Anot jos, kaip galėtų būti švelninamos karantino priemonės, išsamiau bus tariamasi kitą savaitę.   

Lietuvoje iki sausio 31 dienos galioja įvestas sugriežtintas karantino režimas. Jo metu uždarytos daugelis parduotuvių, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose. 

comment Skaitytojų komentarai (1)

Sponsored video

Taip pat skaitykite