Angle down Atgal

Balsuoti Seimo rinkimuose negalėjusiems neįgaliesiems – piniginės išmokos

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė galutinį sprendimą byloje dėl Seimo rinkimų nepritaikymo žmonėms su judėjimo negalia. Nuo diskriminacijos nukentėjusiems asmenims priteista po 1000 eurų neturtinei žalai atlyginti.

2016 metais du asmenys su negalia negalėjo lygiavertiškai dalyvauti rinkimuose renkant parlamento atstovus. Viena pareiškėja į apylinkę pateko jai pavojingomis sąlygomis, pašaliniai asmenys turėjo ją užnešti ir nunešti laiptais, kitam pareiškėjui teko balsuoti lauke – taip pažeista jo teisė į balsavimo slaptumą.

Ši byla buvo itin svarbi atstovaujant žmonių su negalia interesams. Suformuotas precedentas, atveriantis kelią ne tik kalbėti apie problemas, bet institucijoms prisiimti realią atsakomybę už žmogaus teisių pažeidimus.

Dar pirmos instancijos teismas konstatavo, kad tiek Vyriausiosios rinkimų komisijos, tiek Vilniaus miesto savivaldybės, tiek Vilniaus rajono savivaldybės argumentai negali pateisinti neįgyvendintos pareigos užtikrinti kiekvieno piliečio balsavimo teisę. Teismas pabrėžė:

  • atsakovai neužtikrino, jog balsavimo patalpos, jų inventorius ir aplinka atitiktų nustatytus reikalavimus. Pareiškėjams nebuvo pranešta apie galimybę balsuoti tam pritaikytose apylinkėse, vadinasi, nebuvo imtasi visų įmanomų priemonių;
  • lėšų trūkumas negali būti pagrindu, suteikiančių teisę nevykdyti įsipareigojimų. Atsakovai negali būti atleisti nuo atsakomybės dėl balsavimo vietų prieinamumo neužtikrinimo;
  • rinktis alternatyvius balsavimo būdus yra asmenų teisė, bet ne pareiga. Todėl galimybė balsuoti namuose nepanaikina prievolės užtikrinti lygiavertiško balsavimo apylinkėse.
comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite