Angle down Atgal

Australijos lietuvė Monika: „Ši situacija labai slegia“ (vaizdo įrašas)

Viename iš Sidnėjaus priemiesčių gyvenanti lietuvė Monika jau kelis mėnesius gyvena slogiomis nuotaikomis. Jaunos moters ir jos šeimos neaplenkė Australijoje įsiplieskę nekontroliuojami gaisrai. Nors Monika gyvena beveik pačiame Sidnėjaus centre, o didžiausi gaisrai siaučia už maždaug 100 kilometrų, pabėgti nuo taršos neįmanoma.

„Išėjus į balkoną jaučiasi pelenų kvapas. Daug žmonių gatvėse saugosi respiratoriais, tačiau nėra aišku, kiek jie padeda, – pasakoja prieš penkerius metus į Australiją studijuoti atvykusi moteris. – Konkrečiai šiandien situacija yra gera, jokių dūmų, taršos nebesijaučia. Labai padėjo prieš kelias dienas nuliję lietūs.“

Kaip pasakoja lietuvė, labiausiai Australijos gyventojus piktina valdžios reakcija. Tuo metu, kai degė miesteliai, žmonių turtas ir gamta, šalies premjeras Scottas Morrisonas lyg niekur nieko išvyko atostogauti į Havajus. Kilus nepasitenkinimui, jis iš kelionės sugrįžo, tačiau žala nebeatitaisoma.

„Žmonės yra pasipiktinę, jie piketuoja prieš Vyriausybę, prieš premjerą, – naujienų portalui Etaplius.lt pasakojo Monika. – Gaisrai Australijoje nėra naujas dalykas, jie kyla kiekvienais metais. Tačiau anksčiau jie būdavo sukeliami specialiai ir kontroliuojami, kad gamta atsinaujintų ir apsivalytų. Prieš kurį laiką gyvūnų teisių aktyvistai susirūpino dėl gaisruose žūvančios gyvūnijos, ir valdžia uždraudė dirbtiniu būdu sukelti gaisrus. Būtent todėl dabar liepsnos yra nekontroliuojamos ir žūsta nesuskaičiuojami kiekiai gyvybės.“

Jill Gralow/Reuters | Jill Gralow/Reuters
Jill Gralow/Reuters | Jill Gralow/Reuters

Kaip žinia, Australijos gamta – išskirtinė. Dabar ten vasaros sezonas, o oro temperatūra neretai sukyla iki 40 ir daugiau laipsnių pagal Celsijų. Gamta išdžiūva taip, kad tereikia vienos nuorūkos ar stiklo šukės, jog įsipliekstų nevaldomos liepsnos. Pirmadienio duomenimis, ši precedento neturinti krizė Australijoje jau pražudė 24 žmones, mažiausiai 500 milijonų gyvūnų, o dar tūkstančius žmonių paliko be namų. Pasak Australijoje gyvenančios lietuvės, Vyriausybės darbu piktinasi ir ugniagesiai, mat valdžia iki vasaros sezono pradžios taip ir nesugebėjo deramai pasiruošti kasmet kylantiems gaisrams.

„Jau du mėnesius gyvename „kaip diena, taip naujiena“. Vieną dieną lauke tvyro migla, jaučiasi dūmų kvapas, skraido pelenai, kitą – giedra, gražu“, – pasakoja Monika. Nenuostabu, kad tokia nežinia apsunkina žmonių kasdienybę. Kalėdiniu laikotarpiu daugelis australų atostogauja ir išvyksta į šalyje populiarius kempingus. Šiais metais, pasakoja lietuvė, ji su vyru ilgai svarstė, ar važiuoti ilsėtis toliau nuo miesto. Galiausiai nusprendė vykti atostogauti, tačiau pasirinko saugioje zonoje esantį kempingą

© The New Batlow Hotel | Facebook
© The New Batlow Hotel | Facebook

„Visus sukrėtė žinia, kai, apie Kalėdas, Viktorijos valstijoje sudegė vienas miestelis. Jis pateko tarp dviejų didžiulių gaisrų ir supleškėjo… Kadangi mes gyvename netoli Sidnėjaus centro, realios grėsmės mums kol kas nėra, aplinkui miškų nėra. Tačiau yra parkų, atsiranda ir padegėjų… Ši situacija išties slegia“, – pasakoja jauna mama, Australijoje gyvenanti su vyru ir 1,4 m. amžaius vaikučiu.

„Lietaus laukiame kaip išganymo. Gaisrų plitimui didelę įtaką daro oro sąlygos. Štai prieš kelias dienas palijo ir situacija pasikeitė kardinaliai. Manau, kad tokius gaisrus pajėgios užgesinti tik labai smarkios liūtys“, – pasakoja lietuvė, kuri taip pat teigia, kad gaisrai šalyje greičiausiai tęsis visą dar likusį vasaros sezoną.

Moters teigimu, visa Australijos lietuvių bendruomenė yra paliesta šios krizės. Nors ji neturi duomenų, kad šiuose gaisruose būtų nukentėję patys lietuviai, tačiau mūsų tautiečiai liepsnose prarado nekilnojamo turto ir kitos nuosavybės, turi gaisruose nukentėjusių draugų ir artimųjų.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite