Angle down Atgal

Australijos gaisrų dūmai plotu prilygsta Europai: N. Zelandijoje krenta suodžiai (vaizdo įrašas)

Nemažėjant pragaištingai Australijos krūmynų gaisrų krizei, dūmai, manoma, jau apima teritoriją platesnę už Europą, o kaimyninės Naujosios Zelandijos ledynai pasidengė juodų suodžių sluoksniu.

Ekspertai pažymėjo, kad dūmų debesys apima 5,5 milijonus kvadratinių kilometrų ir ši zona ima slinkti per Ramųjį vandenyną link Naujosios Zelandijos.

Kur pastarosiomis dienomis šalį jau dengia dūmai ir Australijos gaisrų migla.

Antti Lipponen, mokslininkas iš Suomijos meteorologijos instituto, „Twitter“ žinutėje rašė, kad dūmų debesys jau apima teritoriją 4 kartus didesnę už Aliaską, 14 kartų didesnę už Japoniją ir beveik prilygstančią atstumui tarp Islandijos ir Turkijos.

Dūmai ir suodžiai jau užklojo ir garsiuosius Naujosios Zelandijos ledynus, kurie nusidažė juodu bei „karamelizuotu“ sniegu, kas gali kelti tolesnį pavojų klimato kaitos kankinamiems ledynams.

Buvusi Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Helen Clark „Twitter“ rašė, kad Australijos pelenų poveikis ledynams, tikėtina, lems spartesnį tirpsmą.

Sniegas ir ledas įprastai atspindi saulės šilumą ir būdamas baltas lėtina tirpsmą. Tačiau dėl pelenų ir dulkių sniegui nusidažius juoda spalva, jis absorbuoja karštį ir dėl to tirpsta spartesniu tempu.

Aplinkosauginę katastrofą paskatino ekstremalių vėjų, rekordinių karščio bangų ir sausros iškepintų miškų, pievų ir krūmynų kombinacija.

Australijos krūmynų gaisrai jau taip pat išaugo iki tokio milžiniško masto, kad ėmė formuoti savo pačių orus ir gaisrų dūmų suformuotas audras, skelbia Viktorijoje įsikūręs Meteorologijos biuras.

Košmarišką formą ši gamtos krizė pasiekė savaitgalį, kuomet 4000 žmonių iš pakrantės Mallacoota miestelio, Viktorijoje, bėgo į pakrantes ir net vandenį, kuomet liepsnos jau grasino praryti jų namus.

Tuo pat metu ekologai baiminasi didžiulės laukinės gamtos tragedijos, kuomet gaisruose, skaičiuojama, žuvo beveik 500 milijonai žinduolių.

Krūmynų gaisrai Australijoje liepsnoja nuo rugsėjo mėnesio, kur naikina tiek laukinės gamtos teritorijas, tiek privatų žmonių turtą. Ekspertai baiminasi, kad šaliai susidūrus su baisiausiu gaisrų sezonu istorijoje, priešakyje likus dar trims vasaros mėnesiams, kils neišvengiama humanitarinė krizė.

Greta liepsnojančių gaisrų, sausos sąlygos nulemtos užsitęsusių sausrų, pridarė plataus masto nuostolių su kuriais susiduria ūkininkai ir vietos ekonomikos.

Australijos vyriausybė, vadovaujama ministro pirmininko Scott Morrison, kaltinama neigiant klimato kaitos realybę, nepaisant to, kad besikeičiančios klimato sąlygos vaidino svarbų vaidmenį įsiplieskiant šiai krizei.

Vyriausybė kaltinama nesilaikant tikslų numatytų 2015 m. Paryžiaus susitarime ir nedarant nieko mažinant šalies, kaip pasaulio numeris vienas anglies ir suskystintų gamtinių dujų eksportuotojos, vaidmens.

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite