Angle down Atgal

Atkastas pasiturinčio Biržų miestelėno pastatas

Įgyvendinant projektą „Biržų viešųjų erdvių buv. estrados ir piliavietės teritorijose su prieigomis modernizavimas, kuriant papildomus ir stiprinant esamus traukos centrus“, vyksta archeologiniai kasinėjimai teritorijoje prie Biržų evangelikų reformatų bažnyčios (buvusios miesto estrados teritorija), greta J. Bielinio ir Reformatų gatvių sankryžos.

Archeologas Karolis Duderis informavo, kad beveik 100 kvadratinių metrų plote atidengti XVII a Biržų miestelėnų pastatų akmeniniai rūsiai, skliauto liekanos, laipteliai į rūsį, sienų fragmentai. Kai kur kultūriniai sluoksniai siekia beveik dviejų metrų gylį.

Liepos 8 d. atidengtas kelių kvadratinių metrų dydžio puikiai išlikusių medinių grindų fragmentas. Archeologas sakė, kad užfiksavus XVII a. pastatų sienų kampus ir pamatus, jau galima nubrėžti liniją, kur ėjo viena iš senųjų Biržų miesto gatvių nuo Pilies vartų iki tilto per Apaščios upę.

Randami koklių fragmentai liudija, kad pastatas priklausė turtingam biržiečiui, kuris galėjo leisti sau ne tik pasistatyti mūrinį namą su rūsiu, bet ir turėti krosnis, kurių puošybai naudoti tokie pat kokliai, kaip ir Radvilų rūmuose Biržų pilyje. Kad atkastas pasiturinčio miestelėno pastatas byloja ir glazūruotų keramikinių indų fragmentai. Archeologams taip pat pavyko rasti karalienės Kristinos Augustos Vazos (1632–1654) Rygos šilingą bei Rusijos caro Boriso Godunovo (1598–1605 m.) Maskvos kalyklos kapeiką (žvynelis/češujka). Šie radiniai leidžia tiksliai datuoti, pastato amžių. Kaip vieną iš įdomiausių ir retesnių radinių K. Duderis parodė muzikinio instrumento fragmentą.

Apie projektą

Teritorijos prie Biržų evangelikų reformatų bažnyčios (buvusios miesto estrados teritorija), greta J. Bielinio ir Reformatų gatvių sankryžos sutvarkymo darbų rangovas – UAB „Infes“.

Statybos darbai piliavietės teritorijoje bei teritorijoje greta Biržų evangelikų reformatų bažnyčios, vykdomi įgyvendinant  projektą „Biržų viešųjų erdvių buv. estrados ir piliavietės teritorijose su prieigomis modernizavimas, kuriant papildomus ir stiprinant esamus traukos centrus“. Šiuo projektu numatoma buvusioje estrados teritorijoje įrengti pėsčiųjų-dviračių takus, pėsčiųjų tiltą per Apaščios upę, vaikų žaidimų aikštelę, automobilių stovėjimo aikštelę, aikšteles laikinai prekybos ir (ar) paslaugoms teikti vietas, apšvietimą, vaizdo stebėjimo kameras, mažosios architektūros elementus bei reikalingus inžinerinius tinklus, pastatyti viešąjį tualetą, rekonstruoti J. Bielinio ir Reformatų gatves, pasodinti naujus želdinius, įrengti elektromobilių įkrovimo stoteles; piliavietės teritorijoje su prieigomis: numatoma įrengti pėsčiųjų takus, automobilių stovėjimo vietas (aikšteles), aikšteles laikinoms prekybos ir (ar) paslaugų teikimo vietoms, vaikų žaidimų aikšteles, pontoninę prieplauką, apšvietimą, vaizdo stebėjimo kamerą, rekonstruoti Radvilos gatvę, universalią sporto aikštelę, įveisti naujus želdynus, pertvarkyti pliažo reljefą, įrengti laiptus ir tiltelį nuo pliažo į pilies kiemą, mažosios architektūros elementus bei reikalingus inžinerinius tinklus. Projekto vertė – 5 055 779,47 Eur, iš jų 2 786 313,78 Eur – Europos regioninės plėtros fondo, 245 851,22 Eur – valstybės biudžeto, 2 023 614,47 Eur – Savivaldybės biudžeto lėšos.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite