Angle down Atgal

Ant bibliotekos stogo nusileido Poezijos paukštė

Ilgai lauktas Poezijos pavasaris, turėjęs vykti gegužę, atsikraustė į vasarą. Susirinkusieji ant bibliotekos stogo sveikinosi su „Poezijos pavasario“ svečiais: poetais ir rašytojais Agne Žagrakalyte, Tadu Žvirinskiu, Liudviku Jakimavičiumi, kompozitoriumi ir poetu Alvydu Jegelevičiumi, aktoriais Artūru Dubaka ir Baliu Ivanausku. 

Poetas, prozininkas, vertėjas Tadas Žvirinskis pristatydamas „Poezijos pavasario“ svečius pasidžiaugė, kad poezijos pavasaris įgyja pagreitį ir poetinis žodis jau sklando po Lietuvos miestus ir miestelius.

Poetas T. Žvirinskis yra išleidęs aštuonias autorines poezijos ir prozos knygas taip pat verčia iš anglų, lenkų bei ukrainiečių kalbų. Naujausias jo darbas – neseniai knygynus pasiekęs lenkų poeto Grzegorzo Kielaro eilėraščių rinkinys Węzły węzełki / Mazgai mazgeliai. 2019 m. Poezijos pavasario Kaune metu, T. Žvirinskis paskelbtas Zikaro namų vyčiu ir apdovanotas Gvido Latako medaliu už poeto užrašus „Sunki knyga“. Iš šios knygos poetas ir skaitė sonetus. Jo poezijai būdinga jautrus lyrizmas su karčiu ironijos prieskoniu.

Poetas, dramaturgas, publicistas Liudvikas Jakimavičius perskaitė jumoristinį kūrinėlį „Sargo nuotykis“, kuris. kaip sakė pats poetas. „nėra per daug vaikiškas, bet vaikai jį supranta“. Publika susidomėjusi klausėsi klastingo, juokingo, spalvingo ir sąmojingo pasakojimo apie sargą ir elektroninį katiną. Liudviko Jakimavičiaus poezijai būdinga elegiškai ironiška intonacija, istorinių veikėjų ir dabarties susidūrimai, atskleidžiantys žmogaus trapumą. Poeto literatūrinis bagažas: pjesės, eilėraščių rinkiniai. Literatūriniai įvertinimai: Gaisrininkų premija už pjesę „Gaisrininkų legendos“. 2003 m. LR kultūros ministerijos premija už aktualiausius ir ryškiausius publicistinius kūrinius kultūros temomis. 2007 m. knyga „Elio“ įtraukta į kūrybiškiausių metų knygų dvyliktuką. 2008 m. Lietuvos rašytojų sąjungos premija už eilėraščių apysaką „Elio“.

Alvydas Jegelevičius įvairiapusis menininkas, jam tiek nušvitimas, tiek griovimas poezijoje yra amžini. Kompozitorius, poetas Alvydas Jegelevičius pasidžiaugė, kad jam smagu Zarasuose gamtos apsupty: tarp ežerų ir debesų skaityti poeziją. Jis pasirinko skaityti kalendorinius eilėraščius: „tai eilėraščiai, kurie eina per mėnesius, mūsų metus, mūsų gyvenimą“. Smagu buvo klausyti išraiškingai skaitomų melodingų menininko eilėraščių. Susižavėję klausėmės taip spalvingai „piešiamo“ eilėraščio „Vasaris“ „Vasario mėlis guodžia, šildo sodria spalva tarsi rugpjūtis, vasaris šelmis iš po tilto, varveklį graužiantis berniukas, bet tu sakai vasario žvaigždės į žemę leidžia pirmą meilę, tik nesakyk, kad viskas baigės, geriau meluok, vasario gaila...“ Štai toks nuostabus vasaris menininko akimis. Poeto, kompozitoriaus pasiekimai: 1986 m. dainos Vilniui konkurse laimėta pirmoji („Vilniaus miestui“, ž. E. Mezginaitės) ir antroji („Prie Vilnelės“, ž. J. Mačiukevičiaus) premijos. 2008 m. LATGA-A TV konkurse daina "Tavo vardas" – antra vieta. Lietuvos kultūros ministerijos premija už geriausią muziką vaikų spektakliui.

Poetė, literatūros kritikė, prozininkė Agnė Žagrakalytė sako, kad eilėraščiai yra desertas, jų daug nesuvalgysi, supykins. Ji nedaugiažodžiavo, perskaitė keletą savo naujausių eilėraščių. Perspektyvios poetė, literatūros kritikės, prozininkės Agnės Žagrakalytės literatūriniai pasiekimai: 1996 m. – Liūnės Sutemos premija, 1998 m. – „Poezijos pavasario“ konkurso „Eilėraščiai per naktį“ laureatė, 2003 m. – „Poetinio Druskininkų rudens“ premija už geriausią metų poetinį debiutą, 2014 m. – Jurgos Ivanauskaitės vardo premija už romaną „Eigulio duktė: byla F 117. Autorės knygos pateko į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto renkamų kūrybiškiausių knygų dvyliktukus 2009, 2013, 2014 ir 2017 metais. Eilėraščių knyga „Štai“ tapo akcijos „Metų knygos rinkimai 2017“ nugalėtoja, 2018 m. gavo Vlado Šlaito premiją, yra nominuota 2020 m. „Europejski Poeta Wolności“ premijai. Beje, šiais metais jai bus įteikta A. Miškinio literatūrinė premija už eilėraščių knygą “Bu bu itis (Alisa Meler išeina pro duris)”.

Svečiai padovanojo bibliotekai 2020 m. Poezijos pavasario almanachą ir savo poezijos knygų, kurias netrūkus rasite bibliotekos fonduose.

Poezijai nutilus, klausėmės šmaikščių „Vakaro B“ nuotykių, kuriuos pasakojo profesionalūs aktoriai Artūras Dubaka ir Balys Ivanauskas. Šie aktoriai dirba daugelyje teatrų, turi savo poetinį teatrą, kuris vadinasi „Teatras P“. Šis teatras kuria poetinius pasirodymus. Vieną iš jų mes ir išgirdome pagal Gintaro Grajausko kūrybą.

Visų dalyvaujančių ir svečių sėkmei pabaigoje nuskambėjo renginio vedėjos Gražinos Karlaitės palinkėjimas: „kurkite poeziją, klausykitės poezijos, skaitykite poeziją, dainuokite poeziją, sapnuokite poeziją...“

Saulė Pelekienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Akimirkos iš  renginio bibliotekos Facebook svetainėje.

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2020“ vyksta šių metų liepos 26–rugpjūčio 9 dienomis. Programa: Poezijos pavasaris 2020

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite